• YARIM ALTIN
  2.406,00
  % 3,29
 • AMERIKAN DOLARI
  13,2547
  % 3,40
 • € EURO
  15,0275
  % 3,73
 • £ POUND
  17,6226
  % 3,22
 • ¥ YUAN
  2,1019
  % 4,61
 • РУБ RUBLE
  0,1787
  % 3,96
 • BITCOIN/TL
  774188,313
  % 2,47
 • BIST 100
  1.809,65
  % 0,05

Neden bir kedin olmalı? Kedilerin genel özellikleri

Neden bir kedin olmalı? Kedilerin genel özellikleri

Kedilerin genel özellikleri, Neden bir kedin olmalı?

Neden bir kedin olmalı, bunu hiç düşündün mü? Kediler, genelde küçük tüylü evcilleştirilmiş sevimli etobur canlılardır. Genelde ev hayvanı olarak beslenirler. Kedigileren ve küçük kedilerden ayırmak gerekirse kısaca kedi denir. Kediler anatomik olarak güçlü, esnek bedenleriyle, hızlı refleksleriyle, keskin, geri çekilebilen pençeleriyle ve küçük avları öldürmeye uyarlanmış dişleriyle diğer kedigillere benzerler. Kediler insan kulakları için çok zayıf ya da çok yüksek frekanstaki sesleri duyabilirler. Karanlığa yakın ortamlarda görebilirler. Çoğu memeli gibi, kediler insanlara göre daha zayıf renkli görüşe ve daha güçlü koku alma duyusuna sahiptir. İşte kedilerin genel özellikleri bunlardır.

Komiktirler

Türden türe demek sınırlayıcı olur, tüler içinde bile karakteristik özellikleri farklı olan kedilerin ortak özellikleri bir şekilde komik olabilmelidir. Yani kedi dediğimiz canlı komik bir şey. Pıtı pıtı yürümeleri her şeye vurmaları, televizyonda futbol maçı izlerken topu yakalamayı çalışmaları olsun, hiç korkulmayacak şeylerden korkmaları olsun insanı bir şekilde güldürüp mutlu ediyorlar kısacası. Mesela bir canlı durduk yere salatalıktan korkar mı? Korkmalı mı? Bir de aslanların kaplanların soyundan geliyorlar ne bileyim.. komik.

Bakımı kolaydır

Bazıları her şeyi yer, bazıları da sanki annesinin karnında somon füme ile doğmuş gibi bir tek onları yer. Köşe bucak marketlerde somon ararsınız. Çılgınlar gibi para saçarsınız ‘’aman kedim aç kalmasın diye’’ Ama merak etmeyin asla aç kalmaz onlar bir gün yemese diğer gün hindili mamasını paşa paşa yiyecektir. Hatta mama alacak paranız yoksa bile kuru fasulye pilav verin onu bile iştahla yerler.

Gıcıktırlar

Sakin sakin severken durduk yere tırmalayıp ‘’huysuz kedi naptım şimdi?’’ dedirtirler.. Bu cins kediler, ortada hiçbir şey yokken sadece gıcıklık olsun diye saldırmalarıyla bilinirler. Masanın üzerinde kendi halinde duran anahtarlık, bardak, sigara gibi nesneleri sırf gıcıklık olsun diye düşürmeleri, genel olarak karakteristik özellekleridir. Yine de ne yapsalar kızamıyorsun.. sonuçta komikler.

Sağlığa faydalıdır

Bunu Canan Karatay netliği ile söylüyorum ki, kedi insan sağlığına faydalı gelen bir canlıdır. Canlıymış daha doğrusu öyle diyorlar. Hayvanı tutup yiyin demiyoruz.. kedinizi yemeyin. Olay şöyle ki: Kedi mırlaması, insanı stresten arındıran bir sesmiş. Kedi sahibi insanların, diğer insanlara göre %40 daha az kalp krizi geçirme olasılığı varmış. Kedi başına mı %40 orasını bilemiyorum. Aynı zamanda solunum zorluğu semptomlarını da azaltıyormuş. Kedi sevmek bir de, kan basıncını düşürüyormuş. Ben demiyorum.. Fransız bilim adamları diyor.

Hem her yerdedir Hem hiçbir yerde

Evde onu ararken, onları asla kolayca bulamazsınız. Çöp kutusuna, çamaşır makinesine, küvete, lambaların üstüne, perdelerin arasına, dolaplara, koltuk altlarına, televizyonun arkasına falan bakmanız gerekiyor… Çünkü onlar her şeyi yapmayı sevdiği gibi, her yerde olmayı da seven canlılardır…

Şaşırırlar.. Her şeye şaşırır…

Mama kaplarındaki mamaya bile şaşırabilirler, gölgelerine şaşırıp kavga edebilirler, aynadaki görüntülerine şaşırırlar, size şaşırırlar.. Kedi dediğin canlı sürekli şaşkın… Evde sürekli ‘’Halı mı o? Televizyon mu o?’’ edasıyla gezerler..

Kameradan hiç hoşlanmazlar

Çoğu kedi objektiflere yakalanmaktan ve poz vermekten nefret eder diyebilirim. Böyle tam güzel bir pozunu yakaladım derken pıtır pıtır hareket edip bütün anı mahvederler. O an çok mutluysa bir anda en suratsız haliyle kameraya bakar. Asla ve asla düzgün bir fotoğrafını çekemezseniz… Tek şansınız uyumalarını beklemek.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.