• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1550
  % 0,27
 • € EURO
  9,7089
  % -0,14
 • £ POUND
  11,2284
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  1,2454
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1056
  % -0,32
 • BITCOIN/TL
  493335,117
  % 3,49
 • BIST 100
  1.393,24
  % -1,65

Pandemi Döneminde Okula Nasıl Gidilir?

Pandemi Döneminde Okula Nasıl Gidilir?

COVID-19 salgını, dönem bitmeden birçok okulun kapanmasına neden oldu. MEB, YÖK ve üniversiteler, okulların açılması için sağlık ve güvenliği göz önünde bulundururak yeni eğitim – öğretim yılı için çalışmalara başladı. Pandemi döneminde okula nasıl gidilir sorusunun cevabı yazımızda!

Arkadaşlarınızla yaşadıklarınızı konuşun

Pandemi Döneminde Okula Nasıl Gidilir?

Okullar kapandığından beri karantinadaysanız, arkadaşlarınızı aylardır görmemiş olabilirsiniz. Pandemi, virüs hakkında neler hissetiklerini onlarla konuşabilirsiniz. Sizlerle aynı şeyleri yaşayan insanlarla konuşmak daha az yalnız hissetmenize yardımcı olur ve arkadaşlarınız da yeni eğitim öğretim yılı ile nasıl başa çıkacağınız konusunda size ipuçları verebilir.

Geçen yıl öğrendiklerinizi tekrar edin

COVID-19 sebebiyle okullar mart ayında tatil edilmek zorunda kalındı. Bu da demek oluyor ki öğrenciler yaklaşık 9 aydır okuldan uzaktalar. Bu nedenle geçen yıl öğrendiklerinizi hatırlamakta güçlük çekebilirsiniz. Hala notlarınız varsa bunlarının üzerinden geçmek işinize yarayacaktır. Bunun dışında geçen yılın müfredatından pandemi nedeniyle işlenmeyen konuları da YouTube üzerindeki konu anlatım kanallarından çalışın. Böylece yeni yıla herkesten daha hazırlıklı olursunuz.

Düzenli spor yapın, dengeli beslenin ve bol su için

Stresli durumlarda spor yapmak oldukça zordur. Hatta stresliyken yemek yemek daha ilgi çekici olur. Ancak yine de vücudunuza iyi bakmanız çok önemlidir. Haftada üç ya da dört gün egzersiz yapmak çok sağlıklıdır. Protein, meyve ve sebze içeren besinler tüketin ve her susadığınızda üşenmeden su için.

Her gün en az sekit saat uyuyun

Yeterli uyku uyumadıysanız huysuz ve sinir bozucu bir hal alabilirsiniz. Ayrıca stresiniz ve endişenizi kontrol edemezsiniz. Mümkün olduğunca düzenli bir uyku programına bağlı kalın. Günde en az sekiz saat uyuyarak sağlıklı bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Okul idaresine ne tür önlemler aldıklarını sorun

Pandemi süreci henüz tam olarak sona ermedi ancak okullar yeniden açılma kararı almak zorunda. Okullar açılırken sağlıklı ve güvenli yeni prosedürler uygulanıyor olabilir. Herhangi bir bilgilendirme mesajı almadıysanız e-posta göndererek ya da telefon ederek okul yöneticilerine aldıkları önlemleri sorabilirsiniz.

Mutlaka maske takarak okula gidin

Okula gittiğinizde arkadaşlarınız, öğretmenleriniz ve birçok kişiyle konuşacak ve yakın duracaksınız. Bu nedenle corona virüsünden korunmak için maske takmak en iyi ve en güvenli hareket olacaktır. Her gün maske değiştirmiyorsanız eve gittiğinizde maskenizi sıcak suyla yıkamalısınız.

Arkadaşlarınız ile aranızdaki 1.5 metre sosyal mesafeyi koruyun

Okula gittiğinizde, sıranızın diğer öğrencilerden en az 1.5 metre sosyal mesafe seviyesinde uzakta olmasına dikkat edin. Virüs taşıdığını bilmeyen bir öğrenciyle temasa girmekten kaçınmak için arkadaşlarınızla sosyal mesafenizi koruyun. Arkadaşlarınızı uzun süredir görmemiş ve özlemiş olabilirsiniz ancak virüsü birlikte yenmek için bir süre daha sarılmamanız gerekebilir. Kendiniz olduğu kadar başkalarını da sağlıklı tutmak için bu kuralları uymanız gerektiğini unutmayın.

Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın

Mümkün olduğunca lavaboya giderek ellerinizi en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın. Ellerinizi iyice durulayın. Tırnaklarınızı, avuç içlerinizi, parmak aralarınızı iyice temizleyin. Elleri yıkamak pek mümkün olmuyorsa alkol bazlı bir el dezenfektanı ya da 80 derece kolonyayı yanınızda taşıyabilirsiniz. Özellikle yemek yemeden önce mutlaka ellerinizi yıkayın.

Hasta hissediyorsanız ne olursa olsun evde kalın

Mevsimlik bir soğun algınlığı ya da grip hastası olsanız bile evde kalın. Bu hastalıkların belirtileri ile COVID-19 belirtileri birbirine benzemektedir. Bu nedenle kendinizi arkadaşlarınızdan izole etmek için evde kalmalısınız. Onları sağlıklı tutabilirsiniz ve kendinizi iyi hissettiğinizde okula geri dönebilirsiniz. Nefes darlığı, öksürük ve ateş gibi belirtilere sahipseniz en yakın hastanede test yaptırın. Geri dönmeden önce test sonuçlarınızı okula bildirmeniz gerekebilir.

Okulunuzun talimatlarını ve yönergelerini izleyin

Her okul farklı kararlar ve prosedürler uygulamaktadır. İlköğretim ve ortaöğretim kurumları için alınan kararlar MEB tarafından açıklanmaktadır. Aynı zamanda okulunuz da özel bir karar alabilir.

Üniversiteler ise farklı farklı yöntemler belirlemiştir. Ülkemizdeki bazı üniversiteler 2020 – 2021 yılını uzaktan eğitim ile yapacakken bazı üniversiteleri ise hibrit eğitim ile başlayacaktır. Hibrit eğitim, isteyen öğrencilerin evde uzaktan şekilde isteyen öğrencilerin ise okulda yüz yüze şekilde eğitim almasını sağlar. Laboratuvar dersleri gibi uygulamalı derslerde zorunluluk hâlinde öğrenciler okula yüz yüze eğitime çağırılabilir. Bu durumlarda sosyal mesafe kurallarına uyarak gerekli eğitim verilecektir.