• YARIM ALTIN
  1.332,00
  % -1,37
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3271
  % -0,46
 • € EURO
  8,8609
  % -0,51
 • £ POUND
  10,2430
  % -0,46
 • ¥ YUAN
  1,1340
  % -0,33
 • РУБ RUBLE
  0,0996
  % -0,12
 • BITCOIN/TL
  371648,403
  % 3,36
 • BIST 100
  1.550,08
  % 1,39

Kredi Yasal Takip Süreci Nedir, Nasıl İşler? 2021

Kredi Yasal Takip Süreci Nedir, Nasıl İşler? 2021

Kredi yasal takip süreci, çoğu zaman tüketicilerin korkulu rüyası oluyor. Günümüzde hem korona virüs salgınından kaynaklı hem de farklı nedenlerden dolayı kredi borçları ödenemiyor ya da borçların ödenmesinde zorluk çekiliyor.

Başvuru aşamasında dahi tüketici pek çok belge imzalatılır ve kredi bu belgelerin imzalatılmasının ardından kullandırılır. Kredinin çekilirken imzalatılan sözleşmeler gereği kredinin ödenmemesi durumunda bankanın ne yapabileceği sözleşme de yazılı olur.

Kredi Yasal Takip Sürecinde Ne Olur?

Korona virüs salgını nedeni ile 90 günlük olan gecikme süreci BDDK’nın aldığı kararlar sonucunda 180 güne çıkarıldı. İlk oluşan idari takip aşaması esnasında banka ile anlaşılamaması durumunda 7 gün içinde borcun ödenmesini söyleyen bir ihbarname çekilir ve 7 gün içinde borç ödenmez ya da haklı sebeplere dayanarak borca itiraz edilmez ise banka, kredi yasal takip süreci başlatır.

Kredi yasal takip işlemleri nedir denir ise bu durum Tüketici Kredisi Yönetmeliği tarafından belli ölçütlere bağlanmıştır. Bankalar da bu yönetmeliğin belirlediği ölçütler neticesinde kredi kullanan kişilere bazı yaptırımlar uygulayabilir. Bankalar tarafından başlatılan kredi yasal takip ve yollanan ihbarnameye istinaden bankalar ödenmeyen kısım ile beraber bankaya olan tüm borcu talep eder.

Harç Ödeyerek Ödenmiş Olan Borcu Açık Takipten Düşürmek

Kredi Yasal Takip Süreci Ne Zaman Devreye Girer?

Kredi yasal takip süreci öncesinde her banka idari takip başlatarak kendi tahsilat birimini devreye sokar. Bu durum, borcun yeniden yapılandırılması ve tüketiciye biraz daha zaman vermek adına yapılır. İdari takip süreci kapsamında tüketiciye herhangi bir dava açılmıyor ya da ihtarname gönderilmiyor. Bu süreçten sonuç alınamadığında ise kanuni takip işlemi başlar.

Kredi alabilmenin en önemli kısmı tüketicinin kredi puanı olur. Geciktirilen her ödeme ile de kredi puanı düşmeye başlar. Sözleşmeye istinaden her ne kadar 2 ay geciktirme hakkı bulunsa da borcunu 1 gün dahi gecikmesinde banka müşterisini arayabilir ve ödeme yapmasını isteyebilir. Kredi yasal takip süresi ise kredi borcunun 2 ay üst üste ödenmemesi durumunda başlar.

Kredi Yasal Takip Sürecinde İhtarname

Kullanılan tüketici kredisi kapsamında 2 kez ardı ardına taksit ödenmesi yapılmaması durumunda banka, banka, avukatlar aracılığı ile kişinin bankadaki kayıtlı olan adresine ihtarname gönderir. Bazı bankalar ilk taksitin ödenmemesinden sonra ihtarname gönderiyor olsa da genellikle çoğu banka bu işlemi 2. ya da 3. taksit ödememelerinin yapılmaması durumunda devreye sokar.

Hukuki sürecin başlaması ile banka mesaj yolu ile de borçluyu bilgilendirir ve ihtarname göndermesi ile de tüm ödemeyi 30 gün içinde yapmasını ister.