• YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN/TL
  371342,731
  % 0,49
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı? 2021

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı? 2021

Kredi borcunu ödeyemeyenler, ödeme zamanı geldiğinde büyük kaygılar yaşamaktadır. Kredi kişilerin genellikle ihtiyaç duydukları yüklü miktardaki nakit desteğine ulaşabilmek amacı ile çekilmektedir. Bankalar aracılığıyla sunulan bu avantajlı hizmette yaşanan bazı durumlar ödemede aksaklıkların yaşanmasına neden olmaktadır. Kredi borcu her ayın aynı gününde ödenmek koşulu ile müşterilere sunulmaktadır. Ancak gecikme olasılığı olan durumlarda, iki aya kadar müsamaha gösterilmektedir.

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

Kredi borcunu ödeyemeyen ne yapmalı sorusu, kredi borcu bulunan vatandaşların en çok sorguladığı konuların başında gelmektedir. Kredi borcunun son ödendiği taksitten sonra 90 gün içerisinde yeni taksit ödenmemişse yasal takip süreci başlatılmaktadır. Yani kişinin yeni taksiti ancak iki ay süre ile geciktirebilmesine izin verilmektedir.

Bu süreçte ödeme yapılmaması halinde yasal takip süreci başlatılırken, bu süreçte yapılan gecikmeye de günlük olarak faiz eklemesi yapılmaktadır. Gecikme için belirlenen faiz oranı kredi çekilen bankanın inisiyatifine göre farklılık gösterir. Kredi borcunu ödeyemeyenler için yapılan her geç ödemede, toplamda kredi çekilen faiz oranının yüzde 30 fazlası kadar gecikme faizi uygulanabilmektedir.

Bu durum hesaplama ile anlatılacak olursa kişi yüzde 1’den çekmiş olduğu krediyi, geciktirmesi halinde yüzde 1.30’dan ödeyecektir. Burada bilinmesi gereken konulardan bir tanesi de gecikmelerin yalnızca 90 günü aşması halinde gecikme faizinin yansıtılacağıdır. Kişinin ayın 15’inde ödemesi gerektiği kredi borcunu aynı ayın 25’inde ödemesi halinde, 10 gün için gecikme faizi uygulanmayacaktır. Bunun yanı sıra eklenen faiz miktarı ana para üzerinden uygulanmaktadır.

Kredi Borcunu Ödeyemeyenlere Devlet Desteği Var Mı?

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

Kredi borcunu ödeyemeyenlere devlet desteği verilmemektedir. Ancak kişinin kredi borcunu ödeyememesi halinde başka yöntemler ile borcunu ödeyebilmesi de mümkündür. Kredi notu yüksek olan kişiler, kredi limitleri doğrultusunda başka bankalar üzerinden ihtiyaç kredisi çekebilmekte ve var olan bu borcu kapatabilmektedir. Ancak yeni bir kredinin alınması o an rahatlatıcı olsa da sonrasında ödemelerin zorlaşmasına neden olacaktır.

Bunun yanı sıra birçok bankada ödenemeyen kredinin kapatılabilmesi için, borç kapatma kredisi verilebilmektedir. Borç kapatma kredileri tam olarak borç miktarı kadar kredi tutarının kişiye verilebilmesini amaçlar. Faiz oranları düşük olacağı içinde kullanıcı maddi açıdan daha az bir külfetle karşılaşacaktır. Ayrıca çekilen bu kredi tüm borçları tek bir çatı altında buluşturabilmekte ve yalnızca tek bir bankaya borçlanılmasını sağlayabilmektedir. Tüm bu yöntemleri değerlendiremeyen ve kredi borcunu ödeyemeyenler kişiler için hukuki bir süreç başlatılmaktadır.

İlk olarak son ödenen taksit tutarı üzerinden 90 gün geçmesi halinde banka müşterisine ihtar çekmektedir. İhtarname sonucunda borç halen ödenmiyor ise, yasal süreç sonucunda banka tarafından maaşın bir kısmına haciz konulabilmektedir. Borcun yüksek meblağlarda olması halinde haciz yalnızca maaşa değil, özel eşya ve konutların üzerine de konulabilmektedir. Kredi borcunu ödeyemeyenler için yasal süreç esnasında yapılandırma yapılabilmesi de söz konusudur. Yapılan bu yapılandırma işleminde düşük faizler ve uzun vadeler verilerek borcun taksitlendirme işlemi yapılabilmektedir.