• YARIM ALTIN
  1.355,00
  % 0,95
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5423
  % 0,08
 • € EURO
  8,9826
  % -0,04
 • £ POUND
  10,4372
  % -0,10
 • ¥ YUAN
  1,1586
  % -0,16
 • РУБ RUBLE
  0,1022
  % 0,59
 • BITCOIN/TL
  381501,219
  % 1,97
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Kredi Notu Neden Sıfır Olur Kredi Çekebilir Miyim? 2021

Kredi Notu Neden Sıfır Olur Kredi Çekebilir Miyim? 2021

Kredi çekmek ya da kredi kart sahibi olmak kişilerin kredi notu bankalar tarafında çok önemsenir. Bankalar ile tüm ilişkileri oluşturan kredi notuna ayrıca kredi skoru ya da kredi puanı da denir.

Kredi notu nedir?

Kredi notu nedir diye sorulur ise KKB yani Kredi Kayıt Bürosu’nun oluşturduğu bir puan denebilir. Bu puan; kredi, kredi kartı, maaş hesabı ya da mevduat hesabı olarak kişinin banka ile çalışması ve banka ile olan ilişkisi anlamına gelir.

Bu puanı ortaya çıkar iken kişinin, bankalar ile olan tüm ilişkisi incelenir ve bu inceleme sonucunda şekillenir. Kişinin bankaya borcu, çektiği kredi ya da kullandığı kredi kartları, ödeme alışkanlıklarınız, fatura ödemeleri gibi detaylar kredi puanının yükselmesini ya da düşmesini etkileyen en önemli öğeler kapsamına girer.

Kredi notunu öğrenme, KKB resmi internet sitesinden gerçekleştirilebilir

Kredi Notu Sıfır Olur mu?

Kredi notunun yüksek olması ile bankadan talep edilen kredi ya da kredi kartı kolaylık ile çıkarken düşük olması durumunda kredi onayı alınamayabilir. Kredilerin ret cevabı ile sonuçlanmasının çoğunluk ile sebebi kredi notunun düşük olması olur.

Kredi taleplerine ret gelmesinin bir diğer sebebi de kredi notu henüz oluşmamış olabilir. Bu durumda kredi notunuz sıfır olur ve banka bu durumda ödeme alışkanlığınızı göz önünde bulunduramadığı için kredi onaylanmıyor.

Kredi Notu Sıfır Olur mu

Kredi notunun sıfır olduğu durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Bankalar ile herhangi bir iş yapılmaması,
 • Hiç kredi kartı kullanılmaması,
 • Hiç kredi çekilmemesi
 • Mevduat hesabının olmaması

Kredi almak için yapılan başvurularda bankaların en çok dikkat ettiği şey; kişinin ödemelerinde aksama olup olmadığı olur. Ancak kişinin banka ile hiç ilişkisi olmadı ise ortada değerlendirilecek bir ödeme alışkanlığı olmaz ve bu durumda banka, kredi vermek istemez.

Kredi Notu Sıfırsa Kredi Çekilir mi?

Kredi notunun sıfır olması halinde ilk yapılacak şey kredi notu arttırmak olur. Kredi notunun arttırılabilmesi için de düşük limite sahip bir kredi kartı ile işe başlanabilir.

Kredi kartı ile harcama yapmak ve her ay borcun tamamını ödeyerek kredi notu oluşur. Borçlarınız aksatılmadan ödenmesi ve limitin yarısından azını harcamak ile yüksek bir kredi skoru oluşabilir. Eğer ki maaş bankası var ise kişi öncelik ile bu bankadan düşük limitli kredi kartı elde edebilir.

Kredi notunun oluşmasında yapılacak diğer iş ise mevduat hesabı açmak olur. Mevduat bankası herhangi bir bankadan açılabilir ve tüm harcamalar bu hesap üzerinden yapılır. Hesaba düzenli para giriş çıkışı da kredi notunun yükselmesini sağlar ardından da kredi başvurusu yapılabilir.

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltirsiniz? 2021

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltirsiniz? Bankalar; verdikleri kredileri geri alabilmek isterler. Bir bankanın verdiği ürünleri tahsil edebiliyor olması son derece önemli; aksi halde bankalar verdikleri ürünlerden para tahsil edemez hale gelirler. Bankalar; para satan bir sisteme sahiptir. Örneğin; bankadan 1000 TL kredi çektiniz banka size bunu %10 faiz ile verdi. Bunun anlamı banka size 1000 TL parayı 100 TL karşılığında verdi demektir ve siz geri ödeme yaparken; 1100 TL ödersiniz

İlgili İçerik