• YARIM ALTIN
  1.368,00
  % 0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3823
  % 0,31
 • € EURO
  8,9875
  % 0,18
 • £ POUND
  10,3436
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  1,1401
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,0988
  % 0,31
 • BITCOIN/TL
  350824,470
  % -3,75
 • BIST 100
  1.488,21
  % 0,35

Kripto Para Nedir? Kripto Para Nasıl Alınır? 2021

Kripto Para Nedir? Kripto Para Nasıl Alınır? 2021

Belli bir sermayesi olan insanlar kripto para piyasası dengesiz seyrettiğinden yatırım yapmakta çekiniyor. Peki, kripto para nedir? Kripto para piyasası nedir? Kripto para nasıl alınır? Gibi sorularınızın yanıtını yazımızda detaylıca bulabilirsiniz.

Kripto Para Nedir?

Kripto para piyasası

Kripto para kavramını en net şekliyle sanal döviz olarak tanımlayabiliriz. Nasıl ki Dolar, Euro ya da Türk Lirası bir para birimiyse, kripto para da sanal para birimidir. Adı üstünde sanal olan bu paralar fiziksel ortamlarda saklanamaz, muhafaza edilemez.

Kripto para sahibi olmak isteyenler birçok farklı yolu deneyebilirler. Kripto para en temel şekliyle bilgisayar donanımlarının işlem gücünden faydalanarak elde edilebilir. Bilgisayarlar birtakım matematiksel ve mantıksal işlemi bir araya getirerek kripto para dediğimiz dijital paraları oluşturur.

Kripto Para Elde Etmek İçin Yöntemler

1. Madencilik Yaparak Üretme

madencilik yöntemi ile kripto para kazanmak

Kripto para üretme işlemi “mining” dediğimiz madencilik yöntemi ile yapılır. Gerekli ekipman ve donanıma sahip her birey kripto para üretebilir. Fakat kripto para üretmek zannedildiği kadar da kolay değildir. Örneğin ilk çıktığında Bitcoin kolay elde edilirken, günümüz şartlarında kapasitesi arttığından yüksek donanımlı sistemlerde bile üretmek çok zor hale gelmiştir. Bitcoin’e alternatif olarak çıkan diğer altcoinler uygun şartlar sağlandığında (güçlü ekran kartı, LAN ve işlemci gücü) üretilebilir. Bitcoin üretimi için güçlü donanımlara ihtiyaç vardır. Tabiki üretim aşamasında diğer faktörler de göz ardı edilmemelidir.

2. Madencilik Şirketleri

Kripto para elde etme yöntemlerinden bir diğeri ise madencilik yapan şirketlerden kazım gücü satın alma işlemidir. Bu şirketler kurdukları büyük ve güçlü bilgisayar donanımlarını bir araya getirerek kazım çiftlikleri oluştururlar. Kripto paralar kazanmak isteyen insanlar bu şirketlerden kazım gücü satın alır. Vaat edilen plan ve süre içerisinde kripto para elde eder. Bu şirketlere başvurmadan önce derin bir araştırma yapmalı, güvenilirliğinden emin olmadığınız şirketleri tercih etmekten kaçınmalısınız.

Kripto para nasıl alınır

3. Kripto Para Borsaları

Diğer kripto para elde etme yöntemiyse çeşitli borsalardan alarak temin etmektir. Bu yöntemde güvenilir ve sağlam sistemler tercih edilmelidir. Ayrıca bir miktar birikiminiz varsa borsalardan kripto para alış işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.