• YARIM ALTIN
  1.580,00
  % 1,13
 • AMERIKAN DOLARI
  8,6580
  % 1,42
 • € EURO
  10,1795
  % 0,81
 • £ POUND
  11,9093
  % 0,72
 • ¥ YUAN
  1,3359
  % 1,24
 • РУБ RUBLE
  0,1188
  % 0,59
 • BITCOIN/TL
  414447,589
  % 0,50
 • BIST 100
  1.419,43
  % 0,10

Rüzgar, Rüzgar Enerjisi Nedir, Rüzgar Türbini

Rüzgar, Rüzgar Enerjisi Nedir, Rüzgar Türbini

Finansagi.com Yenilenebilir enerji kaynaklarından, rüzgarlar nasıl oluşur, rüzgar enerjisi nedir, rüzgarın gücü ve rüzgar türbinlerinden nasıl elektrik enerjisi elde edildiğine dair kaleme aldığımız makalemize başlayım. İyi okumalar…

Rüzgârlar Nasıl Oluşur?

Güneş ışınları dünya yüzeyini eşit şekilde etkilemez. Bu nedenle, dünyanın bazı alanları diğerlerinden daha sıcaktır ve bu sıcak bölgelerde daha hafif olan hava yükselme eğilimindedir. Bununla birlikte düşük basınçlı alanlar oluşturur. Soğuk bölgelerde ise hava daha fazla alçalır ve daha fazla ağırlaşır. Bundan dolayı yüksekler basınç alanları oluşturur. Oluşan basınç farkları, havanın hareket etmesine ve enerji üretmek için kullanılabilecek kadar güçlü bir unsur olan rüzgârı yaratmasına neden olur.

Rüzgâr Enerjisi Nedir?

Rüzgâr Enerjisi yenilenebilir bir enerjidir. Hava akımlarının etkisiyle üretilen kinetik enerjiyi kullanarak rüzgâr yoluyla elektrik enerjisi üretir. Rüzgar, sera etkisi gazlarının salınımını azaltan ve çevreyi koruyan temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Ayrıca Rüzgâr enerjisi, karbondan arındırma ve iklim değişikliğiyle mücadelede de anahtar rol oynar.

Rüzgâr gibi tükenmez bir kaynağın gücünü elektriğe dönüştüren rüzgâr enerjisi, gelecek için sürdürülebilir ve değerli bir yatırımdır. Rüzgârı verimli kullanmak için karada veya açık denizde yüzlerce rüzgâr türbini ile rüzgâr çiftlikleri inşa edilmesini gereklidir.

Rüzgâr enerjisi, eski çağlardan beri yelkenle çalışan tekneleri hareket ettirmek ve değirmen makinelerini çalıştırmak için kullanılmıştır. Yirminci yüzyılın başlarından beri rüzgâr türbinleri aracılığıyla enerji üretiyor. Rüzgâr bir pervaneyi çalıştırır ve mekanik bir sistem aracılığıyla elektrik üreten bir jeneratörün rotorunu döndürür.

Rüzgar Enerjisi

Rüzgar Enerjisi

Rüzgâr Gücünden Nasıl Yararlanırız?

Rüzgâr gücü, mekanik olarak bir görevi yerine getirmek veya elektrik enerjisi üretmek için kullanılan ve yönlendirilen rüzgârın kinetik enerjisidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi rüzgârın kinetik enerjisini kullanmak ve onu elektrik enerjisine dönüştürmek için rüzgâr türbini kullanmak gerekir. Bu dev yapıların uygun değer kullanımı (genellikle 80 ila 120 metre yüksekliğindedir) rüzgârın gücüne bağlıdır. Bu nedenle çok sayıda rüzgâr türbinini bir araya getiren ve bu enerjinin büyük miktarlarda elde edilmesini mümkün kılan rüzgâr çiftlikleri, rüzgârlı koşulların hâkim olduğu yerlerde kurulmalıdır.

Yelken ve benzeri faaliyetler, rüzgâr enerjisinin en basit, en eski ve en doğrudan uygulamaları arasındadır. Örneğin; ilk rüzgâr çarkları, makinelere güç sağlamak için dişlilere ve şaftlara dayanıyordu. Yel değirmenleri, diğer amaçların yanı sıra tahılları öğütmek için bir değirmen taşı kullanır. Rüzgâr, aynı zamanda, kullanım için su çekmek ve tarımsal amaçlarla araziyi boşaltmak için mekanik pompalara güç sağlamak için uzun süredir kullanılmaktadır.

Temel rüzgâr türbini tasarımı, bir şaftı bir jeneratöre yönlendiren kanatlı bir rotordan oluşur. Jeneratör, voltaj üretmek için elektromanyetik indüksiyon kullanır. Günümüzde, en büyük endüstriyel türbinler 7,5 MW üretebilir. Türbin grupları, rüzgâr çiftlikleri veya rüzgâr tarlaları olarak bilinir. Yel değirmenleri hala kullanımda olsa da, yenilenebilir enerjiye olan ilgi arttıkça rüzgâr türbinleri daha yaygın hale geldi.

Rüzgâr Türbinleri ve Yapısı

Rüzgâr türbinleri, enerjiden daha iyi yararlanmak ve çevresel etkiyi azaltmak için genellikle rüzgâr çiftliklerinde gruplandırılır. Rüzgar türbinlerinde kullanılan makinelerin ömrü yaklaşık otuz yıldır. Rüzgar türbininin motor bölümü üzerindeki kanatlar rüzgâr yönünde yönlendirilmeli ve ayarlanmalıdır. Böylece hava akımlarının kuvveti rüzgâr türbininin üç ana parçasını harekete geçirecektir. Bunlar;

Rüzgar Enerjisi

Rüzgar Enerjisi

1- Rotor: Genel olarak üç kanattan ve onları birleştiren burçtan oluşan rotor, rüzgâr kuvvetinin etkisiyle mekanik dönme enerjisine dönüştürür. Kanatların süpürme yüzeyinden geçen hava onları döndürür. Bıçakların direnci hız kaybetmesine neden olur. Bu hareketlerin sonucunda jeneratörün topladığı enerjidir. Bıçak zamanı ne kadar yüksek olursa, enerji toplama kapasitesi o kadar fazla olur.

2- Çarpan: Türbine ait motora bağlı bir şaft vasıtasıyla kanatların dönme hızını dakikada 20 devirden (rpm) 1500 rpm’ye çıkarır.

3- Jeneratör: Bu eleman, mekanik dönme enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmekten sorumludur.

Bir rüzgâr çiftliğini oluşturan rüzgâr türbinlerinin her biri, ürettiği elektriği bir transformatör merkezine yer altı kablolarıyla taşıyarak sisteme bağlanır. Buradan, çeşitli elektrik şirketlerinin dağıtım ağları aracılığıyla diğer alıcıların yanı sıra evlere, fabrikalara veya okullara bu elektrik enerjisi taşınır.

Rüzgâr Enerjisi Türleri

Rüzgâr türbinlerinin nerede kurulduğuna bağlı olarak iki tür rüzgâr enerjisi vardır: Bunlar;

1- Kara Rüzgârı Enerjisi

Kara rüzgârı enerjisi, karada bulunan rüzgârdan yararlanılarak elde edilen enerjidir. Bu nedenle rüzgârın sağladığı kinetik enerjiyi kullanıma uygun elektriğe dönüştürebilen rüzgâr türbinlerini kurulupp dağıtım şebekesine gönderilebilir.

2- Açık Deniz Rüzgârı Enerjisi

Açık deniz rüzgârı enerjisi, açık denizlerde üretilen rüzgâr gücünden yararlanılarak elde edilen enerjidir, Burada karada olduğu gibi rüzgarı engelleyen dağ, tepe vb. bulunmaması nedeniyle rüzgar karadan daha yüksek ve sabit bir hıza ulaşır. Bu kaynaktan en iyi şekilde yararlanmak için deniz tabanına oturan ve en son teknik yeniliklerle donatılmış büyük rüzgar türbinleri kurulur.

Rüzgar Enerjisi

Rüzgar Enerjisi

Rüzgâr Enerjisinin Başlıca Avantajları

Bu enerji, iklim değişikliğinin etkisini en aza indirmeye yardımcı olarak hem ona yatırım yapan şirketler hem de toplum için sayısız fayda sağlar: Bunlardan bazıları;

 • Herhangi bir yanma süreci olmadığı için küresel ısınmanın başlıca nedeni olan düşük sera gazı (GEI) emisyonuna sahip bir enerjidir.
 • Rüzgâr sınırsız bir kaynaktır ve yeterli hava akımı olduğu sürece kullanımı da her daim mümkündür.
 • Hem üretilen kW başına maliyet hem de bakımı oldukça düşüktür. Rüzgârın daha sert estiği bölgelerde, türbin kanatları daha fazla döndüğünden dolayı enerji üretimi artacaktır.
 • Rüzgâr çiftlikleri, titiz bir analiz ve planlama sürecinden sonra inşa edilir. Özellikle, bu rüzgar çiftlikleri insanların yaşadığı yerlerden uzak yerlere planlanır ve montajı yapılır. Çünkü bu çiftliklerin insanlar üzerinde olumsuz etkiler oluşturmaması için nüfussuz alanlar aranır.

Rüzgar Enerjisi

Rüzgar Enerjisi

Sonuç

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (IRENA) göre, rüzgâr enerjisi hali hazırda bugün dünyada 1,5 milyondan fazla kişiyi istihdam sağlıyor. Ayrıca rüzgâr enerjisi, hali hazırda elektriğin% 18’ini üreten doğal bir enerji kaynağıdır. Ayrıca, ülkelerin fosil yakıt ithalatını da önler.

Rüzgâr enerjisi, özel rejim kapsamındaki en rekabetçi teknolojidir. Sadece yenilenebilir enerjileri değil, aynı zamanda kojenerasyonu da içerir. Böylece teşvikler olmadan kârlı olmaya en yakın enerji yatırımıdır. Piyasadaki daha pahalı yanma teknolojilerini yerinden ederek elektrik fiyatlarını düşürür.

Rüzgar çiftlikleri iyi arazilerin optimum kullanılmasını sağlar. Ayrıca rüzgâr çiftliklerinin yüksek teknolojik düzeyini korur ve çevresel etkiyi azaltır. Rüzgâr enerjisi kirletmez, tükenmez ve fosil yakıtların tükenmesini yavaşlatarak iklim değişikliğini önlemeye yardımcı olur. CO2 emisyonlarını önlemede lider bir teknolojidir. Rüzgâr enerjisi ile üretilen her kWh, petrolün ürettiğinden 21 kat daha az, nükleer enerjiden 10 kat daha az ve gazdan 5 kat daha az çevresel etkiye sahiptir.

Geleceğin enerjisi olarak rüzgâr enerjisi diyebiliriz. Türkiye’de rüzgâr enerjisi endüstrisinin gelişimi de dünya çapında örnek olarak gösteriliyor.

Enerjinin insan ilişkisi, çevre, yaşam ve madde konularında daha fazla makaleyi Finansagi.com adresinde bulabilirsiniz.

Siz bu enerji kaynağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Rüzgar Enerjisi santralleri, rüzgargülü tarlaları ve rüzgar tribünlerini görme fırsatınız oldu mu? Konu ile ilgili görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.