• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1550
  % 0,27
 • € EURO
  9,7089
  % -0,14
 • £ POUND
  11,2284
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  1,2454
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1056
  % -0,32
 • BITCOIN/TL
  492154,429
  % 3,09
 • BIST 100
  1.393,24
  % -1,65

Mülakat Taktikleri – Mülakata Nasıl Hazırlanır

Mülakat Taktikleri – Mülakata Nasıl Hazırlanır

İş görüşmeleri pek mutlu etmeyen ortamlardır. Soruları ikna edici ve net bir şekilde yanıtlamanın yanı sıra bilgileri dinleme ve işleme yeteneğiniz konusunda değerlendiriliyorsunuz. Mülakatı nasıl sonuçlanacağını kestiremezseniz de, yanıtlarınızı ve vermek istediğiniz genel izlenimi düşünerek hazırlıklı olabilirsiniz, bu da size o işi yapmak için en iyi şansı verecektir. İşte sizler için mülakat taktikleri ve mülakata nasıl hazırlanır yazımızda!

Mülakat Taktikleri

Görüşmenizi önceden onaylayın

Bir iş için görüşme yaptığınızı öğrendikten sonra, katılımınızı hızla onaylamalısınız. Görüşmenin zamanını ve yerini iki kez kontrol edin ve fırsat için ne kadar minnettar olduğunuzu ifade edin. Sizden mülakata katılmanızı isteyen bir mektup veya e-posta aldıysanız, katılımınızı teyit etme talimatlarının yanı sıra görüşmecinizin iletişim bilgilerini de arayın. Bunu bir gün önce yapmaya çalışın, böylece her şeyin yolunda olduğundan emin olabilirsiniz.

Mülakata katılmadan önce şirketi araştırın.

Mülakat yaptığınız kuruluşun geçmişini ve geçmişini gözden geçirmek için biraz zaman ayırın. Bu, özellikle şevkinizi ve inisiyatifinizi görüşmecilere iletmek için birçok nedenle hayati önem taşır. Mümkün olan araştırma düzeyi, şirkete ve başvurduğunuz pozisyona bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir, ancak görüşmeden önce araştırmanız gereken bazı ortak alanlar vardır.

 • İşletmenin özel sektörde mi, kamu sektöründe mi yoksa arada bir yerde mi olduğunu bulun.
 • Şirketin değerleri ve genel misyonunun yanı sıra her zamanki müşteri tabanı hakkında bir fikir edinmeye çalışın.
 • Şirketin son zamanlarda kayda değer bir şey yapıp yapmadığını görmek için haberleri kontrol edin.

Gelmeden önce görüşmenin formatını gözden geçirin. 

Mülakatı yapan kişiden gerçek mülakatın nasıl sonuçlanacağına dair belirli talimatları bekleyin. Bazı işletmelerin doğrudan bir soru ve cevap süreci olabilirken, diğer şirketler bir sunum yapmanızı bekleyebilir. Önceden herhangi bir soru sormaktan çekinmeyin, böylece röportajınız için gerekli hazırlıkları yapabilir ve ayarlayabilirsiniz.

 • Görüşmenizin tüm ayrıntılarını önceden iki kez kontrol edin. Bir şey sunuyorsanız, görüşmenin diğer unsurları ile birlikte sunumunuzun ne kadar sürmesi gerektiğini onaylayın.
 • Powerpoint özellikli bir dizüstü bilgisayar ve projektör gibi herhangi bir BT’ye ihtiyacınız varsa, hazırlıklı olabilmeleri için bunu kuruluşa en kısa sürede iletin.

İş tanımını tekrar okuyun. 

İş ilanına bakın, böylece pozisyonun ayrıntıları konusunda kendinizi tazeleyebilirsiniz. Bu bölümü tekrar okumak, görüşmecilerin röportajda size sorabilecekleri konusunda size iyi bir fikir verebilir.

 • Örneğin, iş 5 yıllık bir deneyim gerektiriyorsa, görüşmeci sizden bu deneyimin bir kısmını anlatmanızı isteyebilir.

Önceden özgeçmişinizi ve kapak mektubunuzu hazırlayın.

En büyük başarılarınızın açıkça listelendiğini kontrol edin, böylece potansiyel işvereniniz yeteneklerinizi net bir şekilde anlayabilir. Ayrıca, güvende olmak için herhangi bir gramer veya yazım hatası olup olmadığını iki kez kontrol edin.

Özgeçmişinizin, kapak mektubunuzun ve diğer önemli belgelerin kopyalarını getirin. 

Görüşmecinize özgeçmişiniz ve kapak mektubunuz dışında herhangi bir belge getirmeniz gerekip gerekmediğini sorun. İşe bağlı olarak, tarayabilecekleri veya fotokopi çekebilecekleri sertifikaları veya diğer belgeleri getirmenizi isteyebilirler. Bir tür resmi kimliğe, bir referans sayfasına, tavsiye mektuplarına, bilgi formuna ve geçmiş çalışmalarınızın bir portfolyosuna ihtiyacınız olabilir.

Mülakatınıza 15-20 dakika erken gelin. 

Bir mülakata geç kalırsanız, işe kendini adamış veya işine yatırım yapmamış gibi görüneceksiniz. Ayrıca düzensiz görünebilir ve çok fazla inisiyatifiniz yokmuş gibi görünebilirsiniz. Trafikte gecikmeler yaygındır, bu nedenle oraya gitmek için kendinize bolca zaman verin.

Her şeyin çalıştığından emin olmak için teknolojinizi bir gece önce test edin. 

Röportajınıza katılmak için bilgisayarınızı, dizüstü bilgisayarınızı, tabletinizi veya kullandığınız herhangi bir teknoloji parçasını yeniden başlatın. Güvenli, sabit bir internet bağlantınız olduğunu ve konferans programınızın düzgün çalıştığını iki kez kontrol edin. Ek bir önlem olarak, mikrofonunuzun ve video kameranızın çalıştığından emin olmak için bir test araması yapın.

mulakata nasil hazirlanir

İnternetten Mülakata Hazırlanın

Sanal görüşmeniz sırasında özel, sessiz bir alanda oturun. 

Evinizde muhtemelen rahatsız edilmeyeceğiniz düşük trafikli bir alan bulun. Alanın iyi bir internet bağlantısına sahip olup olmadığını ve aramaya sızabilecek çok fazla arka plan gürültüsü olmadığını kontrol edin. Koltuğunuzun arkasına beyaz bir çarşaf gibi güzel bir arka plan oluşturarak kendinizi daha profesyonel gösterebilirsiniz.

 • Örneğin, bir ev ofisi veya bodrumunuzun iyi aydınlatılmış bir kısmı mülakatınız için olası seçeneklerdir.
 • Karmaşık bir alanda oturmaktan kaçının, çünkü bu sizi profesyonelce görünmüyor olabilir.

Ev arkadaşlarınızdan veya ailenizden görüşme sırasında sizi rahatsız etmemelerini isteyin. 

Görüşmenizin ne zaman yapılacağını ve operasyon üssünüzün nerede olacağını, birlikte yaşadığınız kişilere bildirin. Kibarca görüşme sırasında evin başka bir yerinde kalıp kalamayacaklarını veya rahatsız edilmemek için bir saatliğine çıkıp çıkamayacaklarını sorun.

Görüşme boyunca kibar ve profesyonel vücut dilini koruyun. 

Sırtınız ve omuzlarınız düz bir şekilde oturun. Mülakatınız boyunca profesyonel bir gülümsemeyi uygulayın ve web kameranızla sağlam göz teması kurmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Görüşmeyi yapan kişiyle yüz yüze el sıkışamayacağınız veya oturamayacağınız için, olabildiğince profesyonel görünmek ve hareket etmek istersiniz.

Önerilen Yazı: Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?