• YARIM ALTIN
  2.233,00
  % 3,22
 • AMERIKAN DOLARI
  12,4902
  % 3,08
 • € EURO
  14,1202
  % 4,02
 • £ POUND
  16,6855
  % 3,24
 • ¥ YUAN
  1,9380
  % 2,96
 • РУБ RUBLE
  0,1652
  % 1,77
 • BITCOIN/TL
  685869,102
  % 3,80
 • BIST 100
  1.776,41
  % -2,35

Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Makyajın kökeni Antik Mısırlılara kadar dayanmaktadır. Yani o dönemden bu döneme kadar hem medikal amaçlı hem de estetik amaçlı makyaj yapıldığına şahit olunmuştur. Mısırlılar özellikle de göz makyajını kutsal kabul etmekteydi.

Mısırlılar makyaj yaparak tanrılarının kendilerini koruduğunu düşünüyormuş. Bunun yanı sıra makyaj onları sihirli gösteriyormuş. Mısırlılar ayrıca parfümü de icat etmişlerdir. Çinliler ise mal mumu ve yumurtanın sarısı ile MS 3000 yılında ilk makyaj girişimlerine başlamışlardı.

Onlar da deneme yanılma yöntemi ile ilk olarak ojeyi daha sonra ise ruju bulmuştu. Antik Yunan’a kadar uzanan makyaj yapma kültürü daha sonraki yıllarda saraya kadar girmişti.  1500’lü yıllarda saraylılar yüzlerini daha beyaz göstermek için allıklar kullanmaya başladıkları bazı tarihi kaynaklarda belirtilmektedir. Daha sonrasında 1789’lu yıllarda Fransız İhtilali ile makyaj artık modern dünya içerisinde iyice yer almaya başladı.

Günümüze geldiğimizde ise makyaj yapmak artık bir günlük rutin haline geldi. Kadınlar için özellikle yüzlerine yaptıkları makyaj hem onların dikkat çekmesine hem de özgüvenlerinin artmasına neden olmuştur. Peki, makyaj türleri nelerdir ve bunun yanında makyaj yapmanın püf noktaları nedir?

Makyaj Türleri

Makyaj yaparken tabiî ki sadece bir noktaya odaklanılmamalıdır.

İlk olarak Cilt makyajı yapılmalıdır.  Cilt makyajı yapmadan önce cildinizi temizlemesiniz.

Daha sonra göz makyajına odaklanmalısınız. Gözünüze uygun tonu seçmelisiniz. Sonra ince uçlu ve yumuşak fırça yardımıyla far sürmeye başlayabilir ve etkin sonucu görebilirsiniz.

Diğer aşama ise dudak makyajıdır. Dudak makyajında en önemli husus ise sürekli peeling yapmaktadır. Çünkü uzun süre soğuk altında kalan dudaklar yara olabilir. Oluşan yaranın ardında küçük küçük çatlaklar meydana gelebilir.

Makyaj Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Makyaj yapmaya başlamadan önce yüz makyaja hazırlanmalıdır. Özellikle fondöten sürmeden önce yüzünüzü sürekli nemlendirmelisiniz.

Daha sonra doğru fondöten seçimi yapmalısınız. Fondöteninizi alacağınız zaman cilt renginizden daha koyu renkleri tercih etmemeye dikkat etmelisiniz. Yani hem cilt renginizi tespit etmelisiniz hem de cildinizin yağlı olup olmadığını belirlemelisiniz.

Bir diğer husus da kapatıcınızın rengi üzerinedir. Yine kapatıcınızı cildinizin rengine göre ayarlamalısınız. Yani kapatıcınızla ilgili olan hususta en önemli nokta cilt renginizdir. Kapatıcınız 1 ton kadar cildinizden açık olabilir.

Makyaj yaparken bilinmesi gereken en önemli hususlardan birisi de cilt alt tonunuzdur. Damar renklerinizi tespit etmeniz gerekmektedir. Daha sonra cildinizin alt tonunu tespit edebilir ve ona göre makyaj yapabilirsiniz.

Kaşların görünümüne geldiğimizde ise işiniz biraz daha kolay. İnce bir kalem yardımıyla kaşlarınızı yukarı doğru şekillendirerek doğallık kazandırabilirsiniz.

Transparan pudra yine makyajda çok önemli bir husustur. Yağlı görünümünüz varsa yüzünüzü matlaştırmak için bu tarz pudralardan yardım alabilirsiniz. Böylelikle abartılı makyaj yerine doğal bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Diğer önemli husus ise doğru allık kullanımıdır. Özellikle likit allıkları kullanırsanız daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Son olarak ise dikkat etmeniz gereken husus makyajınızı çıkarmadan asla yatağa girmemenizdir. Çünkü doğru makyaj için en önemli husus temiz bir cilttir.

 

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.