• YARIM ALTIN
  1.342,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3509
  % -0,19
 • € EURO
  8,8892
  % -0,21
 • £ POUND
  10,2667
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1373
  % -0,08
 • РУБ RUBLE
  0,0996
  % -0,18
 • BITCOIN/TL
  361630,636
  % 0,55
 • BIST 100
  1.528,82
  % 0,09

Kredi Yapılandırma İşlemi Sonrası Borç Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Yapılandırma İşlemi Sonrası Borç Ödenmezse Ne Olur?

Kredi yapılandırma işlemi aynı zamanda refinansman olarak da biliniyor. Ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlar ve en son Korona virüs salgını sebebi ile pek çok kişi tarafından bu uygulama tercih ediliyor.

Beklenmedik aksilikler nedeni ile oluşan maddi olumsuzluklar kredinin geri ödemesini sekteye uğratabilir ve kredi ödemelerinde gecikmeler yaşanabilir. Bu noktada yapılması gereken şey kişinin banka ile görüşmelerini aksatmadan ve borcu gecikmeye düşürmeden kredi şubesine kredi yapılandırma işlemi için başvurması gerekir.

Bu işlemin yapılması ile yeni bir ödeme planı oluşturuluyor. Taksit ödeme sayısı ay bazında artacağı gibi uzun vadede toplam borca da belirli bir faiz oranı eklenerek tüketici için yeni bir ödeme planı hazırlanır.

Kredi Yapılandırma İşlemi Nedir?

Neden kredi yapılandırma işlemi gerekir diye sorulması durumunda, kredi borçlarının aylık taksitler şeklinde ödenememesi durumunda borç gecikmeye düşer. Bu durumdan hem kişinin kredi puanı etkilenir hem de her gecikme günü için faiz uygulanır. 2 defa art arda taksit ödenmediğinde de idari ardından yasal takip başlar. Kredi yapılandırma işlemi olarak geçen uygulamada, kredi tutarları düşürülür ve vade arttırılır.

Yapılandırılan Kredi Borcu Ödenmese Ne Olur

Kredi Yapılandırma İşlemi Sonrası Borç Ödenmezse Ne Olur?

Ödeme zorluğu çeken tüketici daha ödenebilir şartlar altında yeni bir ödeme planı hazırlanması için bankaya başvuru yapar. Banka, gelen bu talebi değerlendirir ve uygun görmesi halinde yeni bir protokol hazırlar ve krediyi yapılandırır. Yapılandırılan kredi borcu ödenmese ne olur sorusu da merak ediliyor. Geri ödemelerde sorun olması durumunda;

1.     Banka borcu ilk haline getirebilir.

Kredi yapılandırma işlemi ardından günü gününe taksit tutarlarının ödenmesi gerekir. Taksitlerin zamanında ödenmemesi durumunda yapılandırma sürecinde ödenmiş olan diğer tüm taksitler de yok sayılarak borç, yapılandırmadan önceki haline gelir. Unutulmamalıdır ki yapılandırma protokolü kapsamında taksitler belirlenmiştir. Bu neden ile ödenememe durumunda ödenmiş taksitler de bir anlamda bankaya hibe edilmiş olur.

       2. Yasal takip başlatılabilir.

Banka alacaklarına karşılık yasal takip başlatabilir. Arka arkaya 2 taksit ödemesinin yapılmaması durumunda yasal takip başlatılması ile banka, borcun tamamını isteyebilir. Birbirini izleyen 2 taksit ödemesinin yapılmaması durumunda tüm üstünlük bankaya geçer. Yasal takibin başlaması ile muhatap banka olmaktan çıkar ve tüketici ya banka avukatları ya da borcun devredildiği varlık şirketlerinin hukuk birimleri ile muhatap olur.

Kredi ödemelerinden nedeni ile yasal işlem başlatılması durumunda banka kişinin hesaplarına haciz koyabilir. Sigortalı çalışan olma durumunda ise sadece maaşın %25’ine haciz gelebilir.

Yasal takip nedeni ile kişinin sicili bozulur. Bir daha ki kredi çekimlerinde bu durum kişinin karşısına gelebilir.