• YARIM ALTIN
  1.440,00
  % -1,26
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  514405,583
  % 0,31
 • BIST 100
  1.409,19
  % 2,24

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti

Her antik kentin kendine özgü bir karakteri, mimarisi bulunduğu gibi Sagalassos Antik Kentinin de kendisine ait bir karakteristik özelliği bulunmaktaydı.

“Sagalassos tıpkı diğer Antik Dağ Kentlerine benzemekteydi. Sagalassos’un mimarisi aslında çok ilginçtir.

Bunun nedeni ise kentin tıpkı bir teras şeklinde inşa edilmesiydi.Güney-Kuzey doğrulu bir ana aks çevresinde cadde ve sokaklarla bir ızgara planı oluşturulmuş.

Yapıların yerleştirilmesinde yerin eğimlerine uyulmuştu. Kentin üzerinde kurulduğu bölge T biçimli üç kollu terası kuzeyden uzanan sarp bir kayalık sınırlıyordu.

Genişliği 200-300 m kadar olan bu terasın orta kolu güneye doğru kademe kademe alçalarak sarp bir kayalıkta son bulmakta. Yan kollar ise kayalığın eteğinden doğuya ve batıya doğru uzanıyordu.

Sagalassos Antik Kentini çevreleyen sur Güneyden başlayıp, Güney terasını çevreliyordu.

Bu surun esas inşa edilme sebebin ise  “Antonius Tapınağı’nın “ terası için de destek duvarı olması için yapıldığı varsayılmaktadır. Bir Temenos alanı içinde yer alan tapınak iki sıra sütunla çevrilidir.

Sagalassos Antik KentiSagalassos Antik Kenti

Antik Kentin sonunda kabartmaların ve sütunlarla süslenmiş olan nympahion ve Aşağı Agora bulunmaktadır. antik dönemden kalma devasa kamu/devlet binaları bulunuyor. Nympahion’un hemen karşısında bulunan Odeion ise eşsiz güzelliği ile Nympahion’u adeta yükseltiyordu.

Kentin bir diğel dinsel yapısı da Apollon Tapınağı idi. Aşağı Agoranın batısındaki tapınağın üstüne daha sonra bir kilise yapılmıştı.

SagalassosSagalassos Antik Kenti

Aşağı Agoradan çıkan yol gymnasionun yanından geçerek kuzeye, kentin büyük kapısına doğru uzanıyordu.

Aşağı Agora’dan çıkan yolun sonunda ise İmparator Claudius Gothicus  II. Döneminde inşa edilen Yukarı Agora bulunmaktaydı.

Yukarı Agoranın İleri/Kuzey’inde bulunan tarafta ise kentin en önemli yapılarından Tiyatro bulunmaktadır. Sagalassos Tiyatrosu kentin en büyük yapısı olmakla birlikte günümüze kadar çok az bir hasarla ulaşmıştır.

Sagalassos Antik Sagalassos Antik Kenti

Kentteki konutların yeri kesin olarak belirlenmemişti.  Son araştırmalarda, İÖ II. Yy’a tarihlenen bir heroon ve bouletrion saptandı.

Kentin çevresindeki yamaç ve kayalarla oyulmuş mezarlar bulunmaktadır.

Kentin coğrafi konumu çok elverişliydi. Çünkü, Pisidia’dan Pamphylia’ya giden antik yol buradan geçiyordu. Sagalassos Antik Kentinin coğrafi konumu hem deniz sularını hem kara yollarını kontrolü altına alabilecek coğrafi güçteydi.

Sagalassos KentiSagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti, görünümüyle tipik bir Hellenistik kenttir.

Sagalassos Antik Kentinde bulunan terasları bağlayan yolun sonunda Nymphaion binası ile bitmektedir.

Sagalassos Antik Kentinin arka uç tarafında bulunan İon düzeninde inşa edilen Apollon Tapınağı ; tam karşısında ise yer alan gymnasion II.Yy’a tarihlenen-son çeyrek tiyatro ve bazilika yer alır.

Güney uçtaki Antonius Pius tapınağı Korinthos düzenindedir. Roma dönemi yapısı olan odeon oldukça iyi korunmuş, sağlam durumdadır. Sagalassos Antik Kentinde ayrıca yukarı ve aşağı agora, buleuterion, dor düzeninde bir tapınak, kentin kuzeyinde yer alan heroon birkaç kilise, belirtilebilecek diğer yapılardır.

Sagalassos NeredeSagalassos Antik Kenti

Kent’in bir diğer adının da Selegessos olduğunu ünlü coğrafyacı Strabon yazmaktadır. Kent, 546-334 arasında Perslerin egemenliğinde kaldı.

Tarihçi Arrianos, Büyük İskender’in kenti zorlu bir kuşatmadan sonra ele geçirebildiğini anlatmaktadır.

323’e dek İskender’in komutanlarından Antigonos’un onun ölümünden sonra da 301’de Lysimakhos’un yönetiminde kaldı.

Bütün Küçük Asya Selevkos’ların denetimine girince, Pisidia da aynı sonu yaşadı. Yöre ve kent daha sonra Manlius Vulso’nun yönetimine girdi. Selevkoslar Roma karşısında yenik düşünce 188’de Pergamon Krallığı sınırları içine alındılar.

Sagalassos Antik Kenti NeredeSagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti İÖ 30’larda bölgenin en ileri gelen kentlerinden birisi idi. Bunu kanıtlamak için de Sagalassos’un kendi sikkesini bastığını görmeniz yeterli olur.

Sagalassos TarihiSagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti Roma döneminde en parlak zamanını yaşadı. Pisidia bölgesinin en parlak kenti oldu. Amyntas döneminde Galatia eyaletine bağlandı. Özellikle II ve III. Yy’larda kent gelişme gösterdi.

Sagalassos KayasıSagalassos

Eyaletteki iki otonom (özerk) kentten birisi Sagalassos idi. İmparator Claudius Gothicus döneminde (İS 268-270) en parlak zamanlarını yaşayan Sagalassos Kenti 395’de Roma İmparatorluğu ikiye bölününce Doğu Roma’nın sınırları içinde kaldı.

Sagalassos Antik Kenti BurdurSagalassos Antik Kenti

395’de Roma İmparatorluğu ikiye bölününce Doğu Roma’nın sınırları içinde kaldı. V Yy’da Pisidia’nın piskoposluk merkezi olan Sagalassos Antik Kenti idi. X. Yy’da VII. Konstantinos Porphyrogennetos döneminde Kibyraioton Teması içine alındı.

Ağlasun Sagalassos Antik KentiSagalassos Antik Kenti

Sagalassos Kentinde yaşadığı bilinen en eski halk Solymlerdir.

Sagalassos Kenti 1706’dan başlayarka pek çok gezgin, arkeolog inceledi, kazdı, yazdı.  Paul Lucas 1706’da; FVJ Arundell 1826 ve 1833’te Schoenborn 1842’de CHirschifeld 1872’de; K lannckoronski 1884-1885’de, R Fleischer ve ekibi 1972-1974’de ise S Mitchell ve M Waelkens 1985’de araştırdılar, kazı çalışmaları yaptılar.

Sagalassos Antik Kenti GörselleriSagalassos Antik Kenti

Özetle, Sagalassos Kenti denizden 1700 metre yükseklikteki Pergamon gibi teraslama yönetimiyle kurulmuş, pek geniş bir alana yayılmış yerleşim odağı idi.

Sagalassos Kentini oluşturan ve günyüzüne çıkartılan temel yapılar şunlardır;

 • Aşağı Agora
 • Hamam
 • Büyük Cadde
 • Yuvarlık Cadde
 • Antonius
 • Yukarı Agora
 • Valentinian Anıtı
 • Antoninler Çeşmesi
 • Kütüphane
 • Heraon Tapınağı
 • Bazilika
 • Tiyatro
 • Küçük Tapınak…

Sagalassos Antik Kenti TiyatrosuSagalassos Antik Kenti

Ortaya çıkarılan fırınlar gösteriyor ki, Sagalassos KentiAnadolu’nun en önemli seramik üretim merkezi idi. Yapılan seramikler öyle beğeniliyordu ki, dışsatımı yapılıyor; Suriye’ye ve Mısır’a satılıyor; kente ekonomi sağlamaktaydı.

Sagalassos Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine eklenmiş ve daha sonra UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenmiştir. Sagalassos Antik Kenti Tiyatrosu Dünyada en yüksekte inşa edilen Tiyatro özelliği ile bilinir. Aynı zamanda Aşıkların ve İmparatorların şehri olarak da bilinmektedir.

Sagalassos Antik Kenti Nerede?

Sagalassos Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?
Gezilecek yerler listemizde sırada ;
Sagalassos Kenti  Burdur’un/Ağlasun ilçesinde Isparta ovası ile Eğirdir Gölünün güneyi ve Kovada gölü arasında yükselen, yüksekliği yaklaşık olarak  2635 m olan Sagalassos Kenti muazzam görüntüsü ile ziyaretçilerini büyülüyor.

Antik Kent SagalassosSagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Kadar?

Pek çok Antik Kente giriş ücretli olduğu gibi Sagalassos Kentine de giriş ücretlidir. 2020 de belirlenmiş olan tutar 14 TL dir fakat önerimiz bu tür yerlere çok seyahat ediyorsanız Müze Kart almanız ve ücretsiz bir şekilde keyfini çıkartmanız olacaktır.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.