• YARIM ALTIN
  1.580,00
  % 1,13
 • AMERIKAN DOLARI
  8,6580
  % 1,42
 • € EURO
  10,1795
  % 0,81
 • £ POUND
  11,9093
  % 0,72
 • ¥ YUAN
  1,3359
  % 1,24
 • РУБ RUBLE
  0,1188
  % 0,59
 • BITCOIN/TL
  416428,356
  % 0,64
 • BIST 100
  1.419,43
  % 0,10

Kripto Para Nedir, Paranın Gelecek Enerjisi

Kripto Para Nedir, Paranın Gelecek Enerjisi

Kripto Para Nedir?

İnsanlar teknolojinin gelişmesiyle iş hayatlarında çalışma şekli, iletişim kurma, alışveriş yapma ve aldığı ürün ve hizmetler için ödeme yapma şeklini değiştirdi. Şirketler ve tüketiciler artık nakit para ile ödemeyi tercih etmiyor ve bu davranışta temassız ödemelerin önünü açıyor. Bir akıllı telefonun NFC özelliği ile tüketiciler, temassız ödemelerini kolayca yapabilirler. Şimdi ise yeni bir ödeme sistemi ortaya çıkıyor, o da Kripto Para birimidir.

Kripto para, birçok gizli koddan oluşturulan bir tür dijital para birimidir. Geleneksel bankacılık ve devletlerin ekonomik sistemlerinden bağımsız çalışırlar. Dijital para birimleri, işlemleri güvence altına almak ve ek birimlerin oluşturulmasını düzenlemek için kriptografi kullanır.

Kripto Para

Bunlar da nedir?

Dijital para birimleri, dağıtılmış bir defter oluşturmak için blok zinciri teknolojisini kullandıkları için geleneksel para birimlerinden önemli ölçüde farklıdır. Bununla birlikte, yine de diğer para birimleri gibi alıp satabilir ve farklı borsalar aracılığıyla çeşitli kripto para birimlerinin fiyat hareketleri üzerinden işlem yapabilirsiniz. Bugün dijital para piyasasında çevrimiçi olarak 7.000’den fazla dijital para birimi yer almaktadır.

Kripto para birimleri; dijital para birimleri, alternatif para birimleri ve sanal para birimleri kategorileri altında yer alır. Başlangıçta dijital paralar, çevrimiçi işlemler için alternatif bir ödeme yöntemi sağlamak üzere tasarlandılar. Fakat dijital para birimleri, iş dünyasınca ödeme yöntemi olarak tüm işlemler için henüz geniş çapta uygun olamayacak kadar değişken olduğunu düşündüğünden halen kabul görmemektedir.

Merkezi olmayan bir para birimi olarak, hükümetin gözetiminden veya etkisinden bağımsız olacak şekilde geliştirildi ve kripto para piyasaları bunun yerine eşler arası internet protokolü ile izleniyor.

Birçok dijital para biriminin ortak özelliği, üretimi yavaş yavaş azaltmak için tasarlanmış olmaları ve bazılarının arz üzerinde mutlak bir sınıra sahip olmasıdır. Sonuç olarak, bazı durumlarda para biriminin yalnızca sınırlı sayıda birimi dolaşımda olacaktır. Örneğin, dolaşımdaki Bitcoin toplam sayısı 21 milyon ile sınırlandırılmıştır. Ethereum gibi dijital para birimleri ise Bitcoin’ e göre biraz farklı çalışıyor. O yıl üretilen token miktarı, ilk arzın % 25′ ine eşit olan yılda 18 milyon ethereum token ile sınırlandırılmıştır. Ethereum, üretilen token sayısını sınırlayarak daha değerli bir para birimi olmasını sağlar.

Kripto Para Birimlerinin Temel Özellikleri

Kripto para birimlerinin; kullanımını, değişimini ve işlemlerini yöneten bir dizi temel ilke vardır.

Kriptografi (Şifreleme)

Kripto para birimleri, farklı şekillerde gelişmiş kriptografi kullanır. Günümüzün dijital dünyasında, öncelikle yazılım bilimi ve matematiksel teoriye dayanmaktadır. Aynı zamanda iletişim bilimi, fizik ve elektrik mühendisliğinden de faydalanır.

Dijital para birimi, işlemleri doğrulamak için şifreleme kullandığı için bu adı aldı. Bu gelişmiş kodlamanın, cüzdanlar arasında ve halka açık defterlere kripto para birimi verilerinin depolanması ve iletilmesiyle ilgili olduğu anlamına gelir. Şifrelemenin amacı sistemin ve kullanıcıların güvenliğini ve emniyetini sağlamaktır.

Kriptografinin iki ana unsuru dijital para birimleri için geçerlidir. Bunlar hashing tekniği ve dijital imzalar olarak ifade edilir.

Hashing tekniği, veri bütünlüğünü doğrular, blok zincirinin yapısını korur ve insanların hesap ayrıntılarını ve işlemlerini kodlar. Aynı zamanda blok madenciliğini mümkün kılan kriptografik bulmacaları da üretir.

Dijital imzalar, bir kişinin bilgilerini ifşa etmeden bir şifrelenmiş bilgiye sahip olmasına sağlar. Kripto para birimleri ile bu teknoloji, parasal işlemleri imzalamak ve mülkiyeti tescil etmek için kullanılır.

Kripto Para

Temel Özellikleri

Blockchain (Blok Zinciri) Teknolojisi

Blokchain, merkezi olmayan halka açık bir defter veya bir kripto para biriminin tüm işlemlerinin listesidir. En son işlemlerden oluşan tamamlanmış bloklar kaydedilir ve blok zincirine eklenir. Açık, kalıcı ve doğrulanabilir bir kayıt olarak kronolojik sırayla saklanırlar.

Sürekli gelişen piyasa katılımcıları, blok zincirlerini yönetir ve yeni blokları doğrulamak için belirli bir protokolü izlerler. Ağa bağlı her bir “düğüm” veya bilgisayar, blok zincirinin bir kopyasını otomatik olarak indirir. Bu özellik, bir merkezde kayıt tutmaya ihtiyaç duymadan herkes tarafından işlemlerin izlenmesine olanak tanır.

Blockchain teknolojisi, ağın geri kalanının onayı olmadan değiştirilemeyecek bir kayıt oluşturur. Blok zinciri kavramı, Bitcoin’ in kurucusu Satoshi Nakamoto’ ya aittir. Bu kavram, dijital para ve para biriminin ötesinde diğer uygulamalar için de ilham kaynağı olmuştur.

Ek olarak, yapılan işlemler iki faktörlü bir kimlik doğrulama süreci gerektirir. Örneğin, bir işlem başlatmak için bir kullanıcı adı ve şifre girmeniz istenebilir. Ardından, kişisel cep telefonunuza mesaj yoluyla gönderilen bir kimlik doğrulama kodunu girmeniz gerekebilir. Bunları yaptıktan sonra sisteme dâhil olursunuz.

Kripto Para Madenciliği

Dijital para madenciliği, yeni işlem kayıtlarını blok zincirine bloklar olarak ekleme sürecidir. Bu süreçte, örneğin yeni Bitcoinler, dolaşımdaki toplam coin sayısına eklenerek madencilere yatırılır. Madencilik, matematiksel problemleri çözmek için kullanılan belirli bir yazılım aracını gerektirir ve bu blokları oluşturan yasal işlemleri doğrular. Bu bloklar düzenli olarak halka açık deftere (blok zinciri) eklenir. Madenci, yazılım işlemlerini çözerken belirli bir miktar Bitcoin ile ödüllendirilir. Bir madencinin kullandığı donanım matematik problemini ne kadar hızlı işleyebilirse, bir işlemi doğrulama ve Bitcoin ödülünü kazanma olasılığı da o kadar artar.

Kripto Para

Madencilik

Ana Kripto Para Birimleri

Bitcoin

Bitcoin, 2009 yılı Ocak ayında piyasaya çıkmış ve en tanınmış kripto para birimidir. Bitcoin, ilk merkezi olmayan dijital para birimi olarakta kabul edilmektedir. Tüm dijital para birimleri gibi, dağıtılmış bir genel defter olarak işlev gören bir blok zinciri veritabanı aracılığıyla kumanda edilir. Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından yaratılmış olup isminin bir kişiye mi yoksa bir gruba mı ait olduğu halen bilinmemektedir.

Ethereum

Ethereum, kripto para dünyasında nispeten yenidir. 2015 yılında piyasaya sürüldü ve yazı yazıldığı sırada şu anda ikinci en büyük dijital paradır. Bitcoin ağına benzer şekilde çalışır ve insanların açık bir ağ üzerinden değeri temsil eden jetonlar gönderip almalarına izin verir. Bu jetonlara token denir ve bu ağda ödeme olarak kullanılan şeydir. Bununla birlikte Ethereum’ un birincil kullanımı, bir ödeme şekli yerine akıllı sözleşmeler olarak çalışmaktır. Akıllı sözleşmeler, ethereum blok zincirinde konuşlandırılabilen kod betikleridir. Token üzerindeki sınır da Bitcoin’ den biraz farklı çalışır. Yıllık ihraç, ilk arzın% 25’ine eşit olan 18 milyon token ile sınırlandırılmıştır.

Kripto Para ile Güvenilir Yatırım Yapmak için 4 İpucu

Yatırımlar her zaman riskli olmasına rağmen, ancak bazı uzmanlar, Tüketici Raporlarına göre dijital para biriminin en riskli yatırım seçeneklerinden biri olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, dijital para birimleri de son zamanlarda en çok tercih edilen yatırım ürünlerindendir. Kripto para birimlerine yatırım yapmayı planlıyorsanız, bu ipuçları sizin için yol gösterici ve doğru seçimler yapmanıza yardımcı olabilir.

Kripto Para

Güvenilir Yatırım

Güvenilir Borsa Seçimi

Bu platformlar, dijital para birimlerini satın almak ve satmak için araçlar sağlıyor. Ancak seçim yapabileceğiniz 500’ den fazla borsa var. Araştırmanızı yapın, yorumları okuyun ve sisteme dahil olmadan önce daha deneyimli yatırımcılarla mutlaka konuşun.

Dijital Para Biriminizi Nasıl Saklayacağınızı Bilmelisiniz

Kripto para satın alırsanız, pek tabi iyi saklamanız gerekir. Bunu bir borsada veya dijital bir “cüzdanda” saklayabilirsiniz. Birçok farklı cüzdan türü varken, her birinin kendine özgü avantajları, teknik gereksinimleri ve güvenliği vardır. Borsaları araştırdığınız gibi, yatırım yapmadan önce depolama tercihlerinizi de araştırmalısınız.

Yatırımlarınızı Çeşitlendirin

Her türlü yatırımda çeşitlendirme yapmak, iyi bir yatırım stratejisinin anahtarıdır ve kripto para birimine yatırım yaparken de bunu yapmak çok önemlidir. Örneğin, bildiğiniz ve duyduğunuz ad bu olduğu için tüm paranızı Bitcoin’ e koymayın. Binlerce dijital para seçeneği vardır ve yatırımınızı birkaç para birimine yaymak en iyi yöntem olacaktır.

Volatiliteye Hazırlanın

Kripto para piyasası çok değişken bir piyasadır, bu nedenle iniş ve çıkışlara hazırlıklı olun. Fiyatlarda dramatik dalgalanmalar göreceksiniz. Yatırım portföyünüz veya zihinsel sağlığınız bunu kaldıramazsa, dijital para birimi sizin için akıllıca bir seçim olmayacaktır.

Kripto para şu anda çok popüler, ancak unutmayın, hala sistem olarak emekleme aşamasındadır. İnsanlar için yeni bir şeye yatırım yapmak zorlukları beraberinde getirir. Bu yüzden sizde hazırlıklı olun. Bu yatırıma katılmayı düşünüyorsanız, araştırmanızı iyi yapın ve başlamak için ihtiyatlı davranmayı unutmayın.

Kripto Para

Dijital Para Görselleri

Sonuç

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri en iyi şekilde alternatif para birimleri olarak tanımlanabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, bugün henüz bir mübadele aracı olarak kabul edilmiyorlar. Dijital para birimlerinin görünümü için muhtemelen ya başarısız olurlar ya da dünyayı ele geçirirler. Bu kripto para piyasasının özellikleri arasında; daha yüksek risk barındırması ve daha yüksek ödül elde edilmesi en cezbedici faktörlerden bazılarıdır.

Teknolojinin hızla gelişmesiyle kağıt paraların enerjisi azalmakta, dijital ya da kripto para birimlerinin enerjisi her geçen gün artmaktadır. Bu enerjinin artmasında itici gücü olarak son zamanlarda yaşanan covid-19 salgını da bu süreci son derece hızlandırmıştır. Ülkemiz Merkez Bankası’ nın bu dijital paralar ile ilgili nasıl pozisyon alacağı yakın tarihte eminim belli olacaktır.

Enerjinin insan ilişkisi, çevre, yaşam ve madde konularında daha fazla makaleyi Finansagi.com adresinde bulabilirsiniz.

Siz dijital para hakkında ne düşünüyorsunuz? Kripto para ile geleceğinize yatırım yapar mısınız? Sizce dijital para ne kadar güvenilir? Konu ile ilgili görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.