• YARIM ALTIN
  1.315,00
  % -0,59
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3038
  % 0,02
 • € EURO
  8,7853
  % -0,14
 • £ POUND
  10,1447
  % -0,27
 • ¥ YUAN
  1,1278
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,0982
  % -0,31
 • BITCOIN/TL
  358482,512
  % 4,01
 • BIST 100
  1.527,45
  % 3,81

Okullarda Yüz Yüze Eğitim 15 Şubatta Başlıyor!

Okullarda Yüz Yüze Eğitim 15 Şubatta Başlıyor!

Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak sorusu, Türkiye’de tüm veliler ve öğrenciler için merek konusu olmaya devam ederken, salgın nedeni ile başlayan online eğitim işlemleri Bilim Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda devam ettiriliyordu.

Twitter Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda ‘’ Okullarını çok özlediklerini söyleyen kuzularıma artık haklı olduklarını söylemek istemiyorum. Onların eğitim hakkını layıkıyla teslim etmek istiyorum. Her bir vatandaşımızın temizlik, maske ve mesafe açısından göstereceği hassasiyet sonucunda okullarımızın açılışı takvime yansıyacak.’’ ifadelerini kullandı. Velilerin ve öğrencilerin kaygıya kapılmaması gerektiğini ve en kısa sürede okulların açılması için 15 Şubat tarihine yönelik bir düşünceleri bulunduğunu belirten Selçuk, tercihe bağlı kursların ise şuan yüz yüze eğitime geçtiklerini ifade etti.

Nasıl Bir Geçiş Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanı, ara tatilin son günü olan 5 Şubat tarihi için plan yaptıklarını açıkladı. Okullar ara tatil de eklenmesi ile 3 haftalık sömestr tatiline geçen hafta giriş yaptılar. Okulların ise 15 Şubat tarihi itibari ile kademeli olarak yüz yüze eğitime geçiş yapacakları belirtildi. Bu kapsamda Türkiye’deki tüm okullar aynı anda yüz yüze eğitime geçiş yapmayacak, vaka sayılarının yoğunluğuna bakılarak öncelikli olarak durumu en pozitif yönde olan illerde yüz yüze eğitime geçilecek. Bu kapsamda kontrol altında tutulması gereken yerdeler ide online eğitimler devam edecek. Yüz yüze eğitime geçen okullarda ise tüm derslerin değil ilk olarak bir kısım derslerin yüz yüze yapılması belirli derslerin ise online olarak devam edilmesi düşünülüyor.

Bakan Öğrencilere Duyurdu

Bakan, 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Yarıyıl Dönemi kapanışı ile birlikte ‘’Birlikte 23 Gün Etkinlikleri’’ tanıtım programına çevrim içi şekilde dahil olmuştu. Bu program ile online olarak 81 ildeki öğrenciler ile buluşan bakan, birinci dönemi sıra dışı ve ilginç bir dönem olarak tanımlamıştı. İkinci döneme yönelik değerlendirmelerini öğrencilere aktaran bakan, ‘’ İkinci dönemde salgın yolumuzdan çekildiği anda, okullarımıza hep beraber döneceğiz. Aynı zamanda 15 Şubat itibari ile de sizleri okullarımıza çağırmak, orada görmek istiyoruz. Salgın koşullarını dikkate alarak bu değerlendirmeyi yaptık. Baharı okullarımızda hep beraber karşılama niyetindeyiz.’’ ifadelerini kullandı.

Bu etkinlikte öğrencilere yönelik yaptığı samimi açıklaması ile 15 Şubat itibari ile yüz yüze eğitimin başlayacağını kesinleştiren Selçuk, öğrencilerden pozitif bit tepki aldı. Şuan için ise yüz yüze eğitime başlanmış olan kurumlar da bulunuyor.

Şuan Yüz Yüze Eğitim Veren Yerler

81 ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen yazılar ile 8. Ve 12. Sınıf öğrencileri aynı zamanda mezunlar isteğe bağlı olarak katıldıkları destekleme ve yetiştirme kurslarında yüz yüze eğitim almaya başladılar. Kursların 22 Ocaktan bu yana devam ettikleri yüz yüze eğitimlerde ilerleyen sürçlerdeki sınavlara yönelik müfredat işleniyor. Özel sertifika alımı yapılan ve kursiyerlerin yer aldığı derslikler de yüz yüze eğitim dönemi içine dahil edildi.

Bu kurslarda öğrencilerin ve kursiyerlerin dersliklerdeki oturma planları, fiziki mesafeyi koruyacak şekilde ayarlanıyor. Bir sınıf içinde bulunması gereken kişi sayısına oldukça dikkat edilerek ders saatleri ayarlanıyor. Her türlü hijyen şartına uyum sağlayan, öğrencilerin de hijyen kurallarına uygunluk açısından sıklıkla uyarıldıkları ve hatırlatmaların yapıldığı kurslarda eğitim devam ediyor. Aynı şartların 15 Şubatta başlayacak olan yüz yüze eğitim sürecinde de uygulanacağı belirtildi.