• YARIM ALTIN
  2.489,00
  % -0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6788
  % 1,38
 • € EURO
  15,5387
  % 2,02
 • £ POUND
  18,1301
  % 1,29
 • ¥ YUAN
  2,1617
  % 1,65
 • РУБ RUBLE
  0,1859
  % 1,99
 • BITCOIN/TL
  693090,630
  % 1,37
 • BIST 100
  2.004,55
  % 1,19

Kripto Para Bitcoin’e En Çok 30 Yaş Altı Erkekler Yatırım Yapıyor

Kripto Para Bitcoin’e En Çok 30 Yaş Altı Erkekler Yatırım Yapıyor

Finansagi.com – Araştırmalar, çoğunlukla genç erkeklerin Bitcoin gibi değişken kripto para birimlerine yatırım yaptığını göstermiştir. Genellikle aşırı derecede güveniyorlar ve dijital para biriminin istikrarlı büyümesine inanıyorlar.

Dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin , başlangıçtan bu yana oranlarla daha önce hiç ulaşılmayan 2.021 yeni zirveyi deneyimledi. Şubat ayının başında Bitcoin hızlı bir yükseliş yaşadı ve ardından fiyat, ayın ortasında Bitcoin başına 35.000 ABD dolarının biraz altından 58.000 ABD dolarının üzerine çıktı.
Ve giderek daha fazla kurum ve şirket ya Bitcoin işine giriyor ya da fiyatı ek olarak artıran kripto para birimine yatırım yapıyor, böylece yılın başından bu yana büyüme yüzde 67’nin üzerinde (25 Şubat 2021 itibariyle).

Ancak Bitcoin hakkındaki aldatmacayı canlı tutan ve kripto para biriminin devam eden başarısını büyük bir iyimserlikle sürdürenler her şeyden önce özel yatırımcılar ve küçük yatırımcılar. Eski bir Goldman Sachs çalışanı olan Raoul Pal, express.co.uk dergisine yaptığı yorumda, Bitcoin döviz kurunun 1 milyon ABD doları olduğuna inanıyor . Bu nedenle, sermayesinin yüzde 50’sini kripto para birimine yatırdı ve bu işarete beş yıl içinde ulaşılabileceğine inanıyor.

Bitcoin’e yatırım yapanlar çoğunlukla erkeklerdir

Peki Bitcoin ve kripto yatırımcılarının çoğunluğunu hangi insan grubu oluşturuyor? Bu, UK: MODE kriptolarının ticaret platformu tarafından analiz edildi ve ilgili sonuçlar MarketWatch ile paylaşıldı. Buna göre İngiltere’deki kripto yatırımcılarının yüzde 79’u: MODE erkek ve sadece yüzde 21’i kadın. Bununla birlikte, bu dağıtım genellikle menkul kıymet yatırımları için geçerli değildir, çünkü MarketWatch’a göre normal özel yatırımcıların yaklaşık yüzde 44’ü kadındır, bu da Bitcoin’in erkekler için özel bir çekiciliği olduğunu göstermektedir.

Toronto Üniversitesi finans profesörü Lisa Kramer, MarketWatch’a bu fenomenin muhtemelen erkeklerin coşkulu özgüveniyle açıklanabileceğini yorumladı. Kramer 2001 yılında Brad Barber ve Terrance Odean’ın “Erkekler Erkek Olacak: Cinsiyet, Aşırı Güven ve Hisse Senedi Yatırımı” araştırmasının erkeklerin daha yüksek özgüvenleri nedeniyle borsaya yüzde 45 daha yüksek sıklıkla katıldıklarını ortaya çıkardığını açıklıyor.
Kramer, “Bu çalışmadan erkeklerin ortalama olarak coşkulu bir özgüvene sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu görebilirsek, bu aşırı özgüven spekülatif piyasalarda daha fazla sayıda erkeğe yol açabilir” diye açıklıyor Kramer.

Çeşitlendirme esastır

UK: MODE değerlendirmelerine göre, sadece cinsiyet değil, aynı zamanda yaş da önemli bir rol oynuyor. Buna göre Bitcoin yatırımcılarının yaklaşık yüzde 64’ü 30 yaşında veya daha genç ve yüzde 86’sı 41 yaşın altında.
Kramer’e göre bu, genç nesillerin teknolojiye daha fazla ilgi duymaları ve bu nedenle sanal para birimine daha çok inanmaları ya da daha çok ona ilgi duymaları gerçeğinden kaynaklanıyor olabilir.

Leibniz Finansal Pazar Araştırmaları Enstitüsü, SAFE çalışma raporu sırasında benzer sonuçlara ulaştı. Burada, çoğunlukla teknoloji meraklısı erkeklerin kripto para birimine yatırım yaptığı da doğrulandı. Ek olarak, kripto yatırımcılarının çoğu, kriptolara yatırım yapmayan özel yatırımcılardan yaklaşık iki kat daha varlıklıdır.

Bununla birlikte, Bitcoin’in yüksek volatilitesi yüksek bir risk barındırıyor ve bu da sermaye yatırımının tamamen kaybedilmesine yol açabiliyor, “bu nedenle portföyün yüzde 100’ünü kripto para birimlerine yatırmak ve bunun gelecekteki yuva yumurtasını temsil etmesini ummak aptalca olacaktır.”, Kramer sonuç olarak uyarıyor.

instagram profil ziyareti satın al