• YARIM ALTIN
  1.618,00
  % 1,17
 • AMERIKAN DOLARI
  8,8559
  % 1,06
 • € EURO
  10,3811
  % 0,65
 • £ POUND
  12,1206
  % 0,58
 • ¥ YUAN
  1,3703
  % 1,01
 • РУБ RUBLE
  0,1215
  % 0,65
 • BITCOIN/TL
  376998,454
  % -2,61
 • BIST 100
  1.382,05
  % -1,39

Kripto Para Nedir? – En Çok Tercih Edilen 6 Kripto Para

Kripto Para Nedir? – En Çok Tercih Edilen 6 Kripto Para

Kripto paralar geleneksel para birimlerinden oldukça farklı tamamen dijital olan para birimleridir. Günümüzde fiziksel bir para olmaması kripto para birimlerine karşı bir şüphe doğursa da gelecek yıllarda en tercih edilen yatırım araçlarından biri olacak gibi durmaktadır. Kripto para nedir ne işe yarar sorusu ise yatırımcı kişilerin merak ettiği bir konudur. Kripto paralar takas amacı ile kullanılan ve dijital olarak alım satımı yapılan paralardır. Günümüzde birçok kişinin yatırım yaptığı belli bir kesimin ise sıcak bakmadığı türden bir yatırım aracıdır.

 

Bu paralarla işlem yapılabilmesini sağlayan unsur ise kriptografi işlemidir. Bu terimin tam olarak bir fiziksel anlamı bulunmasa da kripto paralar açısından son derece önemlidir. Yatırımcısına birçok bakımdan avantaj sağlayan bu para birimlerinin en büyük özelliği ise herhangi bir otorite ya da hükümet tarafından merkezileşmemiş olmasıdır. Yani herhangi bir güç tarafından yönetilemiyor olması yatırımcılar açısından en önemli avantajıdır. Bu da bu para birimlerine dışarıdan istenildiği şekilde müdahale edilemeyeceği anlamına gelmektedir.

Kripto Paraların Ortaya Çıkışı

Teknolojinin her geçen gün gelişme göstermesi finans, borsa ve yatırım alanlarını da yakından ilgilendirmektedir. 90’lı yıllardan itibaren farklı yatırım araçları ve para birimleri oluşturulmaya çalışıldı. Ancak geliştirilen birçok sistem çeşitli finansal sorunlar ve şirket içi anlaşmazlıkların doğmasına neden oldu. Böylelikle yapılan girişimler başarısızlıkla sonuçlandı.

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı

Kripto para tarihi ise çok eski denemeyecek bir tarihtir. İlk kripto para olarak Bitcoin 2009 senesinde Satoshi Nakamoto takma adı taşıyan biri tarafından geliştirildi. Geliştiren kişinin ya da kişilerin kim olduğunu bilinmediği gibi bu sistem uçtan uca şifreli bir sistemdir ve güvenilir olduğu bilinmektedir.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Kripto para nedir sorusu kadar bu paraların nasıl üretildiği de merak konusudur. Bu paraların üretimi dağıtık bir sistem üzerinden gerçekleşiyor. Kullanıcı temelli paralar olan kripto paralarda bir üretim sınırı bulunmaktadır. Üretim işi ise madencilik ile gerçekleşmektedir. Fiziksel bir madencilikten ziyade dijital madencilik ile bir üretim söz konusudur. Eğer işlem gücünüz iyiyse ve kesintisiz bir internet bağlantınız varsa madencilik işlemini başkası tarafından size vermeden de gerçekleştirmek mümkündür.

Kripto Paralar Yasal Paralar Mıdır?

Kripto paralarda yasallık durumu ülkeler arasında değişim göstermektedir. Bazı ülkelerde yasallık durumu henüz netleşmemişken bazı ülkelerde açık açık kullanımı serbest bırakılmıştır. Birtakım ülkelerde de bu paranın kullanımı yasaklanmış durumdadır. Böyle durumlarda ise bitcoin yasal mı sorusu kişilerin aklını kurcalıyor. Çünkü dünya üzerinde en fazla tercih edilen kripto paralardan birisi de bitcoindir.

Kripto Paralar Yasal Paralar Mıdır?

Bu para birimi için Türkiye’de henüz bir yasak getirilmediği için kullanımında ceza ile karşılaşma durumu yoktur. Yani Bitcoin şuan için yasaklı bir para birimi değildir. bununla birlikte kripto madenciliği de yasak olarak değerlendirilen bir durum değildir. Kişiler Bitcoin veya Kripto madenciliği yapabilirler.

Hesabınıza düzenli olarak para girişi yapılırsa ve bu durum devlet tarafından tespit edilirse kripto para üzerinden bir vergiye tabi tutulabilirsiniz. Maliye tarafından sorguya alındığınızda ise bu durumu para takas işlemlerinden ya da madencilikten elde ettiğinizi belgelemeniz gerekmektedir.

Kripto Paranın Avantajları Nelerdir?

Kripto paraların avantajları arasında merkezileşmemiş olması ilk sırada gelmektedir. Yani herhangi bir hükümetin ya da bir otoritenin kontrolü altında bir para birimi değildir. İnternete erişebilecek bir cihaza sahipseniz bir hesap cüzdanı oluşturup hesabı dilediğiniz yerden kullanabilme şansı vardır. Bu da en önemli avantajlarındandır. Kripto paralar hiçbir merkez bankası tarafından da kontrol edilmiyor. Bu da uluslararası alanda ki tüm işlemleri saniyeler içerisinde yapabilme avantajı sunuyor.

Kripto Para Avantajları

Geleneksel piyaslardaki getiri çok düşük olduğu için ileriye yönelik yatırım yapanlar haftanın 7 günü kripto üzerinden yatırım gerçekleştirebilme avantajı elde ediyor. Bu paraların en önemli avantajlarından bir diğeri ise takas ya da para ticareti konusunda çok uzun ve karmaşık bir kayıt süreci bulunmuyor. Global bazda erişilebilir ve para sistemidir ve işlem limitinin bulunmaması durumunda özellikle birçok yatırımcının da dikkatini çeken konulardandır.

Kripto Para Dezavantajları

Kripto para dezavantajları da kişilerin aklını kurcalamaktadır. Ancak dikkatli olunduğunda kişilerin kâr elde etmemesinin önünde bir engel bulunmuyor. Dijital para sistemleri karmaşık bir yapıya sahiptir. Yatırım yapmadan önce kişilerin mutlaka kripto para madenciliği hakkında çok detaylı bir araştırma yapması gerekmektedir. Fiyatlarda birçok zaman ciddi dalgalanmalar meydana gelebiliyor. Böyle bir dalgalanma neticesinde ise kişiler risk ile karşı karşıya kalabilirler.

Bilgi eksikliği bu süreçte karşılaşabileceğiniz tüm risklerin ana nedenidir. Herhangi bir otorite tarafından yönetilmiyor olması bazı çevrelerde tam olarak kabul görmesini engellemektedir. Güvenilir kripto para siteleri ile yatırımlarınızı daha iyi standartlarda yapma şansı bulabiliyorsunuz. Eğer bu paralarla ilgili yanlış bir transfer gerçekleştirirseniz işlemin geri alınma durumu söz konusu değildir. Bu da paranın takip edilememesinden kaynaklanmaktadır.

En Bilinen Kripto Paralar Hangileridir?

Kripto paralar içerisinde en bilineni Bitcoin’dir. Bu para birimi kripto piyasasının yarısından fazlasını oluşturmaktadır. Bunun yanında şunlarda önemli kripto paralardır:

 • Ethereum
 • Litecoin
 • Zcash
 • Dash
 • Rıpple
 • IOTA

Önemli kripto para türleri arasında yer almaktadır. Dünya üzerinde en çok blockchain ve kripto para girişi ABD tarafından gerçekleştirilmektedir. Fakat bunun yanında en fazla kripto para birimini kullanan ülke ise Türkiye’dir.

İmaj Kaynakları: