• YARIM ALTIN
  1.355,00
  % -0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  7,1677
  % -0,08
 • € EURO
  8,7331
  % -0,02
 • £ POUND
  10,1464
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  1,1108
  % -0,13
 • РУБ RUBLE
  0,0975
  % -0,14
 • BITCOIN/TL
  363035,124
  % 0,54
 • BIST 100
  1.483,02
  % -2,30

Öğrenciler de Kredi Çekebilir mi? 2021

Öğrenciler de Kredi Çekebilir mi? 2021

Belirli dönemlerde giderlerin gelirleri aşması, ödemelerin zorlaşması gibi durumlarda öğrenciler de kredi kullanmak zorunda kalabilmektedir. Krediler anlık nakit para ihtiyacını karşıladıkları ve geri ödemesi aylık bazında yapıldığı için kişinin elini rahatlatan bir alternatif olarak değerlendirilmektedir.

Krediler her ne kadar avantajlı olsa da bankalar kredi başvurularını kişilerin gelir durumu, kredi notu, mal ve borç varlığı gibi parametreleri göz önünde bulundurarak değerlendirirler ve uygun kriterleri sağlamayan müşterilerin başvuruları olumsuz olarak değerlendirilir. Bu nedenle bankanın istediği kriterlere uygun olmak son derece önemlidir.

Kredi Başvurusunda Kriterler Nelerdir?

aninda-kredi-veren-bankalar- anında kredi çekmek

Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken öncelikle kişinin kredi notuna ve gelir seviyesine bakarlar. Düzenli bir geliri olan kişilerin olumlu cevap alma ihtimalleri daha yüksektir. Öğrenciler ise düzenli gelire sahip olmadıkları için bankaların gözünde potansiyel olarak riskli görülmektedirler.

Bu durumda öğrencilerin kredi kullanabilmesi için kredi notları daha büyük önem arz etmektedir. Gelir seviyesi ve gelir durumunu bir koz olarak kullanamayacakları için geçmiş dönemlerde kredi notlarını arttıracak faaliyetlerde bulunmuş olmaları kredi başvurularında öğrencilere avantaj sağlayacaktır.

Öğrenciler de Kredi Çekmek İstediğinde Ne Yapmalılar?

Öğrenciler de kredi başvurusu

Kayıtlı geliri olmayan öğrencilerin aylık ödemelerini düzenli olarak yapamamaları ihtimaller dahilindedir. Durum böyle olunca bankalar, öğrenciler de  kredi başvurusu yaptıklarında olumlu cevap vermeyebilirler. Kredi başvurusunun olumlu değerlendirilmesi için kişinin kredi notunun iyi olması gerekir.

Kredi notunun yüksek olması için de son dönemlerde yapılan harcamaların ödemelerinin tamamen düzenli yapılmış olması büyük önem arz eder. Ödemelerini düzenli yapmayan kişilerin kredi notları düşer, kredi kartı ve kredi başvuruları da olumsuz cevaplanmaya başlar.

Bunun dışında kredi başvurusu yapan bir kişinin hesabında yüklü miktarda bir birikim bulunması da kredinin kullanılabilmesi adına önemlidir. Bu birikimin kısa süre önce yatırılmış olması işe yaramasa da genellikle bankalar bu tip birikimleri kişinin maddi durumunun göstergelerinden biri olarak kabul ettiği bilinmektedir.

Bu durum sadece öğrenciler için değil tüm vatandaşlar için geçerlidir. Özellikle kişinin düzenli ve kayıtlı bir gelirinin olmadığı durumlarda bu şekilde banka hesaplarında bulunan birikimler ve mal varlığı büyük önem kazanır.