• YARIM ALTIN
  2.233,00
  % 3,22
 • AMERIKAN DOLARI
  12,4902
  % 3,08
 • € EURO
  14,1202
  % 4,02
 • £ POUND
  16,6855
  % 3,24
 • ¥ YUAN
  1,9380
  % 2,96
 • РУБ RUBLE
  0,1652
  % 1,77
 • BITCOIN/TL
  679726,501
  % -0,39
 • BIST 100
  1.776,41
  % -2,35

Munchkin Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Munchkin Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Munchkin Kedisi Tarihçesi

Munchkin türü kedilerin en bilinen malum özellikleri, dünya üzerinde çok az bulunmalarıdır. Azca bulunmalarının yanı sıra hep var olduklarını da söyleyebiliriz. Bu tatlı kedimizin ataları, II. Dünya savaşı esnasında ortadan kayboldular. Bu kayboluştan onlarca yıl sonra 1956 senesinde Rusya’da görüldü. Ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde 1970’li yıllarda görülmeye başlandı. Kedi meraklıları bu eski ve ender türü üretim programına dahil ettiler. Zaten bu sadece kediseverlerin yapabileceği bir işti onlar olmasa kim bilir kaç tür ortadan kaybolup gidecekti…

Günümüzde var olan Munchkin kedilerinin atası Blackberry isimli başıboş bir kedidir. Bu kedi kısa bacaklara sahipti. 1983 senesinde Sandra Hockenedel isminde bir kedi sever tarafınca evlat edinildi. Sokaktan aldığı bu kedi, onu beslemeye başladığı sırada hamileydi ve hamile kedimiz kendisi gibi kısa bacaklı yavrular doğurdu. Doğan kedilerden birisini arkadaşına armağan etti. Kısa zamanda dostları içinde fenomen olan bu kediler, sahiplerini yeni bir cins geliştirme düşüncesine yönlendirdi. Bu yavrumuzun halka arzı ise 1991 yılında bir televizyon programı aracılığı ile gerçekleşti. Halk bu sayede bu türü tanımaya başladı. İşte muazzam bir tarihe sahip olan

munchkin kedi cinsi ozellikleri ve bakimi

Munchkin Kedisi Karakteristik Özellikleri

Munchkin cinsi kedinin karakteristik özelliklerinden bahsetmemiz gerekirse aşağıdaki maddeleri saymamız mümkündür.

 • Başka kedilerle olan iletişimlerini övmekle başlamış olalım, zira başka kedilerle çok iyi anlaşırlar.
 • Kedilerle anlaştığı şeklinde çocuklarla da antak kalma mevzusunda başarılıdırlar.
 • Mevzuşkan olmadıklarını söyleyebiliriz.
 • Fazlaca dikkatlidirler. Gözlerini sizin üzerinizden ayırmadan izleyebilirler.
 • Bacakların kısalığı sisi şaşırtmasın hareketlilik onların kanında vardır.

Çocuklarla ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Onları tanımlarken nazik, sevecen ve kibar olarak tanımlıyoruz. Bu tanımlamalar onu iyi birer arkadaş yapıyor. Bu özelliği onu diğer hayvanlarla fazlaca iyi anlaşmasını sağlıyor. Güzel kedimiz özellikle kedilerle olduğunu belirtmek suretiyle diğer evcil hayvanlarla beraber mesut bir halde yaşayabilir. Genel olarak yavruluktan itibaren beraber büyümeleri, onu diğer evcil hayvanlarla daha sıkı arkadaş icra ettiğinı söylesek bile sonradan gerçekleşen tanışmalara da fazlaca iyi uyum sağlarlar.

Bu minik beden öteki evcil hayvanlarla olduğu kadar çocuklarla da anlaşırken oldukça naziktir. Çocuklu ailelere tavsiye edilen türler içinde yer alan bu tür, çocuklarınızla sıkı dostluklar kurabilir. Fiziksel olarak kısa bacaklara sahip olması onun karakterine tesir etmemiştir şu sebeple hareketli bir oyun arkadaşı olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklarla olduğu gibi ailenin öteki fertleri ile de çok iyi süre geçirecektir. Kendine has hareketleri ile zaten ilgiyi kendi üzerine çekecek, tüm aile ile kuvvetli bağlar kuracaktır. Bu mevzuya ek olarak bazen çocuklarımızın hoyrat davranabildiğini biliyoruz. Kedilerimiz nazik canlılar olması sebebiyle bu mevzuda çocuklarımızla birkaç kelam konuşmamız ona nazik davranmamaları, hayvan sevgisi aşılama noktasında faydalı olacaktır.

Munchkin Kedisi fiziksel Özellikleri

munchkin kedi cinsi ozellikleri ve bakimi

Bu türü diğer kedilerden ayıran pek çok fiziksel özellik vardır. Vücut yapısı başından kuyruğuna kadar oldukça orantılıdır. Tüylerinin yumuşak ve ipeksi olduğu söylenir. Görünümü & Vücut Yapısı Bu yavrumuzun fizyolojik açıdan dikkat çeken ilk özelliği kısa bacaklarıdır. Bacak boyu düzgüsel kedilerin bacak boylarının yarısı kadardır. Bunun yanı sıra kısa tüylere haizdir. Tüyleri her renk ve desende görülebilmektedir. Yüz ve Kafa YapısıMunchkin türü kedilerimizin kafaları yuvarlaktır. Kafalarına bakılırsa gözleri büyük değildir orta büyüklükte olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Göz renkleri için bazı renkleri vermek isterdim lakin kedilerde bulunabilecek tüm renklere sahip olabilirler. Genel olarak bakır tonlarının sık görüldüğünü söylüyorlar.

Ağırlığı ve Boyutları

Munchkin türü kedilerimizin averaj ağırlıkları dişi ve erkeklerde değişmektedir. Adam kedilerde 3 – 4 kilo olabilmekle beraber dişi türlerde bu ağırlık 2 – 3 kilo arasındadır.

Munchkin Kedisi Bakımı

Bu yavrumuzun bakımın kolay olduğunu söyleyebiliriz. Tüylerinin tertipli olarak fırçalanması onun için kafi olacaktır. Tüyleri kısa olan bu kedilerimiz için uygun tarak alınması önemlidir. Yanlış tarak seçimi işlevini göremeyeceği gibi kedimize hastalık da verebilir.

Bu benzer biçimde hemen her mevzuda veterinerinize danışabilirsiniz. Veteriner tavsiyesi sizi hata yapmaktan büyük oranda koruyacaktır. Tarama sıklığının kışa oranla yazın arttırılması öneriliyor. Bunun sebebi kedilerin genel olarak yazın daha sık tüy dökmesinden kaynaklıdır. Yazın tarama sıklığının arttırılması çevreın tüylerle dolmasını önlediği gibi küçük yavrumuzu da rahatlatacaktır.

munchkin kedi cinsi ozellikleri ve bakimi

Bakım Maliyeti

Munchkin kedisi ve bakımı için özel bir harcama limiti yapmaya çok da gerek kalmamıştır. Hemen her kedi gibi başlangıçta alınabilecek yemek kabı, kum kabı gibi eşyalar haricinde standart diyebileceğimiz aşı ve baytar masrafları, mama ve kum gibi masrafları olacaktır.

Ekstra harcamaya çok sebep olmamakla birlikte belki ödül olarak oyuncak almak isteyebilirsiniz… Maliyet mevzuşulurken aşağıda ayrıntısına gireceğimiz konu olan beslenmeye değinmek isterim. Bu tür bir kediye sahipseniz beslenme mevzusunda hassas davranmanızı, çok ucuza kaçarak kedinizin hayatını tehlikeye sokmamanızı titizlikle tavsiye ediyorum.

Beslenme

Deformasyonla dünyaya gelen bu güzel yavrularımızın kendilerine uygun mama tüketmesi gerekmektedir. Kısa bacakları her ne kadar hareketli kedi olmalarını engellemese de gene de fazlaca etkilidir. Bu sebeplere binaen mama seçimini veterinerinizin tavsiyeleri doğrultusunda yapmanız minik yavrumuzun uzun yıllar sağlıklı bir yaşam sürmesini ve aşırı kiloluluk den korunmasına yardımcı olacaktır. Zira bu kedi türü şişmanladığında bacakları onu taşımakta zorlanacağı için daha az hareket edecektir. Bu da kedinin daha çok kilo almasına niçin olarak obeziteye doğru ilerleyen bir sürece girmesine neden olabilir.

munchkin kedi

Uyku

Tüm kedi türleri genelde ortalama 13-18 saat aralığında bir uyuma alışkanlığına sahiptirler. Erişkin kedilerin uykuları yavrulara oranla daha az olacaktır. Kimi zaman kedinizin ortadan kaybolup uyuduğunu görebilirsiniz. Ne güzel de uyuyorlar öyle değil mi?

Temizlik

Kedilerin suyu sevmediği hepimizçe bilinir. Yağmur yağarken dahi bazı kediler zıp zıp kuru bölgelere basarak ilerlediğini görebiliriz. Bu durum onların kirli bulunduğunu göstermemektedir. Kediler genel olarak en fazlaca temizlenen hayvanlardandır. Bir tek bu temizliğini bizim gibi su ve sabunla değil kendine has yöntemlerle yapmaktadır. Suyu sevmeme noktasında normal olarak mevzu banyoya geliyor. Eğer yavruluktan itibaren alıştırmamışsanız veya yetişkin bir kedi evlat edindiyseniz banyo konusunda sıkıntı çekmeniz gayet ihtimaller dâhilindedir. Ev kedilerimiz her ne kadar kendi kendine temizlenme kabiliyetine haiz olsa da ev halkı ve kendi iyiliği için belli aralıklarla yıkanması gerekir. Yıkanmadığı takdirde bazı parazit ve cilt problemlerı olabilmektedir.

Banyo esnasında problem yaşamamanız adına hem kedinizi hem de kendinizi bu duruma hazırlamanız ilk önerimizdir. Kedinizin hazırlık aşamasında tüylerinin taranması, tırnaklarının kesilmesi ve uygun şampuan seçimi benzer biçimde maddeler varken sizi hazırlanmanız içerisinde belki yardım edecek bir arkadaşınızı daha bulmanız, uzun kollu giysiler giymeniz gibi maddeler içeriyor. Uzmanların yaptığı tavsiyelere göre kedinizle banyodan önce uzun uzun oyunlar oynamanız ve onu olabildiğince yormanız banyo sırasında güçlük çıkarmamasını sağlayabilir.

munchkin kedi cinsi ozellikleri ve bakimi

Tok olan kedilerin aç olanlara bakılırsa daha sakin ve uysal bulunduğunu da aslına bakarsanız anlatmaya bile gerek yok. Zira kedinizin banyodan önce tok olduğundan kesin olmanız faydanıza olacaktır. Yaralanmalara karşı vücudunuzu kapatan giysiler giymeniz önemlidir. Böylece tırnak darbelerinden korunma şansınız olur. Kedinizin ürkek gözleri durumun getirdiği bir haldir. Ürkek davranması oldukça normaldir. Düzgüsel olan bir öteki husus ise kedinizin kaçmaya çalışma ihtimalidir. Panikle sağdan sola atlama şeklinde girişimleri olabileceği için banyoda her hangi bir kırılacak eşya bırakmayın deriz. Klozet var ise klozet kapağının kapalı olması, banyo penceresinin kapatılması çok önemlidir.

Munchkin Kedisi sağlık Durumu

Sağlık seviyesi iyi, bağışıklık sistemi güçlü kediler arasında yer edinen bu yavrumuzun kalıtsal hatalığı yok denecek kadar azdır. Uygun yaşam koşulları, kaliteli mama, doğru bakım ve temizlik ile uzun seneler yaşayacak ve size uzun süre yoldaşlık edecektir. Bu tür kedilerin doğum anında ise sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Bu kedilere kısa bacaklarını elde eden gen yapısı aslen öldürücü bir gen olmasıyla tanınıyor. Bu gen eğer yavruya anası ve babası tarafından geldiyse bu kedilerin ne yazık ki yaşfakat şansı çok düşük denecek kadar azdır. Bu sebeple çiftleştirilirken iki kısa bacaklı Munchkin çiftleştirilmez. Bunun yerine bir uzun ve bir kısa bacaklı olacak biçimde çiftleştirme gerçekleştirilir. Bu çiftleştirme sonrası yavruların bir kısmı kısa bacaklı bir kısmı uzun bacaklı olarak dünyaya gelecektir. Gene de bu durumda dahi tüm yavrular hayatta kalacaktır gibi kati mevzuşmak mümkün değildir.

Sağlık problemleri

Munchkin kedisi sağlık derecesi yüksek kedi türleri arasındadır. Malum pek fazla kalıtsal hastalığı yoktur lakin bazı durumlarda omurilik rahatsızlıkları gözlemlenebilmektedir ve gene sık görülen bir diğer kalıtsal olduğu düşünülen mesele “pektus excavatum” dur. Bu hastalık göğüs kafesinin anormal şekillenmesi olarak tabir edilebilir. Yine de yukarıda bahsi geçmiş olduğu üzere bu tür kediler deformasyonla dünyaya gelmişlerdir.

Bu deformasyon bel kemiği eğriliği, kamburluk, lordosis benzer biçimde bazı hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu hastalıklar bazı durumlarda oldukça ağrılıdır. Bu da ne yazık ki Munchkin kedilerinin ömür boyu ağrı çekebileceği anlamına geliyor. Bunlar dışında bu kedilerde görülebilecek bazı hastalıklar olduğunu söylemeliyiz. Aşağıda sayacağımız hastalıklar yalnız bu tür kedileri kapsamamaktadır.

munchkin kedi cinsi ozellikleri ve bakimi

Alt idrar yolu rahatsızlığı

 • Üremi
 • Pankreatit
 • Hipertiroidi

Kalıtsal hastalığı bulunan kedilerde tavsiyemiz belli aralıklarla veteriner kontrolleridir. Böylece sorunu daha başlarken fark edip o mesele üzerinde durularak önlenebilir veyahut erken teşhis ve tedavi uygulanabilir.

Yaşam Süresi

Munchkin türü kedilerimizin yaşam süresi 11 – 15 yıl içinde olduğu bilinmektedir. İyi bakım ve kaliteli mama ile bu süre arttırılabilir.

Kızgınlık ve Çiftleşme Dönemleri

Kedinizin kızgınlık dönemine girmesi demek onun çiftleşme kısaca üreme dönemine girdiği anlamına gelir. Bu döneme girildiğinde kedimizde düzgüsel dışı davranışlar gözlemleyebiliriz. Açıkça söylemek gerekirse panik yapmaya gerek yok her şey yolunda ve normal seyrinde ilerliyor. Bu zamanda küçük yavrunuz ulumalara benzer sesler çıkarabilir ve hatta bu sesler rahatsız edici seviyelere ulaşabilir. Sık sık miyavlamasının ve dikkat çekmeye çalışmasının elbette kendince nedenleri var. Bunun için kedinizi kabahatlamak yerine onu anlamaya çalışın diyorum. Çiftleşme gerçekleşmediği süre boyunca bu durum devam edecektir. Belirtilerin süre uzunluğu birkaç gün ile birkaç hafta arasında değişeceğini de söylemek gerekiyor.

Küçük yavrumuzun kızgınlık dönemine girdiğinde karşılaşacağınız bazı emareleri paylaşmak isterim;

Kızgınlık döneminde kediniz dikkat çekmeye çalışacaktır. Erkek kedilerin dikkatini çekmek için ise bazı davranışlar sergileyecektir. Dikkat çekme ritüellerinden birisi de idrar püskürtmedir.
Normal şartlardan daha çok miyavlama ve bu tarz şeylerin bazı durumlarda uluma benzeri olması bu belirtilerden en sık görüleni ve en şikayet edilenidir.
Kızgınlık dönemine giren yavrumuz sık sık çiftleşme pozisyonu sergileyecektir.

munchkin kedi

Size karşı acayip davranabileceğini de göz önünde bulundurun. Ruh halinde ani dalgalanmalar bazen size sırnaşık bir kedi olmasına bazen de size karşı hırçın davranmasına niçin olabilir.
Kediniz çiftleşme arzusu ile evden dışarı kaçma girişimlerinde bulunabilir. Hatta fırsatını bulduğu noktada kaçar.
Mobilyalara zarar verebilir ve normalden daha fazla sırnaşık tavırlar sergileyerek çevreye sürünme eylemi gerçekleştirebilir.
Eğer bu belirtilerin bir kaçını fark ettiyseniz muhtemelen kediniz kızgınlık dönemine girmiştir.

Bu konuda yavru kedi sahiplerinin bilmesi ihtiyaç duyulan nokta kedilerimizin ilk başlarda altıncı ayında kızgınlık dönemine giriyor olmasıdır. Bu kimi zaman erken olabilmekte ve en erken dördüncü ayında gerçekleşmektedir. Kediniz İlk olarak kızgınlık dönemine girdiyse bu konudaki hassasiyetinizin had safhada olmasını ümit ediyoruz. Bu durum kedinizi çiftleştirmeniz yada kısırlaştırmanıza kadar devam edecektir ve senede 2-4 defa yaşanacaktır.

Munchkin kedisi hakkında elden geldiğince detaylı bilgiler sunmaya çalıştım. Paylaşımlarımızın takipçilerimiz açısından faydalı bulunduğunu temenni ediyorum. Eğer sizler de evinizde bu tür bir kediye bakıyorsanız olumlu veya negatif yönlerini yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Belki fikirleriniz bir kişinin daha Munchkin türü kedi hakkında data edinmesine yada sahiplenmesine destek sunar.

Kedim beni seviyor mu? Acaba kedim beni seviyor mudur? İşte Cevaplar!

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.