• YARIM ALTIN
  1.346,00
  % 0,22
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3494
  % -0,21
 • € EURO
  8,8872
  % -0,25
 • £ POUND
  10,2698
  % -0,26
 • ¥ YUAN
  1,1354
  % -0,21
 • РУБ RUBLE
  0,0997
  % -0,11
 • BITCOIN/TL
  357425,169
  % -1,56
 • BIST 100
  1.528,82
  % 0,09

Kredi Yapılandırma Nedir, Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? 2021

Kredi Yapılandırma Nedir, Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? 2021

İhtiyaç anında çekilen bir ihtiyaç kredisi ödemesinde zorluk yaşanır ise kredi yapılandırma bir alternatif olur. Özellikle yaşadığımız bu dönemde salgın nedeni ile pek çok insan işsiz kalıp borçlarını ödeyemez duruma geldi böylesi zamanlarda ödenemeyen borçlar için yapılandırma insana can simidi gibi gelir.

Kredi Yapılandırma Nedir

Borcun ödenememesi durumunda banka tarafından yeni ödeme planı oluşturulur ve kredi yapılandırma yapılır. Kredi yapılandırma nedir diye sorulur ise taksit ödemelerinin sayısı ay bazında artar ve toplam borca da belirli bir faiz oranı eklenerek yeni bir ödeme planı uygulanır. Bankaların bunu tercih etme sebebi de ödemeyi hiç alamamaktan ise uzun vadede de olsa ödemeyi alabilmek olur.

Konut Kredi Yapılandırma

İhtiyaç kredisi için de kredi yapılandırma talebi olsa da en çok konut kredisinde yapılandırma isteniyor. Kredi yapılandırma diğer bir adı ile re finansman kredi borcunun güncel faiz oranı ile yeniden oluşturulması anlamına geliyor.

Konut kredisi uzun vadeler ile alınır ve aylık ödeme miktarları da yükü olur. Bu sebep ile bazen tüketici ödeyemez ya da ödemekte zorlanır. Yüksek faiz oranı ile kredi alındı ise ve güncel faiz oranı daha düşük ise kredi yapılandırma ile daha az ödememek mümkün hale geliyor.

Bankanın güncel yapılandırma faiz oranı öğrenilerek avantaj sağlaması doğrultusunda böyle bir şey talep edilebilir.   

Kredi Yapılandırma Nedir, Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Kredi Yapılandırmasında Neye Dikkat Edilir

 Kredi yapılandırması için başvuru yapmadan önce değerlendirilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Kredi yapılandırma başka bir anlamı ile yeni bir kredi çekmek demek olduğu için ilk çekilen kredinin faiz oranı ve yapılandırmanın faiz oranına dikkat edilmesi gerekir. Bu sebep ile yapılandırma gerçekten avantaj sağlayacak ise yapmak gerekir.

Borcun ödenemeyecek duruma gelinmesi ya da aylık taksit tutarının fazla gelmesi sebebi ile öyle bir talep ile bankaya başvurulur. Borçların yapılandırması noktasında dikkat edilecek ilk şey güncel faiz oranları olur.

Başka bir banka ile de bu işlem gerçekleştirilebilir. Bu durumda da dosya masrafı, komisyon ücreti ve erken ödeme cezası gibi ödemelerin hesaba dâhil edilmesi önem taşır.

Kredi yapılandırmasında neye dikkat edilir denir ise aşağıda listelenmiştir:

1- Kredi yapılandırma her zaman her tüketiciye avantaj getirmeyebilir. Elde edilecek faydayı tüketici muhakkak hesaplamalıdır. Alınan kredideki faiz oranı ile yapılandırma yapmak istenilen zamandaki faiz oranının karşılaştırılması gerekir. Yeni kredinin daha yüksek faiz olması durumunda yapılandırma fayda getirmez.

2- Yapılandırma kalan borç tutarı üzerinden yapılır bu neden ile kalan tutarın belirlenen yeni faiz oranı ile nasıl bir aylık ödemelerin çıkacağının hesaplanması gerekir. Bu hesaplama internet üzerinden yapılacağı gibi kredi borcunun olduğu banka ya da başka bankalardan uzman ile görüşerek faiz karşılaştırmasının yapılması gerekir

3- İhtiyaç kredilerinin hepsi kredi yapılandırma kapsamına girer. Çekilen bir konut kredisinde yeniden yapılandırma noktasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Faiz oranlarının düşmesi tek etken olarak düşünülmemelidir; çünkü faizin yanı sıra vadesi ve yeni yapılacak yapılandırma işlemi için ödenmesi gereken birtakım dosya masrafı şeklinde ödemeler olabilir. Bu şekilde tüketicinin kar ve zarar hesabı yapması gerekir.

4- Kredinin tahsisi sırasında belirlenen faiz şu anki faiz oranlarından daha düşük ise, krediyi çeken kişi kalan tutarı yapılandırabilir ve bu şekilde daha az borç öder

Tüketiciler bazen ihtiyaç kredilerinde de yapılandırmaya gidiyorlar; ancak ihtiyaç kredilerinin düşük miktar ve vadesi az olduğu için ilk aylarda banka tarafından faiz alınıyor bu sebep ile ihtiyaç kredilerinde yapılandırma tüketiciye avantaj sağlamıyor.