• YARIM ALTIN
  1.744,00
  % -0,39
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5330
  % -0,04
 • € EURO
  11,1045
  % 0,25
 • £ POUND
  13,1846
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  1,4938
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,1375
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  583272,514
  % -3,47
 • BIST 100
  1.509,20
  % 1,09

Organik Gıda Tüketimi – Para Harcamaya Değer Mi?

Organik Gıda Tüketimi – Para Harcamaya Değer Mi?

Organik etiketli ürünler normalden en az iki ila üç kat daha pahalı. Bir işaret kazanmak için, ürünün organik tarım standartlarına göre yetiştirilmesi ve işlenmesi gerekir.

Organik tarımın ne farkı var?

Sentetik gübreler ve böcek ilaçları kullanmazlar, ürünleri zararlı böceklere karşı daha iyi ve daha dirençli hale getirmek için genlerle oynamazlar, böcekleri antibiyotik ve büyüme hormonu ile kesmezler.

Çiftçiler tarlalara doğal gübreler kullanırlar, zararlı böcekler ile mücadele eder, yabani otlarla savaşır, toprağı odun yongalarıyla kaplar ve kimyasız yapmak için diğer püf noktalarını kullanır, ancak aynı zamanda bir hasat alır.

Eğer çiftlik bütün gereklilikleri karşılıyorsa, çiftçi akredite bir kuruluş tarafından test edilebilir ve özel bir sertifika alabilir. Bu sertifika olmadan, çiftlik ve ürünleri organik olarak adlandırılamaz.

Organik ürünler nasıl etiketlenir

9

Dünyada organik ürünlerin tek tip bir etiketlemesi yok, ancak tanınmış birkaç sistem var:

 • USDA Organik (ABD).
 • Avrupa Birliği’nin işareti (834/2007 ve 889/2008 sayılı düzenlemeler).
 • Uluslararası kuruluş IFOAM (Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu) tarafından akreditasyon işareti.
 • Bio – Siegel (Almanya).
 • Tarım biyografik (veya AB, Fransa).
 • KRAV (İsveç).
 • JAS (Japonya).
 • Rusya Federasyonu Ulusal Standardı (GOST 33980 ve GOST 56508).
 • Tarım ve Orman Bakanlığı (Türkiye)

Avrupa ve Asya’da da organik sertifikasyon yapan birçok özel kuruluş var.

Organik ürünler neden tüketilmeli

Daha fazla antioksidanları var

Gıdadaki antioksidanların vücudu oksidatif strese karşı koruduğu ve ömrünü arttırdığı düşünülmektedir .

Organik meyve, sebze ve meyvelerdeki bu antioksidanlar, geleneksel tarım ürünlerinden % 6–69 daha fazladır .

Daha az böcek ilacı ve ağır metal

Organik ürünlerde, pestisit izlerinden dört kat daha az iz ve geleneksel yolla üretilen gıdalardan dört kat daha az zehirli kadmiyum metalinin yarısı bulundu.

Bunun bir artı olarak kabul edilip edilemeyeceğini söylemek zor. Gerçekten de, geleneksel pestisit ürünlerinde vücuda zarar vermesi çok küçük bir ihtimal.

Ağır metallerle aynı . Doğru, vücutta birikebilecekleri bir hipotez var. Öyleyse, organik ürünler gelecekte sorunlardan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Daha fazla Omega-3 doymamış yağ asitleri

Bu organik süt ve et için geçerlidir. Bu neden iyidir? Çünkü omega-3 yağ asitleri cildin, kemiklerin ve eklemlerin durumunu iyileştirir, iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olur.

GDO yok

Genetiği değiştirilmiş organizmaların organik tarımda kullanılması yasaktır. Ancak bu zor bir artı, çünkü GDO’ların zararı kanıtlanmadı.

3.000’den fazla bilimsel çalışma GDO’ların insanlara ve çevreye normal tarım ürünlerinden daha zararlı olmadığını göstermiştir.

Aksine, genetik modifikasyonlar tehlikeli mikotoksinlerden kurtulmayı, meyveleri korumak ve mahsulün kalitesini ve miktarını arttırmak için daha az böcek ilacı kullanmayı mümkün kılar.

Organik Gıda Sağlığı Nasıl Etkiler

Bilimsel toplulukta bu konuda bir fikir birliği yoktur. Araştırmalar organik diyetin büyümeyi hızlandırdığını kilo ve alerjiyi azalttığını, genel olarak oksidatif strese ve immüniteye karşı korumayı güçlendirdiğini göstermektedir.

Fakat bu veriler ya hayvanların yardımıyla ya da az sayıda insanla ya da kısa sürede elde edildi.

Buna ek olarak, organik yiyecekleri yiyen insanlar genel olarak sağlıkları konusunda daha endişelidirler . Bu nedenle, organik ürünlerin veya doğru yaşam tarzının onlara yardım edip etmediğini kesin olarak söylemek mümkün değil.

Genel olarak, organik gıdaların normalden daha sağlıklı olduğuna dair kanıt yeterli değildir .

Organik tarım çevreyi nasıl etkiliyor

Bir yandan, bu tür endüstriler daha az enerji tüketiyorlar çünkü daha fazla kaynak gerektiren sentetik pestisitler ve gübreler kullanmıyorlar.

Öte yandan, çiftlikler daha fazla alana ihtiyaç duyuyorlar ve konvansiyoneller kadar sera gazı üretiyorlar. Ayrıca, sentetik gübrelerin yerini alan gübre rezervuarlara girmekte ve oradaki flora ve faunayı öldürmektedir.

Bilim adamları, sera gazı, enerji harcanan ve ekilebilir alanların miktarının azaltılmasının çevre için geleneksel tarladan organik tarıma geçişe göre daha önemli olduğuna inanıyor.

Bu, farklı şekillerde başarılabilir. Bunlardan biri, organik çiftliklerde yasaklanan GDO’ların kullanımıdır.

Genetik modifikasyon nedeniyle, pestisitlerin ve herbisitlerin kullanımı% 18.6 azaldı ve çiftçiler daha az yakıt kullandı ve bu da atmosfere karbondioksit salınımını azaltıyor.

Genel olarak, organik tarım ekoloji için son derece yararlı olarak adlandırılamaz.

Organik ürünler almaya değer mi?

Bu nedenle organik ürünler daha fazla antioksidan ve omega-3, daha az böcek ilacı ve ağır metal içerir. Ancak bunun sağlık için iyi olup olmadığı henüz belli değil. Aynı zamanda, organik tarım çevre için o kadar iyi değil.

Belki de tek kesin artı, hayvanların acı çekmemesidir. Bu sizin için önemliyse, süpermarketlerdeki ve çevrimiçi mağazalardaki organik ürünleri arayın.

Sadece ambalajı dikkatlice inceleyin: etiketinde tanınmış bir etiket yoksa, “organik” kelimesi yalnızca bir reklam hareketi olabilir.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.