• YARIM ALTIN
  1.357,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,1727
  % -0,02
 • € EURO
  8,7317
  % -0,03
 • £ POUND
  10,1503
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  1,1114
  % -0,08
 • РУБ RUBLE
  0,0976
  % -0,07
 • BITCOIN/TL
  362501,497
  % 1,08
 • BIST 100
  1.483,02
  % -2,30

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur? 2021

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur? 2021

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Kredi kartı, hayatımızı kolaylaştıran bir araçtır. Pek çok kişi geçimini kredi kartı sayesinde sağlıyor. Ancak kredi kartını dikkatli kullanmak gerekiyor. Çünkü dikkatli kullanılmayan kredi kartları ne yazık ki ev ekonomisini zarara uğratıyor. Kredi kartının aylık borcunu tamamen ödemelisiniz. Eğer ödeyecek durumunuz yoksa bu durumda banka sizden asgari ödemesini talep eder. Ancak, üst üste asgari ücret tutarının ödenmesi, kalan borcunuz için her gün faiz yiyeceğiniz anlamına gelir. Bu şekilde borcunuz hiç bitmez, aksine katlanarak devam eder.

Bütçesini ayarlayamayan ve asgari ücret miktarını bile ödeyemeyen kişiler, bu durumda kredi kartı asgari ödeme yapılmazsa ne olur? Sorusunun cevabını araştırmaya başlar. Bankalar, asgari ödeme tutarını, ana borcunu ödeyemeyen kullanıcıları için bir kolaylık olarak sunmaktadır. Eğer asgari ödeme miktarınızı 3 ay üst üste ödeyemezseniz, banka ne yazık ki hakkınızda yasal takip başlatacaktır. Bu da zaman içerisinde kredi notunuzun düşmesine sebeple olacaktır. Her geçen gün ana borcunuza faiz işlemeye ve borcunuz artmaya başlar. Bu da kredi kartınızın kullanılmasını engeller.

Kısacası kredi kartınızın asgari ücret tutarını ödememek, kredi notunuzu olumsuz olarak erteleyecektir. Eğer kredi başvurusu yapmak istiyorsanız, kredi notunuzu yüksek tutmaya çalışmalısınız. Bu da ancak düzenli ödemelerle mümkündür.

Kredi Kartının Asgari Borcunu Ödemek Zararlı Mı?

Durumunu toparlayamayan kişiler, ne yazık ki, kredi kartının asgari borcunu ödemek durumunda kalıyor. Ancak sanılanın aksine asgari borç ödemek iyi bir şey değil. Asgari borç ödemenin zararları arasında faiz bulunuyor. Sürekli olarak bu şekilde ödeme yapan kişiler, borçlardan bir türlü kurtulamaz. Kurtulmaları için ise, ana borçlarını tamamen ödemek gelir. Belirli bir noktadan sonra borçların toparlanması imkânsız hale gelir. Bunun dışında kredi notunuzu da düşürmektedir. Eğer kişi sürekli olarak asgari tutarını ödüyorsa, kredi notunu düşürebilir. Bu da kredi çekme ihtimalini de zorlaştırmaktır.

Kredi kartının asgari borcunu ödemeye devam eden kişiler 3 ay sonra, kredi kartlarından nakit avans çekemezler. Kartın nakit avansa açılması için ana borcunun ödenmesi gerekmektedir.

 

Bu yazı Finansagi.com’un özgün içeriğidir. kaynak gösterilmeden yayımlanamaz