• YARIM ALTIN
  1.743,00
  % 0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  9,4973
  % 0,17
 • € EURO
  11,0527
  % 0,10
 • £ POUND
  13,0938
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  1,4844
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,1345
  % 0,51
 • BITCOIN/TL
  562221,667
  % -4,67
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Selge Antik Kenti

Selge Antik Kenti

SELGE ANTİK KENTİ NEREDE

Selge Antik Kenti Nerede?  Oluk Köprü mevkinden Selge Antik Şehri (Altınkaya Köyü) sapağından 11 km mesafededir. Dağlara tırmanarak antika şehre ulaşan bu yol hususi servi ormanları, peribacaları, adam kayaları, iblis kayaları enteresan yeryüzü şekilleri ve zakkumları ile çok hususi bir manzaraya sahiptir. Olukköprü’den Selge’ye çıkıldığında yazın hava ısısı 10 derece düşmektedir. Selge Antik Kenti Pisidya Bölgesinin mühim kentlerinden bir tanesidir. Tarihçi Strabon’a göre şehir MÖ İkinci Binyılın sonuna doğru Dor göçleri esnasında kurulmuştur. Selge (Zerk), günümüzde olarak bilindik Pisidia bölgesinde paranın basıldığı ilk şehir olmuştur. Paralar üstünde okunan Estlegiiys adından yerli Anadolu kenti olduğu gerçeği meydana çıkmaktadır. Eurymedon (Köprüçay) vadisi üzerinden Pamfilya kentleri ile bağlantıları vardı.Ticaretini ’un nehir ağzındaki limanıyla yürütürdü ve ’la kurduğu para birliği ile dahi ilişkilerini pekiştirmişti. Bir çağ M.Ö.547 Pers istilası evveline kadar Lidya krallığına tabi idi olan şehir, M.Ö.334’dahi Büyük İskender gelene kadar Pers egemenliği altında kalmıştır. İskender’e güçlük çıkarmayışının mükafatını Helenistik Devir dahi almış (M.Ö.330-M.S.30) istiklal kazanmıştır. Bizans Döneminde nüfusu 20 bini bulan şehir 13. yy Türkler’in egemenliğine girmiştir. Bugünne ulaşan şehir kalıntıları surlar ve akropolisten oluşmaktadır. Gymnasium, stoa, stadium ve bazilika kalıntıları günümüze kadar gelmiştir. Bununla beraber iki tapınağın esas hatları dahi kalmıştır. Günümüze ulaşan en dayanıklı yapı şayet M.S. 3 yüzyılda restore edilen tiyatrodur. Köprüçay Irmağı üstünde ve onu takip eden yol güzergâhında aniden çok antika yapı bulunuyor. (Kemer Köprü, Böğrüm Köprü, Antik Yol, Garnizon Binaları, Su Yolu, Şapel vb.) Altınkaya Köyü Selge Antik kenti ile iç içedir. Köydeki evlerden 57’si 1. Derece Arkeolojik Alan içerisinde kalmaktadır. Buda yöre insanının bir sıkıntısıdır. Köyde tarla olarak sarfedilen antika taş terasların antika çağdan günümüze geldiği ön görü edilmektedir ve koruma altındadır. Bu alanlarda tarımla geçimini sağlamaya çalışan yöre insanları köye ziyarete gelenlere sattıkları ufak hediyeliklerle gelirlerine katkı sağlamaya çalışmaktadır. Antik kenti gezerken yanınıza yaklaşan satıcılara lütfen hayat sürdürdükleri bölgenin şartlarını düşünerek yaklaşınız.

SELGE ANTİK KENTİNE NASIL GİDİLİR?

Otomobil:   Serik’in 35 kilometre kuzeyinde  tespit edilen Selge Antik Kenti’ne gitmek amacıyla hususi aracınızı tercih edecek olursanız Antalya-Alanya karayolu üstünde giderken Aspendos yol dönemecinden girip 5 kilometre devam etmeniz gerekiyor.  Devam ederseniz  Altınkaya köyü ne ulaşacaksınız. Sol tarafınızda Roma su kemerlerini görünce Selge Antik Kenti’ne ulaşmış olacaksınız. Virajlı yol süresince servi ormanları, peribacaları, adam kayaları, iblis kayaları enteresan yeryüzü şekilleri size eşlik edecektir.

Otobüs:  Şehirlerarası otobüs seferleri tespit edilen şirketleri tercih ederek Antalya otogara ulaşabilirsiniz. Daha sonra Köprülü Kanyon ve Selge Antik Kenti’ne giden minibüsleri sorarak yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Selge Antik Kentin’de Neler Var?

Selge Antik Kenti Nerede | antikkentleri.comSelge Antik Kenti Nerede

Selge Antik Kenti tanıtım filmi ve belgesellerle varlığını kitlelere duyurmuş bir yerleşim olarak biliniyor. Kente gittiğiniz vakit köy halkının evlerini ve binlerce sene öncesinden artan harabeleri beraber görerek kendinizi vakit tünelinde gibi farkedebilirsiniz. Döneminin en kuvvetli medeniyetlerinden biri olarak kabul edilen kenti gezerken görebileceklerinizin arasında  kule sur duvarları, kentin giriş kapısı, Zeus ve Artemis’e adanan 2 tane mabet kalıntısı, agora, kabir kısmı  ve  Bizans devresine ilişkin kilise kalıntıları  bulunuyor. 3 tepenin üstünde kurulu olan Selge’dahi şehir duvarlarının arasında tespit edilen  7 tane kapı  vardır. Ayrıca yaklaşık  100 m aralıklar ile dizilen kuleler e rastlayabilirsiniz. Görülen ilk artık bir antika tiyatro olan  Selge Tiyatrosu’ dur. Aktif olduğu dönemde  9.000 şahıs  kapasitesi tespit edilen tiyatrodan günümüze sadece kalıntılar ulaşabilmiştir. Tiyatronun derhal beraberinde stadyuma ilişkin oturma yerlerinin kalıntılarını görebilirsiniz. Ortalamadan azıcık daha ufak olan stadyumda kazanılan zaferlerin bulunduğu yazıtlar dahi yer alır. Tepenin art evresinde şayet büyük bir sarnıç yapılmıştır. Yamaç evresinde şayet sütunlu girişi olan bir caddenin ve hamamın kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Güneydoğu tarafında artan tepede şayet 3 tarafı kapalı olan  agora  parçalarına rast gelebilirsiniz. Agoranın beraberinde inşaatı sonrasında yapılan  absidli bazilika  yer alır.

SELGE ANTİK KENTİ

Selge Antik Kenti,  Antalya ’nın  Manavgat ilçesinde tespit edilen bir antika kenttir. Antik  Pisidya bölgesi nin dağ kentlerinden biri olan Selge, Torosların güney tarafında ve denizden  1.250 m yükseklikte  yer alır. Tarih ve turizmi beraber yayınlayan antika kente her sene binlerce yerli ve ecnebi gezgin uğrar. Sur duvarları, mabet kalıntıları, kilise ve kabir parçaları  başta olmak suretiyle aniden çok tarihi eseri beraber görebileceğiniz Selge Antik Kenti’ni görüşme edebilir, sonrasında Manavgat’ın başka güzelliklerine dahi selam verebilirsiniz. Selge Antik Kenti Hakkında Bilgi Altınkaya  köyünde tespit edilen  Selge Antik Kenti , tarihî kalıntılara ev sahipliği yapar. Geçmişte şehir sakinlerinin  zeytin, şarap  ve  şifalı bitki  üretiminden gelir sağladığı bilinir. MÖ 25 senesinde  Galatia Krallığı  kurulunca, Selge bir süre bağımsızlığını kaybettiyse dahi, Roma yönetimiyle iyi temaslar sağlanmıştır. Böylece imparatorluk yıkılıncaya kadar özgür olarak yaşamıştır. Basılan madeni paralardan dahi 3. asra kadar ekonominin kuvvetli kaldığı anlaşılır. Roma döneminden artan Selge harabeleri yahut başka adıyla antika kenti, bilhassa milattan sonra 2. asra kadar kuvvetli ve varlıklı bir şehir olarak ayakta kalmıştır.

Selge Antik Kenti | antikkentleri.comSelge Antik Kenti

Antalya İli, Manavgat İlçesi, Altınkaya (Zerk) Mahallesinde bulunuyor. Antalya- Manavgat Karayolunun Taşağıl  yol ayrımından itibaren kuzeye doğru Köprüçay Irmağını takip eden 55 km. uzunluğunda asfalt bir yolla ulaşılır. İlçe Merkezine 80 km. mesafededir.

Pisidya Bölgesinin mühim kentlerindendir. Bağlantısı Eurymedon (Köprüçay) vadisi üzerinden Pamfilya kentleri iledir.Ticaretini Aspendos’un bu nehir ağzındaki Limanıyla yürütürdü ve Aspendos’la kurduğu para birliği ile dahi temaslar pekişmişti. Bu naturel alışkanlık sebebiyle dahi M.S. 25 senesinde Pamfilya eyaleti sınırları içine çekilmişti. Kuruluşu sonradan yazılan Helen destanlarında Kalchas’a bağlanır. Bir yerli Anadolu kenti olduğu gerçeği şayet paralar üstünde okunan Estlegiiys adından anlaşılır. Yöre M.Ö.547 Pers istilası evvel Lidya krallığına tabi idi. M.Ö.334’dahi Makedonyalı İskender gelene kadar  dahi Pers egemenliği altında idi. İskender’e güçlük çıkarmayışının mükafatını Helenistik Devir dahi (M.Ö.330-M.S.30) özgür oluşları ile alırlar. En parlayan süresini Roma Dönemi’nde almış, Strabona göre nüfusun 20.000 şahsa çıktığı vakitler olmuştur. Bu süreç halkın Hıristiyanlaştığı Bizans Dönemi’ne kadar sürer. M.S 13.yy’dahi Türkler ile el değiştirir ve Selge’den uyarlanan Zerk adıyla göçebe bir yerleşime dönüşür. Bugünkü şehir kalıntıları genellikle surlardan ve akropolisten oluşmaktadır. Gymnasium, stoa, stadium ve bazilika kalıntıları günümüze kadar gelmiştir. Bununla beraber iki tapınağın esas hatları dahi kalmıştır. Günümüze ulaşan en dayanıklı yapı M.S. 3 yüzyılda restore edilen tiyatrodur. Köprüçay Irmağı üstünde ve onu takip eden yol güzergâhında aniden çok antika yapı bulunuyor. (Kemer Köprü, Böğrüm Köprü, Antik Yol, Garnizon Binaları, Su Yolu, Şapel vb.)

Selge bunun yanı sıra pekçok endemik canlı cinsini barındıran ormanları, tabiat harikası bir jeolojik oluşuma sahip kalyonları, peyzaj kıymeti yüksek bir rekreasyon kısmı olan Köprülü Kalyon Milli Parkı sınırları içerisinde kalmaktadır.

Resimler Gezimanya’dan alınmıştır.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.