• YARIM ALTIN
  1.355,00
  % 1,02
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5210
  % -0,18
 • € EURO
  8,9920
  % -0,04
 • £ POUND
  10,4591
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  1,1571
  % -0,30
 • РУБ RUBLE
  0,1017
  % 0,11
 • BITCOIN/TL
  384338,729
  % 3,75
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur? 2021

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur? 2021

Ölen kişinin kredi ve kredi kartı borçları vefat durumundan dolayı silinmemekte ve bazen tıpkı mal varlığı gibi mirasçılarına kalmaktadır. Ancak kredi ve kartı için yapılan sözleşmenin içeriğine bakılarak bu durum hakkında net bir sonuca varılabilmektedir. Örneğin; bu borçlar karşılığında hayat sigortasının yapılmış olması duruma etki etmektedir.

Ölen kişinin kredi kartı borcu ve kredi borcu farklı prosedürlerle işlemektedir. Dolayısıyla bu iki konuyu farklı başlıklar altına ele almak gerekmektedir. Bu yazımızda ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur ve ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası varsa süreç nasıl işler sorularına cevap vereceğiz.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Kredi kartı borcu olan yakınları vefat eden kişilerin merak ettiği konulardan bir tanesi; ölen kişinin kredi kartı borçlarının ne olacağıdır. Kişiler vefat etse de borçları ölmeyeceğinden dolayı bu borçlar, mirasçısına kalmaktadır. Dolayısıyla ölen kişilerin mirasçıları bu borcu ödemekle mükelleftir. Ancak borçlu kişinin hayat sigortası varsa, borç sigorta şirketine kalmaktadır.

Hayat sigortası bulunmayana ve ölen kişinin kredi ve kredi kartı borçları mirasçılarına kalmaktadır. Bu borçları ödemek istemeyen mirasçılar, reddi miras talebinde bulunabilmektedir. Ancak reddi miras yapılması halinde borçlarla birlikte eğer var ise mal varlığı da mirasçılar tarafından reddedilmiş olmaktadır.

Ölen Kişinin Kredi Borçları Ne Olur?

ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur

Ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası var ise ve bu hayat sigortasının kapsamı geniş ise sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Bankadan alınan kredinin sigortası ya da kişinin hayat sigortası yoksa borç, mirasçılara kalmaktadır. Hayat sigortasının olması durumunda, sigorta şirketleri bankaya borcu ödedikten sonra eğer varsa kalan tutarı da mirasçılara pay etmektedir.

Görüldüğü üzere; ölen kişinin kredi ve kredi kartı borçları ne olur sorusunun yanıtı, sigortanın olup olmamasına göre değişmektedir. Bu nedenle bankadan kredi alacak ve kredi kartı kullanacak olan kişilerin sigorta yaptırması tavsiye edilmektedir. Ayrıca kredi veya kredi kartı kullanımında bir kefil söz konuşu ise borç mirasçılara değil; kefil olan kişiye kalmaktadır.