• YARIM ALTIN
  1.580,00
  % 1,13
 • AMERIKAN DOLARI
  8,6580
  % 1,42
 • € EURO
  10,1795
  % 0,81
 • £ POUND
  11,9093
  % 0,72
 • ¥ YUAN
  1,3359
  % 1,24
 • РУБ RUBLE
  0,1188
  % 0,59
 • BITCOIN/TL
  414819,272
  % 0,66
 • BIST 100
  1.419,43
  % 0,10

Sabahları Enerjik Uyanmak için 12 İpucu

Sabahları Enerjik Uyanmak için 12 İpucu

Sabahları Nasıl Enerjik Uyanılır?

Finansagi.com Sabahları enerjik uyanmak herkesin hayalidir. Sabah yorgunluğu birçok insan için başına gelen bir durumdur. Kaliteli uyku sağlamanın altında yatan nedenlere odaklanmak önemli olsa da, sabahları daha dinç hissetmeniz ve vücudunuza enerji vermek için, yardımcı olmanın farklı yolları olabilir.

Birine hangi vaktin insanısın diye sorduğunda sana söyleyeceği farklı olabilir ama söylemeyeceği kesin olan şu ki “hiç sabah insanı olmadım” der. Ancak iş hayatınızda her gün saat 8′ de ofiste olmanız gerektiğinde, sabah insanı olmak zorundasınız.

Hayatın insan öğrettiği bir şey varsa, o da insanın işlerini halletmek için sabah gibisi olmadığıdır. Böyle yapan insanların söylediğine göre uyandıktan sonra, görevlerimin çoğunu öğlene kadar tamamlıyorum, diyor.

İnsanoğlu için uyanmak ve gitmeye hazır hissetmek göründüğü kadar da basit değildir. Ancak bunları kolaylaştırmanın küçük ipuçları ve yolları var. Sabahları enerjik uyanmak konulu yazımızda, bir kişinin sabahları kendini enerjik hissetmesine veya daha dinç uyanmasına yardımcı olabilecek ipuçlarını anlatmaya çalışacağız.

Sabah Enerjik Uyanmak

Sabahları Enerjik Uyanmak

1- Alarmları Ertelemeyi Bırakmak

Birisi sabah ansızın bir alarmla uyandığında, birkaç dakika daha erteleme isteği ona iyi gelebilir, ancak o süre geçtiğinde tekrar uyandıklarında daha yorgun hissetmelerine neden olabilir. Ayrıca, alarmı sürekli olarak ertelemek vücut üzerinde gerçekten kötü etkilere neden olduğu bilim dünyasınca da ifade edilir. Düşünülmesi gereken şey, her ertelediğinizde ve alarmınız çalmaya başladığında insan kalbi başka bir şoka ve uyarıya maruz kalıyor.

Çoğu insan için hemen yataktan kalkıp güne çalar saat çaldığında başlamak daha iyi olabilir. Bu kişiye zor geliyorsa, kişi alarmı yataktan uzak bir yere koyabilir. Alarm saatini yatak odasının diğer tarafına yerleştirirse, fiziksel olarak yataktan kalkmaları ve kapatmaları gerektiğinden, erteleme olasılıkları mutlaka azalacaktır.

2- Sabah Uyandığında Su İçmek

İlk olarak su içmek, kişinin sabahları enerjik uyanmak için yardımcı olabilir.

Sabah ilk iş olarak su içen biri, güne başlamak için vücudunun ihtiyaç duyduğu hidrasyonu sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca, hafif dehidrasyon(susuzluk hali) bile yaygın belirtisi yorgunluk ve uykusuzluk olarak söylenebilir.

Bir kişi su içtiğinde, vücuttaki diğer organları ve sistemleri uyarır ve daha uyanık bir durumu teşvik edebilir. Bazı insanlar vücudu daha da uyarmak için bir bardak ılık su veya limonlu ve tarçınlı suyu tercih edebilir.

Sabahları Enerjik Uyanmak

Sabahları Enerjik Uyanmak

3- Esnetme Hareketleri Yapmak

Basit esneme hareketleri yapmak, kaslarını ısıtmaya ve vücutta kan dolaşımı artırmaya yardımcı olur ve bu da sabah enerjik ve dinç uyanmaya yardımcı olabilir. Pek çok insan uyandıktan sonra, kollarını başlarının üzerinde hareket ettirir veya yatakta bacaklarını uzatmak gibi içgüdüsel olarak germe hareketleri yapar.

Bazı basit yoga hareketlerini 5 dakika boyunca yapan kişi, kaslarını ve vücudunu uyandırmaya yardım eder.

İnsanlar uyandığımızda bir gece boyunca kaçırdığımız tüm sosyal medyayı kontrol etmek için yorgan altında en az on dakika harcıyoruz. Ama yatakta ne kadar uzun süre yatarsanız, orada o kadar çok kalmak istersiniz. Bu yüzden kalkın ve mutfak masasından telefonunuza göz atmayı deneyin.

4- Egzersiz Yapmak

Bitkin hissederek uyanıldığında, aklınızdaki son şey muhtemelen egzersiz yapmak olacaktır. Yatakta fazladan yarım saat geçirmek çok güzel görünse de, egzersiz aslında daha uyanık hissetmenize yardımcı olabilir. Kısa tempolu yürüyüş, müzik eşliğinde dans etme ve hatta birkaç atlama gibi basit aktiviteler kan akışını hızlandırabilir ve kişinin daha uyanık hissetmesine yardımcı olabilir.

Vücudu canlandırmak yorgunluğu giderebilir ve fiziksel aktiviteden salınan endorfinler kişiyi daha iyi bir ruh haline sokabilir. Yapılan egzersiz yoğun ve ağır olması da gerekmez.

5- Nefes Egzersizleri Yapmak

Solunum egzersizleri, dolaşımdaki oksijeni yükselttiği için vücudu uyarabilir ve bu da kişinin daha uyanık hissetmesine neden olabilir. Uzun, derin nefesler veya nefes meditasyon teknikleri, kişinin daha uyanık hissetmesine yardımcı olabilir.

Sabahları Enerjik Uyanmak

Sabahları Enerjik Uyanmak

6- Soğuk Duş Almak

Sabahları alınan soğuk duşlar kişiye enerji verebilir ve canlandırabilir. Ilık duşlar vücudu ve zihni rahatlatma eğilimindeyken soğuk su tam tersini yapabilir. 2016 yılında yapılan bir araştırma, soğuk bir duş almaktan artan bir norepinefrin oranının meydana geldiğini kanıtlamıştır.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ nde yapılan bir araştırma, soğuk suyun daha derin doku kan damarlarının genişlemesine neden olduğunu ve bu da kalp atış hızını, kan akışını ve dolaşımı artırdığını belirtiyor. Bu nedenle, soğuk duşlar vücudu uyanmaya ve daha uyanık olmaya teşvik ederek kişinin kendini enerjik hissetmesine neden olabilir. Kişi soğuk duş almak istemezse yüzüne soğuk su sıçratabilir. Bu benzer bir uyarıcı etki yaratabilir.

7- Enerji Veren Kokular Yatak Odasına Koymak

Etkileri kişiden kişiye farklılık gösterse de, bazı kokular kişiyi hızlı bir şekilde uyanık veya daha parlak hissettirebilir. Kahve yapmak, taze nane veya limon kabuğu rendesi gibi basit kokular kişiye anında enerji vermesine yardımcı olabilir.

Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ ta yapılan bir hayvan çalışmasında sabahları enerjik uyanmak için bazı kokuların, aşağıdakilerin uçucu yağları dâhil olmak üzere yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor:

 • Biberiye
 • Nane
 • Turuncu
 • Karanfil

Çalışma, egzersiz yorgunluğundan kaynaklanan halsizliğe odaklanırken, aynı yağlar bir kişinin sabahları canlanmasına yardımcı olabilir.

Sabahları Enerjik Uyanmak

Sabahları Enerjik Uyanmak

8- Hafif Bir Kahvaltı Yapmak

Kahvaltı vücuda enerji vermek için önemliyken, birisi büyük bir öğün yerse tam tersi bir etki yaratabilir. Büyük bir kahvaltı tüketen kişiler, vücut öğünlerini sindirirken daha halsiz hissettiklerini fark edebilirler. Ayrıca onlara enerji vermek için kafein gibi uyarıcılara da güvenebilirler.

Daha küçük ve sağlıklı bir kahvaltı, insanların güne daha hızlı başlamalarına ve enerji seviyelerini korumalarına yardımcı olabilir. Bunun için; yulaf ezmesi, tahıllar, yumurtalar, meyveler ve sebzeleri deneyebilirler.

Sabahları Enerjik Uyanmak

Sabahları Enerjik Uyanmak

9- Sabahları Uyarıcı İçeceklerden Kaçınmak

Uyarıcılar, sabahları enerjik uyanmak için en basit bir yoldur. Kahve ve çay gibi kafeinli içecekler, etkili oldukları için popüler kahvaltı seçenekleridir. Bununla birlikte, birçok insan birkaç saat sonra bir kafein çökmesi yaşayabilir ve enerji seviyeleri öncekinden bile daha düşük olabilir.

TÜBİTAK’ da yapılan bir araştırma, bilişsel yetenekler kafein ile desteklenebilirken, bu seviyelerin yaklaşık 5 saat sonra azaldığını belirtiyor. Bu, birisinin uyanık kalması için daha yüksek miktarlarda kafein tüketmeye teşvik edebilir. Aynı zamanda o akşam için uykuyu da etkileyebilir ve ertesi sabah daha fazla yorgunluğa neden olabilir. İlk başta zor görünse de sabahları uyarıcılardan kaçınan bir kişi gün boyunca daha fazla doğal enerjiye sahip olabilir.

Sabahları Enerjik Uyanmak

Sabahları Enerjik Uyanmak

10- Güneş Işığı Almak

Örneğin; sabah yürüyüşü sırasında uyandıktan sonra güneş ışığı alan bir kişi daha enerjik hisseder. Bunun nedeni, güneş ışığında bulunan kısa dalga boylu mavi ışığın beyni uyarmasıdır. Karadeniz Teknik Üniversitesi’ nde yapılan bir araştırma, bu kısa dalga boylu ışık, bir kişiyi uykulu yapan bir hormon olan beyindeki melatonini baskılamak için önemli olduğunu belirtiyor. Bu da sabahları enerjik uyanmak için önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

11- İyi Uyku Alışkanlıkları Kazanmak

Bir kişinin sabah enerji almasını sağlamanın en iyi yolu iyi uyku alışkanlıkları sağlamaktır. Sabah uyanan ve yorgun hisseden kişiler gece rutinlerine bakmak ve daha iyi dinlenmelerine yardımcı olmak için bu alışkanlıklarında değişiklik yapmaları gerekir.

Bazı araştırmalar, Ülkemizdeki yetişkinlerin dörtte birinden fazlasının yeterince düzenli uyku alamadığını göstermektedir.

Sabahları enerjik uyanmak için şunlar söylenebilir:

 • Her gece mutlaka 7-9 saat uyumak,
 • Televizyonlar, bilgisayarlar ve mobil ekranlar gibi parlak ışık ve yüksek ses kaynaklarından kaçınmak,
 • Tüm yatak odası ışıklarını kapatmak,
 • Vücudun uyku isteklerini dinlemek,
 • Her gün aynı saatte yatıp uyanmak,
 • Yatmadan önce ılık bir banyo veya kitap okuma gibi rahatlatıcı bir rutin denemek,
 • Yatmadan kısa bir süre önce uyarıcılardan veya egzersizlerden kaçınmaktır.

Sabahları Enerjik Uyanmak

Sabahları Enerjik Uyanmak

12- Kalkmak İçin Bir Sebebim Var

Genellikle hiçbir plan yapmamak tembellik yapmaya neden olabilir. Planlanmış işiniz olsun ya da olmasın, kalkmak ve bir şeyler yapmak sizi yorgun halinizden kurtarmaya yardımcı olabilir. Dışarı çıkıp biraz temiz hava almak veya sabahı bir şeylerle uğraşarak geçirmek bile ihtiyacınız olan enerjiyi sağlamak için anahtardır.

Mesela; sabahları enerjik uyanmak için kendini korkutabilirsin. Peki ama nasıl? Patronuna bilgi vermen gereken önemli bir görevi her zaman yarın sabaha bırakabilirsin ve bunu bir gün önce yapmamış olduğum için uyanmam ve hemen yapmam gerektiği aklına gelebilir. Böylece sabah hem dinç hem de enerjik uyanabilirsin.

Sonuç

Birinin sabah daha fazla enerji almasına yardımcı olmanın birkaç yolu vardır. Bu ipuçları kısa vadede birçok insan için işe yarayacak olsa da, gün boyunca kendilerini enerjik hissetmelerine yardımcı olacak uzun vadeli alışkanlıklar oluşturmak önemlidir.

Bir kişi, sabahları yeterince enerji toplamasına yardımcı olmak için sizin bir yönteminiz var mı?..

Enerjinin insan ilişkisi, çevre, yaşam ve madde konularında daha fazla makaleyi Finansagi.com adresinde bulabilirsiniz.

Siz sabahları enerjik uyanmak için ne yaparsınız? Sabahları uyandığınızda ilk işiniz ne olur? Siz güne enerjik başlamak için neler yaparsınız? Siz bu anlatılan yöntemleri uygulamayı düşünür müsünüz? Konu ile ilgili görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.