• YARIM ALTIN
  1.349,00
  % 0,51
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5288
  % -0,20
 • € EURO
  8,9883
  % -0,11
 • £ POUND
  10,4360
  % -0,19
 • ¥ YUAN
  1,1571
  % -0,30
 • РУБ RUBLE
  0,1018
  % 0,07
 • BITCOIN/TL
  386109,275
  % 4,07
 • BIST 100
  1.541,98
  % 0,26

Parayı Faize Yatırmak Mantıklı Mı?

Parayı Faize Yatırmak Mantıklı Mı?

Parayı Faize Yatırmak Mantıklı Mı?

Yatırım, günümüzde oldukça popüler bir hal aldı. Sermayesi ya da toplu parası olan kişilerin akıllarına paralarını faize yatırmak geliyor. Bu sistem sayesinde paralarını katlayan vatandaşlar, ekonomik sıkıntılarını düzeltiyor. Peki, parayı faize yatırmak mantıklı mı? Bu soru, pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. İnsanlar neden kazanmak için parasını faize yatırır? Merak edilen bütün soruları sizler için açıklıyoruz.

Parayı Faize Yatırmak Mantıklı Mı?

Faiz Kazançları

Yukarıda sorduğumuz soruları cevaplandırmadan önce, parayı faize yatırma işleminin ne demek olduğunu açıklamamız gerekiyor. Paranın olması, bu konulara hâkim olduğumuz anlamına gelmiyor. Paranızı hesaba yatırdığınız zaman mantıken vadeli bir hesap kullanmış oluyorsunuz. Paranızın bu hesapta birikmesini istiyorsunuz. Vadeli hesapların en önemli özellikleri arasında, sözleşmeye dayanmalarıdır. Size burada banka bazı seçenekler sunacak. Bu seçeneklerden bazıları şu şekildedir:

 1. Üç Aylık Vadeli Hesap Seçeneği
 2. Altı Aylık Vadeli Hesap Seçeneği
 3. Bir Yıllık Vadeli hesap Seçeneği

Belirtilen seçenekler arasından seçim yapmanız istenecektir. Sizin burada bilmeniz gereken en önemli nokta, paranızın süre dolmadan çekilemeyeceğidir. Paranızı süre dolmadan çekerseniz, hiçbir kazanç elde edemezsiniz. Banka belirtilen süreler içerisinde paranızı kitler ve koruma altına alır. Bu süre de paranızı diğer ihtiyaç sahiplerine verir. Kullanılan paranız için her ay size banka faiz ödeyecektir. Süre dolduğu zaman size belirli miktarda ödeme yapılacaktır. Buradaki faiz ve ödeme miktarları bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir.

Mevduat Hesapları Hakkında Parayı faize yatırmanın mantıklı olduğunu belirtebiliriz. Burada merak edilen diğer bir konu ise mevduat hesaplarıdır. Mevduat hesapları, bankadan alınan faiz ile para kazanma durumudur. Bankaya paranızı koyuyorsunuz. Ancak banka belirtilen süre içerisinde paranızı kilitliyor. Bu sürede paranızı kullanarak aslında sizden borç almış oluyor. Siz de banka gibi faiz kazanmış oluyor ve paranızı katlamış oluyorsunuz. Para kazanmak isteyenler, faiz oranının yüksek olduğu bankaları tercih etmek istiyor. Ve araştırmalarını da bu noktada ilerletiyor. Banka birçok kişi tarafından kazanma aracı olarak görülmektedir. Ancak ticari bir işletme olan bankayı doğru kullanmak gerekiyor. Banka size faiz ödüyor ama o da sizin paranız sayesinde kazanıyor.

Bu yazı Finansagi.com’un özgün içeriğidir. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz