• YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN/TL
  364512,691
  % 2,35
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Kredi Kartı CVC Kodu Nedir?

Kredi Kartı CVC Kodu Nedir?

Kredi kartı CVC Kodu Nedir? İnternet üzerinden alışveriş imkanları her geçen gün hayatımıza yerleşmeye devam ediyor. İnternet üzerinden alışveriş yapabilmek için bazı güvenlik sorularını doğru şekilde cevaplamak gerekmekte.

Güvenlik konusunda kartların üzerinde yazan CVC kodu devreye giriyor. Her ne kadar birisinin kart numarası açığa çıkıyor olsa da CVC kodu olmadan internet üzerinden alışveriş yapmanın imkanı bulunmamaktadır.

CVC kodları genelde 3 haneli olmakta ve ana amacı kredi kartının güvenliğini sağlamaktır. Kredi kartları son kullanım tarihi, kart numarası ve CVC güvenlik kodları ile korunmaktadır. CVC güvenlik kodu her kredi kartı için özeldir ve sizden başka kimseye söylememeniz gerekmektedir.

Kredi Kartı CVC Kodu Nerede Yazar?

Kredi Kartı CVC Kodu Nedir?

Kredi kartı CVC Nerede Yazar? Kredi kartı CVC kodları isim olarak ve yazım yeri olarak kredi kartından kredi kartına değişiklik gösterebilir. CVC kodları bazı bankanın kartlarına göre CVV olarak da yazılmaktadır. Söz konusu CVV’nin yanı sıra direkt olarak “Güvenlik Kodu” adı altında da yer alabilmektedir.

Kredi kartı CVC  genel olarak kredi kartlarının arka kısmında yer almakta. Kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve isim alanları kartın ön yüzünde bulunmakta. Bankanızın kart tasarımına göre bu bilgiler yer değiştirebilmekte ancak kart güvenliği açısından güvenlik kodları genel olarak arka kısımda bulunur.

Kredi kartı CVC kodları kartınızın türüne göre değişiklik gösterebilmekte. Bazı kartlarda banka kartları ve kredi kartları tek kart üzerinde olduğu için arka kısımda CVC1 ve CVC2 alanları yer alabilmekte. Hangi hesap üzerinden işlem yapmak istiyorsanız ona göre CVC seçimi yapmanız gerekmekte.

Kredi Kartı CVC Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı CVC nasıl kullanılır? Kredi kartı CVC numarası dışarıda alışveriş yaparken kullanacağınız türden bir güvenlik kodu değildir. Bu nedenle kodunuzu siz dışında kimsenin bilmemesi ilerleyen zamanlarda tehlikede olmanızın önüne geçecektir.

CVC kodları internet üzerinden yapılan alışverişlerde istenmektedir. Kredi kartı CVC kodlarını ödeme bilgileri sayfasında girmeniz istenmektedir. Kredi kartı şifrenizin yerine kullanmanız istenen bu bilgileri doğru şekilde girmeniz durumunda ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

CVC kodlarını hiçbir şekilde güvenmediğiniz internet sitelerinde kullanmamanız gerekiyor. Her ne kadar 3D güvenlik hizmetleri sunuluyor olsa da bazı E-Ticaret siteleri bu güvenlik önlemi olmadan da satışların gerçekleşmesini sağlayabilmekte.

Kredi Kartı CVC Kodu Nedir?

Kredi Kartı CVC Kodum Çalındı Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı CVC kodum çalındı ne yapmalıyım? Kredi kartı CVC kodu çalındığını düşünüyorsanız zaman kaybetmeden bankanız ile iletişime geçmeniz gerekmekte. CVC kodunun çalınması durumunda kart şifrenizi değiştirmeniz hiçbir şeyi değiştiremeyecektir.

Müşteri temsilciniz ile yapacağınız görüşmede kartınızın kayıp ya da çalıntı olduğunu belirtmeniz ve kredi kartı CVC kodunuzu çaldırdığınızı belirtmeniz gerekiyor. Anında iptal olacak olan kredi kartınızın yerine yeni CVC güvenlik numaralı kart gönderilecektir.

Kredi Çekmek İstiyorum diyenler için en kapsamlı rehber hazırladık. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz: Kredi Çekmek İstiyorum Diyenler İçin (En Kapsamlı Rehber)