• YARIM ALTIN
  2.485,00
  % -0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6788
  % 1,38
 • € EURO
  15,5387
  % 2,02
 • £ POUND
  18,1301
  % 1,29
 • ¥ YUAN
  2,1617
  % 1,65
 • РУБ RUBLE
  0,1859
  % 1,99
 • BITCOIN/TL
  687721,604
  % 1,00
 • BIST 100
  2.004,55
  % 1,19

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir? Nasıl Değiştirilir?

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir? Nasıl Değiştirilir?

Türkiye’de kredi kartı kullanımı çok yaygındır. Tüketici finansman araçlarının başında gelmekte olan kredi kartı tam bir nakit kullanım gereci haline gelmiştir. Yani, kişilerin ceplerinde taşımış oldukları nakit parayı yalnızca bir tık ile kart yolu ile çok daha kolay bir şekilde taşıyabilme ve işlerini halledebilme avantajı sağlamaktadır. Ayrıca nakit avans özelliği bulunan kredi kartından da faydalanmak mümkündür.

Düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde birçok faydası elbette ki vardır. Eğer ki bilinçsiz bir şekilde kredi kartı kullanılarak harcama yapılırsa tüketicileri bu konuda zorlayacak çeşitli problemler ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Yapılan bir takım harcamalar neticesinde borçlar hesaba yansıyabilir. Kredi kartı kullanıcıları hesap kesim tarihlerinin değişimiyle alakalı çeşitli bilgileri araştırmaktadır. Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi verilecektir.

Türkiye’de 18 yaşını tamamlamış olan her şahıs için kredi kartı büyük bir önem arz eder. Kredi kartı kullanıcıları genel itibari ile elektronikten giyinme, market alışverişlerinden akaryakıta, fatura ödemelerine kadar bütün gereksinimlerini kredi kartından karşılamayı tercih etmektedir. Harcaması güzel ve bir o kadar rahat olsa da aslında ödemesi bir hayli zorluk çıkartıyor.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir? Nasıl Değiştirilir?Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir? Nasıl Değiştirilir?

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Tüketiciler, yani kredi kartı kullanıcıları, banka kartlarına verilmiş olan limitin üzerine çıkmaları durumunda ve dönem sonu ödemeleri gereken borçlarını ödeyememe gibi zamanlarda çeşitli problemler ile karşılaşırlar. Kredi kartı ile gerçekleştirilen harcamaların borç olarak kendilerine yansıtıldığı tarihe ise hesap kesim tarihi denilmektedir.

1 ay boyunca kredi kartı ile alışveriş yapıldığında hesap kesim tarihi geldiğinde ay içerisinde yapılan bütün harcamalar ve ayriyeten geçmiş dönemden kalan borçlar toplanarak güncel borç olarak belirlenir.

Bu hesap kesim tarihinde belirlenmiş olan güncel borç, ekstra hesapta belirtilen en son ödeme zamanına kadar ödenmesi gerekir. Hesap kesim tarihine bakılarak daha rahat ve daha güvenli bir şekilde harcamalar yapılabilir. Bu durum, aslında tüketicileri zora sokmamaktadır.

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi kartının hesap kesim tarihinden memnun olmayan ya da ödeme günleri ile hesap kesim tarihi arasında dengesizlik bulunan tüketiciler, kredi kartlarında bulunmakta olan hesap kesim tarihlerini değiştirmeyi talep ederler. Bunu nasıl yapacaklarını merak eden tüketiciler, aslında her kullanıcının hesap kesim tarihinde değişiklik yapma hakkı bulunduğunu bazen bilememektedir. Bu değişikliği yapma tarihi bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel itibariyle bir ya da iki kere değişim yapabilme hakkı tanımaktadır.

Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme doğru yapıldığı zaman nereden bakılırsa 2 aylık bir ödeme ertelemesi söz konusu olabilir. Bu durum, aslında kullanıcı açısından büyük bir avantaj sağlasa da aynı zamanda birikmiş ve ödenmeyen borçlar anlamına da gelecek bir hesap kesim tarihi değiştirmek açısından internet bankacılığı ile kredi kartı bölümünden hesap kesim tarihi değiştirme uygulamasından işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. Kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirirken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir unsur vardır. Bu da Aslında kredi kartının son ödeme tarihi hesap kesim tarihinden 10 gün sonrası olması gerekir.