• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  586870,175
  % -0,09
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankalardan konut kredisi çekerken dikkat edilmesi gereken unsurlar, son yıllarda ev sahibi olmak isteyen hemen hemen herkesi yakından ilgilendiren bir konuya işaret etmektedir. Zira günümüzde gayrimenkul sektöründe yaşanan hızlı büyümeyle paralel konut fiyatları da oldukça yüksek tutarlara ulaşmıştır. Dolayısıyla yüksek fiyatlardan satışa sunulan konutlara sahip olabilmek için de bankaların müşterilerinin kullanımına sunduğu konut kredisi ürünlerine başvuruda bulunmak, neredeyse kaçınılmaz bir hale gelmiştir.

Bu kapsamda kira ödemekten sıkılan ve yeni bir eve sahip olmak isteyenlerin yanında ikinci bir ev satın alarak yatırımlarını gayrimenkul sektörü üzerine yoğunlaştırmak isteyenler, konut kredisi çekerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgilere sahip olmalıdır. Aksi halde içinde bulunduğumuz zaman diliminde binlerce örneğini gördüğümüz gibi kredi borcunu ödeyemeyen ve olumsuz şartlar altında kalan kişiler gibi sıkıntılı bir süreçten kaçınılması çok zor olmaktadır.

Ev satın alırken bankaların sunduğu konut kredisi ürünlerini kullanacak olan kişiler için hazırladığımız bu yazımızda, konut kredisi başvuru sürecinden taksit ödeme dönemine kadar dikkat edilmesi gereken tüm detayları bulabilirsiniz.

Konut Kredisi Çekerken Aylık Gelir Hesaplamasının Önemi

Konut kredisi kullanımında aylık gelir hesaplaması, kredi ödemeleri sürecinde sürpriz bir sonla karşılaşılmaması adına büyük önem teşkil eden işlemlerden biridir. Çünkü bankalardan kullandığınız kredilerde aylık ne kadar geri ödeme yapacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Bu kapsamda aylık gelir belirlenmesinde de net olmayan ve beklenti içinde olduğunuz gelirleri hesaba katmamanız önemlidir. Dolayısıyla ek iş yaparak elde edilecek olan gelirler veya maaşa zam alma beklentisi gibi kesinlik kazanmayan unsurları kesinlikle hesaplamaya dahil etmemeniz gerekir.

Ayrıca düzenli ve kesin bir geliriniz varsa aylık olmasa dahi bunları söz konusu hesaplama kapsamına alabilirsiniz. Sonuç itibarıyla konut kredisi başvurusunda bulunacak olan kişi veya kişiler net gelir hesaplarını dikkatli bir biçimde yapmaları gerekmektedir.

Konut Kredisi Çekerken Aylık Gider Hesaplamasının Önemi

Konut kredisi kullanımında aylık gider hesaplaması da en az gelir hesaplaması kadar önem taşıyan bir konudur. Ancak bilindiği üzere gider hesabı yapmak, gelir hesaplamaktan çok daha zahmetli bir süreç olabilmektedir. Bu bağlamda en basit şekilde gider hesabı yapabilmek için geçmiş yıldaki gelir ve gider dengenize bakabilirsiniz. Bu sayede aylı net geliriniz hakkında ortalama bir rakama ulaşmanız mümkün olmaktadır. Giderlerinizden kısmayacağınızı varsayarak konut kredisi taksit ödemesinde aylık ne kadar harcama yapabileceğinizi bu sayede önceden görebilirsiniz.

Konut kredisi çekerken en çok nelere dikkat edilmelidir ?

Konut Kredisi Çekerken Bütçe Ayırmanın Önemi

Konut kredisi kullanımında sürpriz harcamalar için bütçe ayırmak çoğu zaman gerçekten kurtarıcı bir rol üstlenmektedir. Zira konut kredisi kullanan kişilerin kredi ödemelerinde yaşadığı gecikmelerin temel sebebi, başlangıçta hesapta olmayan harcamalardır. Her ne kadar beklenmedik harcamalar hakkında önceden bir tahminde bulunmak zor olsa da yine de tedbir amaçlı bir ek bütçe oluşturmak oldukça faydalı bir hareket olacaktır. Bu bağlamda kullanmak istediğiniz konut kredisi tutarının onda biri kadar bile olsa bir bütçeyi güvence amaçlı ayırmanız halinde, kredi geri ödeme taksitleri dışında beklenmeyen giderlerinize de bir kaynak hazırlamış olursunuz.

Konut Kredisi Çekerken Taksit Hesaplamanın Önemi

Konut kredisi kullanımında kredinin taksitlerini hesaplamak, bütçeye göre en optimum düzeyde bir gelir gider dengesi kurmak için büyük önem teşkil eden işlemler arasında yer almaktadır. Bu noktada bankaların konut kredisi kullanımlarında sağladıkları avantajlı ödeme fırsatlarından da yararlanabilirsiniz. Zira kişiye özel ödeme planı oluşturan bankalar, söz konusu kullanılan konut kredisi geri ödeme taksitlerinde müşterilerine kolaylıklar sağlamaktadır.