• YARIM ALTIN
  2.485,00
  % -0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6788
  % 1,38
 • € EURO
  15,5382
  % 1,99
 • £ POUND
  18,1230
  % 1,26
 • ¥ YUAN
  2,1617
  % 1,65
 • РУБ RUBLE
  0,1859
  % 1,99
 • BITCOIN/TL
  688010,244
  % 1,14
 • BIST 100
  2.004,55
  % 1,19

Kredi Notu Yükseltme Nasıl Yapılır 2021

Kredi Notu Yükseltme Nasıl Yapılır 2021

Faizlerin tarihi dipleri gördüğü şu günlerde birçok kişi krizi fırsata çevirip ev, araba ya da arsa yatırımı yapmanın derdinde. Reklamlarda gördüğünüz X bankası 0,89 dan başlayan cazip kredi oranlarıyla cümlesi herkes için geçerli mi ? Hiç düşündünüz mü ? Bir banka herkese aynı faiz oranından kredi verebilir mi ya da vermek ister mi ? Muhtemelen bu reklamın altında hızlıca kayan bir altyazı ile kredi notu 1800 ve üzeri olan müşterilerimiz için geçerlidir yazısını okuyamadan bankaya mı koştunuz. Banka şubesine gittiğinizde kimlik bilgilerinizden finansal durumunuzu kontrol ettiğinde kredi puanınız 1300 lerde olduğunu duyarsınız. Peki kredi notu nedir ? Kredi notu neyi ifade eder ? Kredi puanı düşük olan kredi alamaz mı ? Kredi notu yükseltme nasıl yapılır ? sorularını sizler için en sade ve akılda kalıcı şekilde cevaplayacağım

Kredi notu bireyler, şirketler ya da devletlerin finansal işlemleri için kredi risk durumunu özetleyen puanlama sistemine verilen isimdir. Kredi notunu geniş çapta düşünürseniz sadece bireyler için kullanılmaz. Her kredi çekmek isteyen işletme için bir kredibilite durumu söz konusudur. (Resmi bir puan olmasada) Aynı durum bireyler için biraz daha belirgin bir şekilde işler. Nasıl yani ? Size kredi notu hakkında her şeyi 2 örnek ile anlatacağım.

Hızlı Kredi Notu Yükseltme Nasıl Yapılır ?

Kredi notu yükseltme işlemi sanıldığı kadar basit değildir. Kredi notu kaç ayda bir güncellenir ? Bu konuda net bir bilgi olmamakla beraber finansal durumunuz anlık olarak kredi kayıt bürosuna gönderilir. Kredi kayıt bürosundaki veriler tahmini 2-3 haftada bir güncellenmektedir. Daha önce hiçbir borcu olmayan bir kimse için kredi notu yükseltmek nitekim daha kolay olsada geçmişte bankalarla sorun yaşamış kişilerin kredi notları uzun bir süre sabit kalabilir bankalar tarafından kredi kartı ve kredi başvuları red edilebilir. Peki kredi notu yükseltme için neler yapılabilir ?

 • Kredi kartlarınızın ödemesini günü gelmeden yapınız.
 • Kredili mevduat hesabı kullanıyorsanız faizini tahakkuk gününden bir sonraki günde ödeyiniz.
 • Kredilerinizi 1-2 gün önceden ödemek finansal açıdan rahat bir durumda olduğunuzu göstereceğinden kredi puanınız yükselir.
 • Ayda bir kredi çekmekten kaçının.
 • Evinize ait elektrik-su-doğalgaz ödemeleri için otomatik ödeme talimatı verin.
 • Vadesiz TL yada döviz tevdiat hesabınızda mutlaka belirli bir miktar para bulundurun.
 • Hesaplarınıza para giriş ve çıkışı yaptırmak kredi notunuzun yükselmesi için faydalı olacaktır.

Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır ?

1.Örnekte 25 yaşında üniversiteden yeni mezun olan Ahmet’in bugüne kadar sadece üniversitede öğrenciyken küçük harcamalarını yapabilmek için 5.000 TL limitli bir kredi kartı kullandığını düşünelim. 2.Örnekte ise 40 yaşında olan Mehmet beyin daha önce bankalardan ihtiyaç ve konut kredileri çekmiş, bunların ödemesini sorunsuz bir şekilde tamamlamış ve yıllardır 20.000 TL limitli bir kredi kartını sorunsuz bir şekilde kullandığını varsayalım. Ve ikisininde şuan için düzenli bir gelir sağladığını hatta aylık gelirlerinin aynı olduğunu varsayalım. Bu durumda Ahmet bey ve Mehmet bey bir gün bankaya gitmiş olsa sizce hangisinin kredi notu daha fazla çıkar ?

kredi puanı yükseltme tüyoları

Muhtemelen birçoğunuz üniversite mezunu olan Ahmet beyin kredi notunun daha fazla çıkacağını düşüneceksiniz çünkü bugüne kadar bankaya gitmemiş ve kredi çekme ihtiyacı olmamış temiz bir sicile sahip olduğunu düşünerek Ahmet beyin kredi notunun daha fazla olacağını düşünebilirsiniz. Fakat yanılıyorsunuz. Muhtemelen bankaya iki tip müşteri gidişinde Mehmet beyin kredi notu daha fazla çıkacaktır. Peki bunun sebebi nedir ? Kredi notu neden düşük çıkar ? Kredi notu nasıl yükselir ? Kredi notunu neler etkiler ?

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

1.Kredili ürün ödeme alışkanlıkları (%35)

Evet kredi notumuzu etkileyen en büyük faktörlerden birisi kredili ürün ödeme alışkanlıklarımızdır. Peki kredili ürünler nelerdir ? Bankadan ya da finansal aracı kurumlardan almış olduğunuz her türlü ihtiyaç kredileri, taşıt kredileri, konut kredileri ve kredili mevduat hesaplarınız kredili ürünler olarak literatürde geçmektedir. Birçok kişi yukarıdaki iki tip örnekte verdiğim gibi nasıl olsa bankaya hiçbir borcum yok kredi notun kesin yüksek çıkar diye sevilmektedir. Gerçekte durum hiçte öyle değildir. İpucu:Finansal kurumlar daima düzenli faiz ödeyen kişileri severler.

2.Mevcut hesap ve borç durumu (%35)

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bankalar ödemelerin düzenli bir şekilde yapılmasını isterler. Düzenli bir şekilde faiz ödeyen müşteri candır. Bunun dışında mevcut borçluluk durumunuz kredi notunuzu etkileyen en önemli faktörlerden bir diğeridir. Gelirinizin aylık 5.000 TL olduğunu varsayalım. Fakat aylık ödediğiniz toplam kredi 4.500 TL ise burada bir sorun var demektir. Banka aylık gelirinizden kalan 500 TL ile hayat giderlerinizi karşılamayacağınızı bilir. Mevcut borçluluk durumunda kredi notunuzu etkileyen bir diğer durum yüklü miktarda çekilen kredilerdir.

Yeni kredi çektikten sonra kredi notunuzu sorgulattığınızda muhtemelen kredi çekmeden önceki duruma göre bir miktar düştüğünü görebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse anapara + faiz ödemeleri dahil 400.000 TL lik bir konut kredisi borcunuz olduğunu varsayalım. Bankaya gidip taşıt alımı için bir kredi çekmek istediğinizi söylediğinizde mevcut borçluluk durumunuzun fazla olduğunu söyleyerek red edilmeniz muhtemel. (Tabiki gelirinize oranla)

3.Yeni çekilen krediler (%11)

Bankalardan yeni çekmiş olduğunuz krediler daima risk içerir. Geçmiş ödeme performansınız bu konuda önemli bir ayrıntı oluşturacaktır. Geçmişte düzenli anapara + faiz ödemeleri gerçekleştirmiş kullanıcılarda risk durumu daha az olurken, sorunlu kredi geçmişiniz varsa riskiniz buna göre daha fazla olacaktır. Yeni çekilmiş kredilerde özellikle sizlere tavsiyem ilk 6 ay için düzenli ödeme yapmanız durumunda olacaktır. Ayrıca sürekli kredi çekmek bankalar tarafından olumlu bir durum olarak algılanmayacaktır. Bu yüzden sıklıkla kullanılan kredi başvuruları kredi notunuzu düşüren önemli faktörlerden birisidir.

4.Kredi kullanım yoğunluğu (%10)

İlk örnekte belirttiğimiz gibi Ahmet ve Mehmet bey arasında büyük bir fark vardır. Kredi kullanım yoğunluğu sıfır olan üniversite öğrencisi Ahmet beyin kredi notu Mehmet beye oranla daha düşük çıkması muhtemeldir. Fakat yukarıdaki örnekte de belirtiğim üzere sürekli kredi kullanımı riskliliğinizi arttıracağından kredi notunuzu düşürebilir.

5.Diğer unsurlar (%9)

Yukarıdakilerin dışında kalan bu uygulamalar örneğin kredi kartı ödemesi, hesaplarınıza olan para giriş-çıkışı miktarı, düzenli fatura ödemeleri, düzenli senet ödemeleri gibi durumlar kredi notu yükseltme ya da azalmasını sağlayacaktır.

Kredi Notu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1.Krediyi erken kapatmak kredi notunu etkiler mi ?

Krediyi erken kapatmak finansal durumunuzun iyi durumda olacağını göstereceğinden kredi notunu kötü anlamda etkilemeyeceği kesindir. Krediyi erken kapatmak kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir. Sebebi ise mevcut borç yükünüz azalmasından kaynaklı bir risk azalışı söz konusu olmasıdır.

2.Kredi reddi kredi notunu düşürür mü ?

Maalesef bankaya yaptığınız kredi başvurusu olumsuz sonuçlanırsa kredi notunuz kötü etkilenir. Hiçbir banka başka bir bankadan red almış bir müşteriye kredi vermek istemez. Bu yüzden kredi notunuz düşer.

3.Kredi kartı başvurusu kredi notunu etkiler mi ?

Kredi kartı başvurusu kredi notunu olumlu olarak etkiler. Yukarıdaki örnekte belirtiğimiz üzere bankalar finansal işlemlerde bulunmanızı ve aracılık faaliyetlerinden faydalanmanızı isterler. Bu sebepledir ki düzenli kredi kartı borcu ödemesi kredi notunuzu olumlu düzeyde etkiler.

4.Kredili mevduat hesabı kredi notunu etkiler mi ?

Kredi mevduat hesaplarının kredi çekmekten bir farkı yoktur. Neden diyecek olursanız kredi çektiğinizde bir anapara birde faiz ödemesi yaparsınız. Kredili mevduat hesaplarında ise çektiğiniz anapara ve bu anaparanın kullanımından kaynaklı bir faiz borcu tahakkuk eder. Bu faiz borcu normal kredi kullanımındakiyle aynıdır. Faiz tahakkuk gününde faiz borcu ödenmedi taktirde kredili mevduat hesabı kullanımınız kredi notunuzu negatif yönde etkilemiş olur. Fakat düzenli bir şekilde kredili mevduat hesabı kullanımı kredi notunu düşürmez.

5.Kyk borcu kredi notunu etkiler mi ?

Kendinizi bankanın yerine koyun. Bir sürü borcu olan birisine karşı güveniniz nasıl olurdu ? Sosyal hayatınızda dahi bu iş aynıdır. Batmaya yakın olan birisine borç vermekte çekinirsiniz . Sebebi ise risk durumu yüksektir. Bu yüzden kyk borcunuz zamanında ödenmezse kredibiliteniz açısından risk içerir ve bu da kredi notunuzu etkiler.

6.Kredi kartı limit arttırma kredi notunu etkiler mi ?

Kredi kartı limitinizi arttırmak kullandığınız ve borcunuzu düzenli ödediğiniz taktirde kredi notunuzu olumsuz bir şekilde etkilemez. Fakat 5.000 TL lik kredi kartınızı 10.000 TL yaptınız fakat aylık 250 TL harcama yapıyorsanız bu gereksiz bir davranıştır. Bu açıdan limitlerinizi gereksiz yere sonuna kadar kullanmanız kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyebilir.

7.Kredi kartı borcunun asgari tutarını ödemek kredi notunu etkiler mi ?

Banka düzenli ödemeleri takip eder. Kredi notunuzun etkilenmemesi için sizden asgari düzeyde ödeme yapmanızı ister. Kredi kartınızın asgari ödemesini yapmak birkaç aylık sorun yaratmayacaktır. Fakat bu durumu düzenli bir şekilde alışkanlık haline getirirseniz kredi notunuz negatif yönde etkilenecektir.

8.Kredi kartı limit artırımı neye göre yapılıyor ?

Kredi kartı limit artışları bankada bulunan belgelenebilir gelirinizin belirli bir yüzdesi alınarak verilmektedir. Kredi kartınızın limitini arttırmak istiyorsanız önce gelirinizi arttırmanız gerekecektir.

9.Kredi almak için kredi notu kaç olmalı ?

Yukarıda kredi notunuza göre risk profiliniz paylaşılmıştır. Buna göre bankalar en çok 1100 ve yukarı puanı olanlara kredi verirler. 0-700 arası kredi notuna sahip olanların kredi kullanabilme imkanları neredeyse sıfırdır.

10.Nakit avans kredi notunu etkiler mi ?

Kredi kartınızdan kullanacağınız taksitli ya da peşin nakit avans kredi notunuzu kötü yönde etkilemez. Fakat kredi kartından nakit avans yerine kredili mevduat hesabı kullanmanız önerilir. (faiz oranlarından dolayı)