• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1550
  % 0,27
 • € EURO
  9,7089
  % -0,14
 • £ POUND
  11,2284
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  1,2454
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1056
  % -0,32
 • BITCOIN/TL
  490616,398
  % 3,10
 • BIST 100
  1.393,24
  % -1,65

Samsung Uygulama Gizleme

Samsung Uygulama Gizleme

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile birlikte, kişisel eşyalarınız arasında en özel ve sık kullanılan durumuna gelen eşyanız telefonlarınızdır. Teknoloji ve internetin kazanımları ile geldiğimiz noktada artık sosyal ağlardan, anlık sesli ve görüntülü görüşmelere, bankacılık işlemlerinden, e-devlet işlemlerine kadar sayamayacağımız birçok işlem telefonlardan yapılabilmektedir.

Herkes gibi siz de telefonunuza sizden başka kimsenin ulaşmasını ve kişisel bilgilerinizin istenmeyen kişilerin eline geçmesini istemezsiniz. Telefonunuza ulaşılması durumunda da kullandığınız bazı uygulamaların gözükmesini istemeyebilirsiniz. Bilgilerinizin göz önünde olmaması için bazen ekran kilidi yeterli olmayabilir. Kilit ekranına ulaşıldığında telefonunuzda ki bütün bilgilere de ulaşılmış oluyor.

Her ne kadar telefonunuzu yanınızdan ayırmasanız da, bulunduğunuz ortamlarda hesap bilgilerinizi görebilecek ve alabilecek meraklı gözler ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi tehlikelerden korunmanın en kolay yolu ise; önemli kişisel hesap bilgilerinizin tanımlı olduğu uygulamaları gizlemektir. Kimi zaman meraklı birinin Facebook’unuza girmesini istememeniz ya da WhatsApp sohbetlerinize ulaşılmasını engellemek istemeniz gibi nedenler uygulamalarınızı gizleme isteği meydana getirmektedir. Samsung Android cihazlar kişisel verilerinizi depoladığı hassasiyeti ile gizlemenize de imkân tanıyor.

Android işletim sistemi ile çalışan Samsung telefonlarda ana ekran uygulama başlatıcısından seçtiğiniz uygulamaları nasıl gizleyeceğinizi yazımızda sizlere anlatacağız. Samsung kullanıcısı olduğunuz için çok şanslısınız. Samsung marka telefonların çok sayıda modelinde uygulama gizleme özelliğine sahip Launcher uygulaması yüklü olarak gelmektedir. Eğer sizin telefonunuzda Nova Launcher yüklü değil ise ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Nova Launcher’i indirdikten sonra, Gizli uygulamalar menüsüne dokunarak uygulamaların köşesinde bulunan kutucukları seçerek gizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Samsung’un Güvenli Klasör özelliği ile de uygulamanızı gizleyebilirsiniz. Yazımızın devamında Gizli Klasör özelliğinden faydalanarak uygulama gizleme yönteminden detaylı bahsedeceğiz.

Uygulamanızı sadece ana ekranda görünmez hale getirmek isterseniz Ayarlar>>Ekran>>Ana Ekran>>Uygulamaları Gizle yolunu izleyerek gizleyebilirsiniz.

Bu yöntemi uyguladığınızda herhangi bir güvenlik yöntemi oluşturmayacaktır. Gizlemek istediğiniz uygulamalarınızı sadece ana ekranınızda görünmez hale getirerek gizleyecektir. Aşağıda görsellerle anlattığımız adımları uygulayarak dilediğiniz uygulamayı gizleyebilirsiniz.

Samsung Uygulama Nasıl Gizlenir?

samsung-uygulama-gizleme

Başlamak için telefonunuzun ana ekranında boş bir alana parmağınızı birkaç saniye basılı tutmanız gerekmektedir.

Ekranın alt bölümünde gözüken menülerden Ana ekran ayarları seçeneğine dokunmanız gerekmektedir.

uygulama

Açılan pencerede  Ana Ekran Ayarları menü listesinde ekranında aşağısına doğru ilerleyin. Aşağı indiğinizde göreceğiniz Uygulamaları Gizle seçeneğine dokunmanız gerekmektedir.

samsung-uygulama

Bu aşamada gizlemek istediğiniz uygulamaları seçebileceğiniz ekran penceresi açılacaktır

uygulama

Son olarak gizlemek istediğiniz uygulamalara dokunarak seçmeniz gerekmektedir. Gizlemek istediğiniz uygulamaları seçtikten sonra, ekranın sağ-üst kısmında bulunan Uygula menüsüne dokunarak işleminizi tamamlamanız gerekmektedir.

uygulama

Samsung Telefonlarda Uygulama Gizlemek

Telefonumuzun Uygulamalar menüsüne gelip sağ üst kısımda üç nokta üstüste bulunan ikona girip. Uygulamaları gizle seçeneğine dokunmanız gerekmektedir.

uygulama

Son olarak gizlemek istediğiniz uygulamaları seçerek Tamam a basıp onaylamanız gerekmektedir. Artık seçtiğiniz uygulama gizlenmiş durumdadır

samsung

Gizlediğiniz Uygulamayı Tekrar Göstermek İçin İzlenecek Adımlar;

Telefonumuzun Uygulamalar menüsüne dokunmanız gerekmektedir. Sağ üst kısımda üç nokta üst üste bulunan ikona girerek, Gizli Uygulamaları Göster seçeneğine dokunmanız gerekmektedir.

Samsung’da Güvenli Klasör Özelliği

Samsung’un Güvenli Klasör özelliği, uygulamanızı gizlemekle birlikte size özel bir uygulama kopyası da oluşturmaktadır. Güvenli Klasör’e eklediğiniz uygulamada yaptıklarınız klasörün dışındaki uygulamadan kesinlikle ulaşılamaz hale gelmektedir. Klasör aynı zamanda istediğiniz güvenlik yöntemiyle korunabilir, böylece özel dosyalarınıza sadece siz erişebilirsiniz.

Samsung’da Güvenli Klasör Kullanarak Uygulamaları Kilitleme

Ayarlar menüsünden Biyometri ve Güvenlik sekmesine dokunarak Güvenli Klasöre gitmeniz ve Güvenli Klasör’ü kurmanız gerekmektedir. Doğrulama olarak işlem esnasında Samsung hesap bilgilerinizi girmeniz istenecektir.

Güvenli Klasör için bir şifre veya desen seçerek işlemlerinize devam edebilirsiniz. Güvenli klasör şifresini ayarladıktan sonra içinde bazı sistem uygulamaları olacaktır. Son olarak ise, korumak istediğiniz herhangi bir uygulamayı, Güvenli Klasör’e taşımanız gerekmektedir. Güvenli Klasör içerisindeki Uygulama Ekle seçeneğine basmanız ve korumak istediğiniz uygulamaları seçmeniz gerekmektedir.

Güvenli Klasör’e her giriş yapmak istediğinizde öncelikle kilit açma desenini ya da şifreyi girmeniz gerekmekte veya parmak izi tarayıcınızı kullanarak kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir. Güvenli Klasör’ün size sağladığı bir diğer özellik ise, içinde depoladığınız uygulamalardan veri paylaşımını nispeten daha da zor hale getirmesidir.

Güvenli Klasör’e taşımış olduğunuz tüm uygulamalarınızdan otomatik olarak bildirim gelmeye devam edecektir. Ancak, tabi ki bu bildirimlerin detayları varsayılan olarak gizlenecek ve ana ekranda gözükmeyecektir. Bu yaptığınız işlemleri değiştirmek veya iptal etmek isterseniz Güvenli Klasör ayarlarından değiştirebilir dilediğiniz zaman uygulamalarınızı gizleyebilir veya görünür hale getirebilirsiniz.