• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1550
  % 0,27
 • € EURO
  9,7089
  % -0,14
 • £ POUND
  11,2284
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  1,2454
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1056
  % -0,32
 • BITCOIN/TL
  490951,370
  % 3,43
 • BIST 100
  1.393,24
  % -1,65

Nasıl Aşçı Olunur? – İyi Bir Aşçı Olmak İçin Ne Yapmalıyız

Nasıl Aşçı Olunur? – İyi Bir Aşçı Olmak İçin Ne Yapmalıyız

Yemek yaptığınızda insanların yemeğinize yüz buruşturarak bakmasından sıkılmış olmalısınız. Mutfakta harikalar yaratacağınıza inanın. Önerdiğimiz adımları izleyerek bir sonraki yemek deneyiminizde herkes çok beğenecek. İşte nasıl aşçı olunur sorusunun cevabı yazımızda.

Nasıl Aşçı Olunur?

1- Yemek kitabı okuyun ya da tarif sitelerini ziyaret edin

Yemek kitaplarından hoşunuza giden bir tanesini satın alın. Başlangıç için daha az karmaşık olan tarifleri uygulamaya çalışın. Çünkü zor tarifler ile başlarsanız pes etmeniz çok olasıdır.

Temel yemek kitapları aşçılığı yeni başlayanlar için kullanışlı olacaktır. Bu kitaplarda basit tekniklerin açıklamasını bulabilirsiniz. Aynı zamanda temel tarifleri de öğrenebilirsiniz. Yemek kitaplarından çok fazla şey öğrenebilirsiniz. Sonrasında daha iyi bir yemek kitabına geçebilirsiniz.

Bir yemek kitabını okurken tariflerin nasıl yapıldığına dikkat edin. Terimleri ve yöntemleri iyi okuyun. Bazı yiyecek türlerini birçok yemek tarifinden bulunduğundan dolayı bunları sürekli olarak temin edin.

Yemek kitabı satın almıyorsanız internetteki yemek tarifleri sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Bu sitelerde aşçıların ve ev hanımlarının tariflerine ulaşabilirsiniz. Basit yemekler seçmeye dikkat edin.

2- Yemek pişirme videolarını izleyin

Günümüzde televizyonda ve YouTube’da çok sayıda yemek pişirme videoları var. Bu videoları izleyerek yemeklerin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Dilediğiniz her yemeğin yapılış videosunu internetten bulmanız mümkündür. Gerekli teknikleri öğrenmenize ve ilginizi çeken yemekleri bulmanız için yardımcı olacaktır. Aynı zamanda televizyonda Masterchef programını takip ederek Masterclass bölümlerinde bilgi kapabilirsiniz.

3- Diğer aşçılarla konuşun

Diğer aşçılar ile konuşmak işinize yarayabilir. Bu işe nasıl başladıkları, nasıl profesyonelleştikleri, yemek yapmayı nereden öğrendikleri ve neyin ilham kaynağı olduğu gibi birçok konuda bilgi alabilirsiniz. Onları yemek yaparken izleyin ve sorular sorun.

iyi bir asci olmak icin ne yapmaliyiz

4- Yemek yapmak için beklemeyin

Aşçı olmak ve mutfakta harikalar yaratmak istiyorsanız daha fazla beklemeyin. Bir an önce başlayın. Ne kadar çabuk başlarsanız o kadar çabuk öğrenirsiniz. İyi ya da kötü yemek yapmanız önemli değil. Öğrenme aşamasında olduğunuzu unutmayın. Hatalar yapmayı ve tadı kötü yemekler çıkarmayı yapmayı bekleyin. Bu gayet normal bir durumdur.

5- Uygun fiyatlı malzemeler seçin

Pahalı malzemeler gerektiren ve uzun uğraşlar gerektiren yemekler seçmeyin. Basit ve uygun yemekler seçerek kendinizi geliştirmeye bakın. Hata yapacağınız için pahalı malzemeler ile ürünleri çöpe etmeyin. Düşük maliyetli ürünler kullanırsanız yanlış yaptığınızda yeniden yapabilirsiniz.

6- Basit tarifler seçin

İlk yemeğinizin dünya mutfağından olmasına gerek yok. Pirinç pilavı, yumurta gibi basit yemeklerle bile başlayabilirsiniz. Önemli olan başlamaktır. Zor bir yemekle başlayarak yapamadığınızda hayal kırıklığına uğrayabilir ve motivasyonunuzu düşürebilirsiniz.

7- Yeni yemekler denemeye devam edin

Yaptığınız her yemekten sonra bir sonraki yemeğinizi planlayın. Yeni şeyler öğrenmekten vazgeçmeyin. Tarifler okuyun, yemek kitapları okuyun. Yaptığınız yemeklerin tadına bakın ve eksik olan malzemeleri belirleyin. Aynı yemeği yeniden yaptığınızda eksik olan malzemeyi bu kez eklemiş olun.

8- Hatalarınızı tekrar yapmayın

Bir yiyeceği yaparken bazı temel teknikler vardır. Yemek renginin açılması, koyulaşması gibi bunun dışında tuzun miktarını ayarlama gibi herkesin en iyisi olmadığı durumlar vardır. Bunlar genellikle göz kararı eklenen malzemelerdir. Bir aşçıya yemeğin içine ne kadar tuz eklediğini sorarsanız net bir şey söylemez çünkü göz kararı ekler. Yemek yaptığınızda ilk seferde tuzu az koyulmuş olabilir ikinci defa yaptığınızda tuzu daha çok koymanız gerektiğini öğrenin.

9- Kendinize güvenin

Güven sadece mutfakta değil hayatın her alanında her şeydir. İyi bir aşçı olmak istiyorsanız kendinize güvenmeniz gerektiğini bilin. Bazen gergin ve stresli olmak iyi yapacağınız bir yemeği kötü şekilde yapmanıza neden olur. Yemeği servis edene kadar rahat ve kendinize güvenerek yaptığınızdan emin olun. Bazı insan yemek yaparken sevgisini ve duygusunu kattığını söyler. Bunun da gerçekten yemeğin lezzetini arttırdığına inanırlar. Bu inancı takip ederseniz stresliyken yemek yapmamanız gerektiğini bilirsiniz.

10- Yeni yemekler denemek için cesur birini bulun

Aşçı olmaya çalışırken farklı yemekler deneyeceksiniz. Tadı kötü olur ya da iyi olur bu kesin bir şey değildir. Ancak bu yemekleri denemesi için cesur ve dürüst yorumlar yapacak bir arkadaşa ya da aile üyesine ihtiyacınız var. Yaptığınız yemekler hakkında yorum yapmasını isteyin. Geri bildirimlere açık olun ve hatalarınızı düzelterek kendinizi geliştirmeye çalışın.

Buna da göz atın: Nasıl hızlı para kazanılır?