• YARIM ALTIN
  1.745,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5377
  % 0,02
 • € EURO
  11,1003
  % 0,21
 • £ POUND
  13,1797
  % 0,23
 • ¥ YUAN
  1,4942
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,1374
  % 0,06
 • BITCOIN/TL
  579922,737
  % -4,25
 • BIST 100
  1.509,20
  % 1,09

Kredi Notum Düşükken Kredi Çekemez miyim?

Kredi Notum Düşükken Kredi Çekemez miyim?

Kredi notu; sizin kredi çekmenizi sağlayan en temel kuraldır. Bazı bankalar; kefil ve ipotek usulü ile kredi notunuzu nasıl yükseltirsiniz sorusuna gerek kalmadan kredi çekme imkanı sunabilmektedir. Ayrıca kredi notum düşükken kredi çekemez miyim araştırması yapan tüketiciler, farklı bilgilerle karşılaşmaktadır. Bu durumda getirdiğiniz kefilin ciddi anlamda güvenilir olması gereklidir. Çok yüklü miktarlarda kredi almanız kefil ile çektiğiniz bir kredi sisteminde mümkün değildir. Ayrıca kredi notum düşükken kredi çekemez miyim sorusu da her zaman gündemdedir.

Herhangi bir mal varlığınız üzerine ipotek koydurarak bankadan kredi çekmek istemeniz halinde ise maksimum mal varlığınızın %80’i kadar kredi almanız mümkün olacaktır. Banka bu durumlarda ödeme aracı bulduğu için kredi verebilmektedir ancak bu çok sık yapılan bir işlem değildir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kafanızda kredi notunuzu nasıl yükseltirsiniz gibi bir soru varsa bu soruya çözüm olacak ilk durak; kredi notunu öğrenmek olacaktır. Kredi notunuzu öğrenmek için birkaç yol vardır. Birçok kişi kredi notunun e-devlet üzerinden öğrenilebildiğini düşünse de bu büyük bir yanlıştır; e devlet genel olarak size nerelere borcunuz olduğuna dair bir belge sunmaktadır fakat bu kredi notunuzu göstermemektedir. E-devlet aracılığı ile aldığınız belgede yazan borç dökümleri tabii ki kredi notunuz üzerinde etkiye sahiptir ancak kredi notunuzu içermemektedir.

Kredi notunuzu öğrenmek için 2 yol vardır.

 • Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Findeks sitesine girin; kendiniz için bir hesap oluşturun ve kredi notunuzu hızlı bir şekilde ufak bir ödeme ile öğrenin. Findeks aynı zamanda bazı bankaların mobil uygulaması üzerinde de bulunmaktadır. Mobil uygulama içerisinde “Risk Raporu” olarak geçen bölüme girip ödeme yaparak; kredi notunuzun mail adresinize gelmesini rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Rapor içerisinde sizinle ilgili dava dosyaları, kredi notunuzun kaç olduğu, kredi notunuzun neden düştüğü, kullandığınız krediler yer almaktadır.
 • Bankalara giderek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Müşteri temsilcisine giderek kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi söylemeniz halinde; küçük bir ücret karşılığında raporu almanız mümkündür. Bankalar kredi notu ile işlem yaptıkları için bu raporlara ulaşımları vardır ve bankalardan bu raporu temin etmeniz mümkündür. Eğer kredi başvurusu yapıyorsanız bu sırada da sizin için bir rapor çıkarmalarını talep edebilirsiniz.

Kredi notunuzu öğrenmek için düzenli olarak rapor almanız yerinde bir karar olacaktır. Bu sayede kredi notunuzu nasıl yükseltirsiniz öğrenebilir ve buna uygun bir plan dahilinde ilerleme sağlayabilirsiniz. Kredi notunuzun yüksek olması; hayat standartlarınız üzerinde de oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Tüm bu nedenlerden ötürü kredi notum düşükken kredi çekemez miyim sorusunun yanıtı biraz daha karmaşık olabilir. Bankalarla iletişime geçerek teminat gösterebileceğinizi ya da kredi notu yüksek olan bir kefil sayesinde hizmet almak istediğiniz belirtebilirsiniz.