• YARIM ALTIN
  1.339,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5345
  % 0,28
 • € EURO
  8,9837
  % -0,40
 • £ POUND
  10,4413
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1600
  % -0,09
 • РУБ RUBLE
  0,1016
  % 1,02
 • BITCOIN/TL
  370539,388
  % 0,31
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Kredi Notunun Kredi Faizine Etkisi Var mı? 2021

Kredi Notunun Kredi Faizine Etkisi Var mı? 2021

Günümüz de nakit ihtiyacımızı karşılamak için bankalar aracılığıyla kredi çekmekteyiz. Krediler sayesinde nakit ihtiyaçlarımızı kolayca halletmekteyiz. Kredi kullanırken kredi notu ise oldukça önemlidir. Özellikle kredi notu yüksek olanlar pek çok banka tarafından çok daha avantajlı faiz oranları ile kredi kullanabilmektedir. Peki, kredi notunun kredi faizine etkisi nasıl oluyor?

Kredi Faiz Oranları

Kredi Faiz Oranları

Her banka kendine özel kredi faiz oranları belirlemektedir ancak kredi faiz oranlarının oluşumunda devlet etkisi de bulunmaktadır. Tüm bankalar Merkez Bankası tarafından açıklanan bu duruma göre hareket etmektedir. Haksız rekabeti önlemek ve kredi faizlerini belirli seviye de tutmak isteyen Merkez Bankası kararları doğrultusunda bankalarda özel kampanyalar düzenlemektedir.

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

Kredi Notu, Kredi Kayıt Bürosu- KKB tarafından hesaplanmaktadır. Hesaplama da bankalarda kullanmış olduğunuz toplam krediler, kredileri ödeme düzeni gibi detaylar kullanılmakta ve buna göre hesaplama yapılmaktadır. Tüm bu bilgiler eşliğinde KKB tarafından risk raporunuz oluşturulur ve bir banka puanı belirlenir. Peki, kredi notunun kredi faizine etkisi nasıl oluyor?

Kredi Notunun Kredi Faizine Etkisi Nasıl Oluyor?

Güncel Kredi faizleri

Banka tarafından kredi talebi bulunduktan sonra size verilen kredi tutarına ek olarak kredi notunuza göre özel kredi faizleri uygulanabilmektedir. Özellikle kredi notu 1500 puan üstü olan kişilere daha düşük faiz oranları sunulmaktadır. Bankalar kredi faiz oranlarını çeşitli bireysel kredi ürünlerine göre, kampanyalar da ve başvuru yapan kişinin kredi notu durumuna göre değiştirebilmektedir.

Kredi Faiz Oranını Değiştirebilme İmkânınız Var mı?

Banka puanı nasıl yükselir

Banka tarafından sizlere kredi verileceği zaman ayrıca sizlerle özel olarak ilgilenmesi için banka tarafından müşteri temsilcisi atanmaktadır. Sizler müşteri temsilcisiyle çalışma saatleri içerisinde görüşebilmekte ve yardım talep edebilmektesiniz. Kredi faiz oranlarını değiştirmekle ilgili müşteri temsilcisine talep vermeniz halinde gereken yardımlar yapılmaktadır. Tabi bu durum bankalar arası değişmektedir.

Kredi Faiz Oranları Kendiliğinden Değişebilir mi?

 • Devletin özel durumlar neticesinde ülkede yer alan bütün devlet ve özel bankalara el atabilme hakkı bulunmaktadır.
 • Gerekirse bankalar üzerinden arz talep edilebilir ve kredi notu, oranları ve faizleri hakkında düzenlemeler zorunlu olarak yapılabilir.
 • Banka yönetimi tarafından da gerçekleştirilebilir.