• YARIM ALTIN
  1.744,00
  % 0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5016
  % 0,22
 • € EURO
  11,0454
  % 0,08
 • £ POUND
  13,0847
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  1,4846
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,1346
  % 0,60
 • BITCOIN/TL
  562333,515
  % -3,96
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Sebaste Antik Kenti

Sebaste Antik Kenti

Sebaste Antik Kenti Nerede?

Sebaste Antik Kenti Nerede? Pek bilinmeyen Sebaste Antik Kenti Ankara/Ayaş Belediyesinin hemen yan tarafında bulunuyor. Sebaste Antik Kenti‘nin ünü az olsa da görselliği ile kesinlikle ziyaret edilmesi bir Antik Kent.

Sebaste Ne Demek?

Sebaste Antik Kenti adını nereden alıyor? Sebaste Ne Demek?
Benim bulduğum anlama göre Sebaste Zeytin, Zeytinlik anlamına gelmektedir. Peki neden Sebaste adı verildi? Bunun nedeni ise Sebaste Antik Kentinin kurulduğu coğrafyadan kaynaklanmaktadır.

Sebaste Antik Kenti

Günümüze kadar çok küçük bir kısmının meydana çıkarıldığı Antik Kentin büyük bir bölümü pek çok antik kent gibi hala toprağın altında.

Sebaste Antik Kenti Zeytin, Zeytinlik manasına gelen Elaiussa Antik Kentinin  kurulması Strabon ‘a göre Romalıların egemenliği altındayken verilen ad olan Sebasta Antik Kenti  ile birleşiminden doğan Elause Sebaste Antik Kenti , iki yönünden genişçe koyların olduğu bir ada şeklindeymiş.

Doğu ve batı arasındaki ticareti gerçekleştiren mühim bir liman kentiymiş bunun yanı sıra. Ancak arkasındaki dağlarla birleşiminden sonra kent vakit geçtikçe önemini yitirmeye başlamış.

Görkemli, mesut anlamını taşıyan Sebaste Antik Kenti, Elaioussa’nın beraberinde Arkhelaos yönünden kurulmuş ve Elaiussa Antik Kenti, Sebaste ‘nin himayesi altında sayılan bir ada toprağıymış.

Sonrasında iki kent birleşmiş, ömürlerine bu yolla devam etmiş. Bu dönemde inşa edilen tarihi yapılar Antik Kentin yolu üzerinde görülmekte. Başlıca;

 • Agora
 • Tiyatro
 • Bazilika
  gibi yapılar bulunmaktadır.
Sebaste Antik KentiSebaste Antik Kenti

1995 – 1999 yılları arasında kazı çalışmaları uygulanan tiyatro, yapılan sağlamlaştırma çalışmalarından sonra ziyaretçilerine hazır hale getirildi.

23 basamaklı tiyatronun 2300 seyirci kapasitesi bulunmaktadır. Sebaste Antik Kenti, pek koruma altındaymış gibi durmuyor.

Çevrelerine türlü evler yapılmış. Tiyatro Alanının üst kısımlarında yapılan evler bulunmakta. Bu tarihi yapıları koruyacak rastgele bir koruma yok MS 5. yüzyılda, Bizans döneminde agora içerisinde inşa edilen Bizans Kilisesi kazılarında şayet mermerlerle yapılmış mezarlar teşhis edilmiş.

İskeletlerle beraber ölmüş şahsa ilişkin buluntular, toka ve bilezikler mezarlarda bulunanlar arasında. Ancak inşa edilen bütün yapılar bilhassa zelzele sebebiyle yerle bir olmuştur ve büyük bir kısmı yıkılmıştır.

Tiyatro haricinde, birkaç bazilika ve agora duvarı görürsünüz yalnızca. Kentin gerisinde artan nekropol kısmı şayet kesinlikle görülmeli.

Ancak nekropolün büyük bir bölümü evler ve limon bahçeleriyle çevrilmiş. Nekropol mezarlarının bulunduğu alanda, içerisinde insanların yaşadığı bir köy dahi var. Özellikle Kızkalesi’nde tespit edilen antika şehir ile bu şehir arasında antika bir yol yapılmış vaktinde.

Bu yol üstünde pekçok lahit ve abide mezara rastlayabilirsiniz. Elause Sebaste Antik Kenti, Mersin ile Kızkalesi arasında yer almakta. Silifke – Mersin yolu üstüne olan ve Kızkalesi’ne 4 km uzaklıkta olan şehir, Mersin’e 55 km uzaklıkta bulunuyor.

 Sebaste Antik Kenti NeredeSebaste Antik Kenti

Yapılan kazı Çalışmalarını La Sapienza üniversitesinin 24 şahsiyet ekibi üstlenmiştir ve Prof. Annalisk Polosa ekibe önderlik etmiştir.

Kenti araştıran Arkeologlar kentin büyük bir kısmının halen toprağın altında olduğunu düşünmektedir. Eski ve yeni Roma yolları , liman hamamı, Elaiussa Sebaste Antik Tiyatro gibi türlü yerleri ortaya çıkarmıştır.

Kazı çalışmalarına  Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İtalya Dışişleri Bakanlığı türlü yardımlar sunmuştur. Antik kentin büyük bir bölümü hala toprak altında olsa dahi şuan amacıyla 5 yer büyük oranda kurtarılmıştır.

Elaiussa Sebaste Antik Kenti Tarihi Ayaş Elaiussa Sebaste antik kenti milattan evvela 2’nci yüzyılda kurulmuştur. Sebaste antika kentinin tarihi ile ilgili Kültür ve Turizm bakanlığı ile Diğer kaynaklar arasında çatışmalar söz konusudur.

Bakanlığa göre Elaiussa şehri ile Sebaste kentinin birleşmesi neticesi Elaiussa Sebaste Antik Kenti ortaya gelmiştir. Diğer kaynaklara göre Elaiussa zeytin manasına Sebaste şayet mesut manasına geldiği amacıyla daha sonradan Kapadokya kralı Arkhelaos yönünden Sebaste kısmı eklenmiştir.

Kesin olarak bilindik şayet kentin adının Elaiussa olduğudur. Kapodokya kralına, Roma imparatoru yönünden armağan edilen kent zaman içinde önemini kaybetmeye başlamıştır.

Kent içinde ki tespit edilen Hamam milattan sonra 2’nci çağ ve Bizans kilisesi milattan sonra 5’nci çağ tarihinde inşa edilmiştir. Aynı vakitte kent içinde Korykos ( ) ile irtibatlı 4 kilometrelik bir kral yolu dahi inşa edilmiştir.

Sebaste Ne DemekSebaste Antik Kenti

Sebaste Antik Kentinin en önemli yeri olan ve kazı çalışmaları neticesinde büyük bir bölümü kurtulan antika tiyatroda ilk kere 2018 senesinde şenlik düzenlenmiştir. Antik tiyatro 2300 şahsiyet ve döneminin en büyük tiyatrolarından bir tanesidir.

Tiyatronun yapımına milattan sonra 2’nci yüzyılın ilk yarısında başlanmış ve milattan sonra 161-169 senesinde bitmiştir.

Tiyatro toplamda 23 basamaktan oluşmaktadır ve tiyatroya çıkmak amacıyla 6 basamaklı bir merdivenden çıkılarak ulaşılıyordu. Tiyatronun oturma sıraları büyük kaya bloklardan, yan tarafta tespit edilen oturma sıraları şayet malta harcıyla inşa edilmiştir.

Oturma basamakları şayet yatay bir diazoma ile ikiye ayrılmıştır. Tiyatroyu izlemeye gelenler amacıyla iki değişik giriş bulunuyor. Aynı vakitte tiyatronun içinden bir su kanalı geçmektedir.

Su, nden su kemerleri ile getirildiği düşünülmektedir. Tiyatro milattan sonra 3’üncü yüzyıldan sonra kullanılmamıştır ve tiyatronun taşlarının büyük bir bölümü diğer yapılarda kullanılmak üzere sistemli şekilde kaldırılmıştır.

Antik tiyatronun derhal beraberinde artan yapının adı şayet Agora’dır. Agora, klasik Yunan çağında bir sitenin (kent) idare ve ticari anlaşmaları gibi konuların halkın toplanarak konuştuğu kent alanına denmektedir.

Antik Kentte şayet Ticaret Agorası olarak kullanılmaktaydı. Şehirde ticari kararların alındığı Agora daha sonradan büyük bir parça üzerine kurulmuştur.

Dörtgen bir sistemli şekilde ve kireç taşlarından büyük bloklarla oluşturulmuştur. Agoranın girişi şayet doğuda ve iki tarafında dahi çeşme vardır. Agora üstünde uygulanan çalışmalar neticesinde deniz sahnesi ve geometrik desenli büyük bir mozaik ortaya çıkmıştır.

Geometrik desenlerde en alaka çekene şayet 3 ebatlı kare desenlerdir. Mozaik, impartorluğun er zamanlarında kentin dışında tespit edilen varlıklı bir yapıya ilişkin olduğu düşünülmektedir. Bu varlıklı yapı üstüne Agoranın inşa edilmesi neticesinde milattan sonra 2’nci çağ sonlarında yıkılmıştır.

Sebaste TarihiSebaste Antik Kenti

Antik kentinin denize bakan tarafının şark evresinde şayet liman hamamı bulunuyor. Liman hamamı 4 farklı evrede yapıldığı belirlenmiştir ve hamamın yapımına milattan sonra 1’inci yüzyılda başlanılmıştır.

Liman hamamın yapımı milattan sonra 3’üncü yüzyılda tamamlandığı ancak Geç Roma döneminde eklemeler yapıldığı bilinmektedir.

Geç roma döneminde hamamın birtakım bölümleri esnaf atölyeleri gibi amaçlarla kullanılmıştır. Liman Hamamı 5 değişik alandan oluşmaktadır bu bölümler; Girişte tespit edilen soğuk oda (Frigidarium), ılık oda (Tepidarium), Caldarium, Servis kısmı ve Praefurnium’dan oluşmaktadır.

Liman hamamın üst kısmına denetimli şekilde çıkılabilmektedir ve denize sıfır konumuyla ziyaretçilerini etkilemektedir. Antik kent, Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunuyor.

Kız kalesine 4 kilometre mesafede, Mersin kent merkezine 60 kilometre mesafededir. Mersin kent merkezinden Koop yahut Belediye otobüsleri ile Sebaste Antik Kentine gidebilirsiniz.

Görseller Türkiye Kültür Portalı sitesinden ALINMIŞTIR.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.