• YARIM ALTIN
  1.458,00
  % -0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1550
  % 0,27
 • € EURO
  9,7089
  % -0,14
 • £ POUND
  11,2284
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  1,2454
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1056
  % -0,32
 • BITCOIN/TL
  495501,624
  % 3,34
 • BIST 100
  1.393,24
  % -1,65

2021 Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar, E-Devlet Sorgulama

2021 Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar, E-Devlet Sorgulama

Finansagi.com 2021 Şartlı Sağlık Yardımı devlet tarafından belirlenmiş olan ihtiyaç sahiplerine yönelik sunulmakta olan olanaklar içerisinde yer almaktadır. Şartlı Sağlık Yardımı kapsamında hizmet alabilmek için ihtiyaç sahiplerinin 0-6 yaş aralığında çocuklarının olması gerekmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı yoksul ailelerin çocuklarının gelişim dönemlerinde düzenli olarak doktor takibi yaptırabilmeleri için nakdi yardım olarak verilmektedir. Şart olarak da düzenli doktor kontrolüne gidilmesi belirlenmekte olup bu nakdi yardımlar ile doktor kontrolüne gidilmemesi durumunda ise yardımı geri çekilmesi söz konusu olabilmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı kapsamında yapılmakta olan ödemeler çocuk başına olacak şekilde uygulanmaktadır. Her çocuk için belirlenmiş olan bir yardım tutarı bulunmakta olup bu tutar güncel veriler ile aylık 35 TL olarak belirlenmiştir.

Şartlı Sağlık Yardımı Almanın Kriterleri Nelerdir?

Şartlı sağlık yardımı almanın kriterleri devlet tarafından belirlenmekte olup şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Sosyal yardım için başvuruda bulunan aile üyelerinden herhangi birinin sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan hane için gelir durumu testi yapılarak muhtaçlık durumunun tespit edilmesi gerekmektedir.
 • Yardım alınmaya başlandığı andan itibaren düzenli olarak kontrollere gidilmiş olması gerekmektedir.

Bu şartların sağlanması durumunda çocuklar için belirlenmiş olan sağlık yardımı yapılmaktadır. Fakat şartların değişmesi ya da doktor kontrollerinin takip edilmemesi gibi durumların tespit edilmesi halinde ise verilmekte olan yardımlar doğrudan kesintiye uğramaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Kimlere Verilir?

Şartlı sağlık yardımının verildiği kişiler ilgili şart ve kriterleri sağlayan kişiler olmakla beraber şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Çocukların gelişim dönemlerinin takibi için verilmekte olan bir yardım olduğu için 0-6 yaş aralığında bulunan her çocuk için verilmektedir.
 • Gebelik sürecindeki kadınlara 9 ay boyunca verilmektedir.
 • Lohusalık dönemindeki kadınlara ise iki aylık olacak şekilde nakdi yardım verilmektedir.

Bu yardımların yanı sıra doğum işlemini hastanede gerçekleştiren ve yoksulluk durumunu beyan edenlere de bir defaya mahsus olmak üzere 75 TL tutarında bir yardım yapılmaktadır. Çocuklar için alınmak istenen yardıma ise başvuru yapıldıktan sonra şartların ve kriterlerin sağlanması durumunda yardım verilebilmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımlarının Kesintiye Uğradığı Durumlar Nelerdir?

Şartlı Sağlık yardımlarının kesintiye uğradığı durumlar şu şekilde belirlenmektedir:

 • Çocukların rutin hekim kontrollerinin yapılmadığının tespit edildiği durumlar
 • Yardım verilen çocukların 72 aylık gelişim dönemlerini tamamladığı durumlar
 • Yardım başvurusunda bulunulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimlerine yapılan başvurularda belirtilen adreslerde değişiklik olması durumunda
 • Başvuruda bulunan hanenin gelir durumunun muhtaçlık düzeyinden daha yukarı çıkması durumunda
 • Yardım verilen çocuğun vefat etmesi halinde
 • Başvuruda bulunan ebeveynin vefat etmesi halinde

Bu durumlar ile karşılaşıldığında yardımlar sistem üzerinden otomatik olarak düşmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak ilgili şartların ve kriterlerin sağlandığından emin olunması gerekmektedir. Aksi durumda ödemeler için yeniden bir başvuru süreci gerekli olmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı Sağlık Yardımı başvurusunun yapılması için öncelikli olarak ikametgahın bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimlerine gidilmesi gerekmektedir. Bu birimlerde başvuru süreçlerine ilişkin bir form doldurularak başvurular başlatılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı alabilmek için aynı zamanda gerekli belge ve evrakların tamamlanması zorunludur. Bu nedenle öncelikli olarak gelir durumunu beyan eden bir belge ve beraberinde herhangi bir sosyal güvence olmadığını belirten bir belge ile başvurunun yapılması gerekmektedir.

Başvuruların yapılmasından sonra belgelerin incelenmesi sağlanmakta ve gerekli değerlendirme sonuçları başvuru sahipleri ile paylaşılmaktadır. Bu sayede yapılan başvurulara istinaden yardım ödemelerinin yapılması mümkün olmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Tutarları Ne Kadar?

Şartlı Sağlık Yardımı tutarları her çocuk için sabit olarak belirlenmekte olup 35 TL olarak aylık ödemeler şeklinde verilmektedir. Ailenin 0-6 yaş aralığındaki her çocuğu için ayrı ayrı verilmekte olan bu yardımda herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Sağlık Yardımı ile ilgili belirlenmekte olan bu tutarların yıllık enflasyon oranları üzerinden yeniden hesaplanması söz konusu olmaktadır. Bu tutarlar aynı zamanda hastane giderlerinin göz önünde bulundurulmasıyla da hesaplanmaktadır.

Çocuklar için verilmekte olan yardımların PTT üzerinden ebeveynler adına aylık olarak yatırılmaktadır. Düzenli olarak yatırılan paraların isim soy isim bilgisi ve kimlik belgesi ile teslim alınması da mümkündür. Fakat vekaleten bir başkasının teslim almasına olanak sunulmamaktadır.

E-Devlet Şartlı Sağlık Yardımı Sorgulama

Şartlı Sağlık Yardımı sorgulamalarının E-devlet üzerinden yapılması, için başvuru sahibi olan ebeveynlerin E-devlet hesaplarına giriş yapmaları gerekmektedir. Bu hesaplar giriş yapılabilmesi için daha önce kullanmamış olanların PTT üzerinden kapalı zarf içerisinde tek kullanımlık şifrelerini almaları gerekmektedir.

PTT üzerinden şifre alındıktan sonra T.C kimlik numarası ve şifre bilgisi ile sisteme giriş yapılmaktadır. Sisteme yapılan giriş işlemlerinin ardından arama kısmına Şartlı Sağlık Yardımı yazılarak ilgili bölümlere ulaşılabilmektedir. Bu sayede yapılmakta olan işlemlerin sonuçları görüntülenebilmektedir.

E-devlet sistemi üzerinden bir başkasının başvuru sonucunun görüntülenmesi mümkün olmamaktadır. Herkesin yalnızca kendi sayfası üzerinden kendi yardım sorgulamasını yapması için uygun bir ekran olduğu bilinmektedir.

SAĞLIK YARDIMI SORGULA

E-devlet üzerinden sorgulama yapılabilmesi için aynı zamanda başvuruların da eksiksiz bir biçimde tamamlanmış olması gerekmektedir. Tamamlanmamış başvurular için herhangi bir sonuç ekranına ulaşılamamaktadır.

Sistem üzerinden sonuçların olumlu olması haline desteğin alınabileceği ile ilgili bir bilgi ekranı gelirken sonuçların olumsuz olması durumunda ise destek alınamayacağı bilgisi aynı ekran üzerinden paylaşılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Ödemeleri Ne Zaman Yatırılır?

Şartlı Sağlık Yardımı ödemelerinin yatırılması için belirlenmiş olan tarihler her yılın Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım ayları olarak ifade edilmektedir. Bu aylar içerisinde yirmi dördüncü ve yirmi sekizinci gün aralığında düzenli olarak hesaplara yatırılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı verilen tarihler başvuru sahiplerinin T.C kimlik numarası son hanesi üzerinden belirlenmektedir. Sırasıyla kimlik numarasının son hanesi 0 olanlar için ödemeler ayın yirmi dördüncü gününde yatırılırken bir sonraki günler ise kimlik numarası sonu 2,4,6,8 olanlar olarak ödemeler yapılmaktadır.

Ödemelerin yapılması için öncelikli olarak başvuruların olumlu sonuçlanmış olması gerekmektedir. Olumsuz sonuçlanan durumlarda herhangi bir ödeme yapılamayacağı için PTT üzerinden sorgulama yapılmasından önce başvuru durumlarının sorgulanması gerekmektedir.

Sorgulama yapılabilmesi için E-devlet sistemlerinin incelenmesi gibi bunun yanı sıra başvuru yapılan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimlerine de bizzat başvurularak sorgulama yapılması mümkün olmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Bilgi ve İletişim Hattı

Şartlı Sağlık Yardımı bilgi ve iletişim hattı ALO 144 olarak bilinmektedir. Bu hat üzerinden doğrudan Sosyal Yardımlaşma birimlerine ulaşılabilmekte olup çağrı merkezi üzerinden sağlık yardımına ilişkin olarak bilgi verilen hatta yönlendirme yapılmaktadır.

Bu hat üzerinden yapılacak görüşmeler için mesai saatleri içerisinde arama yapılması gerekmektedir. Bu nedenle yalnızca hafta içerisinde görüşme yapılması zorunlu olmaktadır. Resmi tatil günlerinde ya da hafta sonu tatillerinde bu hat ile iletişime geçilmesi mümkün olmamaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı başvuruları ile ilgili bilgilerin bu hat üzerinden alınabilmesi gibi aynı zamanda kesintiye uğrayan ödemelerin de hangi gerekçeler ile kesintiye uğradıklarının öğrenilmesi mümkün olmaktadır. Bu nedenle hat ile görüşme yapılırken hangi gerekçe ile görüşme yapılacağının belirtilmesi gerekmektedir.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.