• YARIM ALTIN
  2.567,00
  % -0,99
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5439
  % 0,10
 • € EURO
  15,4760
  % 0,17
 • £ POUND
  18,5322
  % -0,07
 • ¥ YUAN
  2,1343
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,1783
  % 0,45
 • BITCOIN/TL
  581314,559
  % -0,62
 • BIST 100
  %

Sıvı Soğutma Ne İşe Yarar? Sıvı Soğutma Gerekli mi?

Sıvı Soğutma Ne İşe Yarar? Sıvı Soğutma Gerekli mi?

Sıvı Soğutma Ne İşe Yarar , Sıvı soğutma teknolojisi daha çok bilgisayar endüstrisinde kullanılan parçalardan birisidir. Bilgisayarların birçok parçası bulunur. Bu parçaların da farklı farklı işlevleri vardır. Sistemler gelişip performanslar yükseldikçe bilgisayarlarda birtakım problemler meydana gelmiştir. Bunların başında da fazla ısınma gelir. Yaz aylarında bilgisayarlar; uzun süre kullanımda, yüksek performans gerektiren işlemlerle uğraşıldığında veya oyunlar oynandığında oldukça ısınır. Bu da bilgisayarın kasasında bazı problemlere yol açar.

Sıvı soğutmanın işlevini fanlar da görür. Sıvı soğutmalar fanlarla aynı işi yapan mekanizmalardır. Ancak fanlara göre işlerini daha iyi yaparlar. Laptoplarda turbo fanlar aynı şekilde bilgisayar kasalarında turbo fanlar kullanılır. Bu sayede ısınmayı minimum dereceye indirmek istenir. Ancak bu da bir yere kadar yeterlidir. Soğutma kavramı burada karşımıza çıkar. Bu soğutma işlemindeki en etkili araçlardan birisidir.

Soğutma Ne İşe Yarar ? Soğutma Gerekli mi?

Sıvı soğutma ne işe yarar sorusu ve sıvı soğutma gerekli mi sorusu çoğu bilgisayar kullanıcısının merak ettiği konulardan birisi. Sıvı soğutma sistemleri, bilgisayar kasası içerisinde fazla işlem yapıldığında çıkan ısıyı minimuma indirmekle görevli bölgedir. Bu işi aynı zamanda fanlar da yapar. Ancak fanlar hava gücüyle bu işleri yaptığı için yeterince verimli değildir. Kısaca sıvı soğutmalı kasanın ısısının belli bir seviyenin üstüne çıkmamasını sağlayan kısımdır.

Sıvı soğutma sistemleri ilerleyen bilgisayar endüstrisinde daha fazla tercih edilmeye başlandı. Ekran kartları gibi bilgisayarın performansını arttıran malzemelerin gelişmesiyle beraber, soğutma sistemleri de gelişti. Performans artışında sebep olan her malzeme belli bir miktarda ısı da üretmektedir. Bu ısıyı minimalize etmek de soğutma sistemlerine düştü. Günümüze kadar soğutma sistemlerinde hava gücü kullanılıyordu.

sıvı-soğutma-3

Peki soğutma gerekli mi ? Sıvı soğutma fiyatları, hava ile soğutma sağlayan aletlere göre daha pahalı. Ancak sıvı soğutmaların performansı da buna paralel olarak kat kat daha iyi. Bu kadar paraya değer mi ise çoğu kişinin kafasını kurcalayan sorulardan birisi. Sıvı soğutmalar, içerisindeki su ile soğutmayı gerçekleştiren aparatlardır. Bilgisayarınız fan ile yeterince soğumuyorsa tabi ki bu sistemler gereklidir. Suyun ısı iletkenliği havaya göre 25 kata kadar daha fazladır. Bu sebeple sıvı soğutmalar ısıyı daha iyi iletir. Ayrıca suyun havaya göre ısı kapasitesi daha fazladır. Sular 4 kat daha fazla ısı alabilirler. Bu gibi sebepler soğutma sistemlerinin tercih edilme nedenlerinden bazılarıdır.

Soğutma Fiyatları Nasıl? Sıvı Soğutma Tavsiye

sıvı-soğutma-2

Sıvı soğutmaların fiyatları, hava gücü kullanan soğutma sistemlerine göre daha pahalıdır. Ancak bu paraya göre oldukça önemli bir performans sunarlar. Sıvı soğutmalı ürünler her bütçeye uyacak şekilde bulunabilir. Bazı sistemler oldukça pahalıyken bazıları daha uygundur. Fiyat performans ürünleri de piyasada bulunmaktadır. Burada alıcıların bakiyesine ve beklentisine göre soğutma alması gerekir.

Sıvı soğutmayı alırken bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Alınan sistemin sisteminize uygun olup olmadığı bunların başında gelir. Bunun yanında ürün yorumlarına da bakmak gerekir. Çünkü bazı sistemler gereken performansı sağlamayabilir. Soğutma tavsiyesi bilgisayardan bilgisayara değiştiği için kullanıcıların yaptığı analizler oldukça önemlidir. Ayrıca bilinen markalardan alışveriş yapmakta fayda var.

Bu sistemlerin bazıları biraz sesli çalışabilir. Alıcıların buna dikkat etmesi gerekir. NZXT, Corsair, Be Quiet gibi firmalar bu işte kendilerini kanıtlamış, güvenilir firmalardır. Sıvı soğutmalı sistem almak isteyen kişiler; tercihlerini, bu konuda isim yapmış firmalardan kullanması yararlarına olacaktır.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.
YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.