• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • £ POUND
  13,2482
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  1,5048
  % 1,83
 • РУБ RUBLE
  0,1367
  % 1,94
 • BITCOIN/TL
  586881,411
  % 0,00
 • BIST 100
  1.479,93
  % 1,68

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir – Kişisel Deneyimim

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir – Kişisel Deneyimim
Sivilce Nasıl Tedavi Edilir

Dört yıldır sivilceleri tedavi ediyorum. Beş dermatoloğu değiştirdim, kozmetikçilere gittim, kozmetiklere çok para harcadım ve ciddi yan etkileri olan haplar gördüm. Artık sağlıklı bir cilde sahibim.

Bilmek istiyorsanız bu makale sizin için yararlı olacaktır:

 • akneye ne sebep oluyor;
 • hangi doktorlarla iletişime geçeceğinizi,
 • yüzünüze nasıl bakacağınız;
 • tedavide ne gibi hatalara izin verilmemelidir?

Materyal tıbbi kaynaklara dayanan bir dermatolog ile birlikte hazırlandı.

Akne bir cilt hastalığıdır

Akneyi sadece estetik bir kusur olarak görmek yanlış. Akne bir cilt hastalığıdır. Tıpta, akne veya sivilce denir.

Aknenin farklı aşamaları vardır: hafif, orta ve şiddetli. Evreye bağlı olarak, bireysel dermatolog her hasta için kişisel bir tedavi ve bakım seçer.

Akne tedavisi uzun bir süreçtir. Birkaç ay, hatta yıllarca sürebilir. Klinik iyileşme sadece birkaç ay sonra ortaya çıkar. Hapları içemez, yeni bir krem ​​satın alamaz ve temiz bir yüzle uyanabilirsiniz.

Sivilce Neden Çıkar?

Sebepler ve kışkırtıcı faktörler her insanda farklı şekillerde birleştirilebilir. Uygun sivilce tedavisi bir aydan fazla sürebilir. Bu uzun bir süreçtir.

Sebep % Hormonal bozukluklar 64 Genetik yatkınlık 38 Güç 32 Yanlış cilt bakımı 29 Enfeksiyonlar 18
Çoğalma Sebepleri % Stres 71 Cilt Kirliliği 62 Isı ve Nem 54 Kozmetik ürünleri 46 Alıştırma 45 Güç 44

Nedenleri aramaz ve ortadan kaldırmazsanız, sivilce tekrar tekrar geri gelebilir.

Benim Sebebim:

Oral kontraseptif reçete edildi, akne tedavisinde en etkili tedavi olarak kabul edilen Aknekutan ve Roaccutane’yi gördüm. Güzellik uzmanı temizlik ve soyma yaptı.

İki yıl sonra, sivilce tekrar geri döndü. Dermatolog önce beni testlere gönderdi. Dört aylık testten sonra, tedavi edilemeyecek kronik tonsillitim olduğu ortaya çıktı.

Kronik tonsillit boğazda bulunan bademciklerin iltihabıdır. Sağlıklı bir durumda, bademcikler vücudu enfeksiyonlardan korur, ancak zehirlenmeye bademcik iltihabı neden olur. Boğaz ağrım yoktu ve boğazımın cildin durumunu etkileyebileceğini bilmiyordum.

Bademcikler çıkarıldı ve bir ay sonra yüzümdeki iltihaplar yok oldu. Kronik tonsillit provoke edici bir faktördü.

Sivilce nedenlerinin% 50’si genetik ve kronik tonsillittir.

Hangi doktorlarla iletişim kuracaksınız

Akneye giden ilk ve asıl uzman dermatolog. Konsültasyon sırasında hastaya bakım reçetesi verir ve hastayı testler yapması ve vücudu diğer doktorlara kontrol etmesi için gönderir.

Akneli hastaları doktorlarına yönlendirdiği bir dermatologdan öğrendim.

Doktor Hastalık  ne olabilir LOR Kronik tonsillit, sinüzit;
stafilokok, streptokok Jinekolog ve endokrinolog Endokrin Patolojisi Psikoterapist Nevroz, kronik stres Diş Hekimi Periodontitis, periodontitis, kistler, granülomlar

Sivilce psikolojik bir sorundur

Yüzümden  utandığım için haftalarca evde kalabilirdim. Aynaya harcanan saatler, yüzdeki her kızarıklığı maskeliyor. Bana herkesin sadece sivilcemi gördüğünü düşünüyordum.

Çalışma toplantıları yapmaktan utandım, arkadaşlarımla iletişim kuramadım ve beni incittiğini kabul etmekten utandım. Kendinizi en azından listelediğim bir şeyle tanırsanız, psikoterapistinize başvurun.

Sorunlu cilde bakım

Dermatolog sivilce tedavisi için dış bir tedavi önerir. Skinoren, Differin, Baziron veya en az üç aydır kullanımda olan başka bir ilaç olabilir. Cilt tipi için medikal kozmetiklerle birlikte kullanılması gerekir.

Yanlış seçilmiş bakım tedavi süresini uzatır. Kız arkadaşınıza uygun olan şey size uygun olmayabilir veya bireysel hoşgörüsüzlük nedeniyle alerjiye neden olabilir. Arkadaşların ve reklamların tavsiyesi üzerine kremler aldım ama yüzüm daha da kötüleşti.

Dermatologlar ve kozmetik uzmanları tıbbi veya profesyonel kozmetik ürünlerinin kullanılmasını tavsiye eder. Tıbbi kozmetikler bir eczanede satılır ve uluslararası klinik deneylerden geçer, daha yüksek güvenlik gereklilikleri uygular. Bu kozmetikler, ileri teknolojiye ve araştırma olanaklarına sahip olan kendi laboratuvarlarımızda üretilmektedir.

Güzellik uzmanına akne sonrası ne yapacağını sordum:

Farklı akne sonrası türleri vardır: yara izleri, lekeler, pigment. Ve herkesin kendine göre ihtiyaçları var. Onlarla evde doktorun seçeceği profesyonel kozmetiklerin yardımı ile veya klinikte karbon soyulması, plazma kaldırma, neodimyum gençleştirme, lazer yenileme ile başa çıkabilirsiniz.

Kötü ve iyi olan

Yağlı cilt nemlendirilmemeli diye bir efsane var. Nemlendirilir: cildi ne kadar kuru tutarsanız, o kadar yağlı bir cilt ortaya çıkar ve gözenekler tıkanır.

Sivilce tedavisinde neyin kötü neyin iyi olduğunu inceleyelim.

Kötü

 • Günde iki bardaktan fazla süt içilir – süt iltihaplanmaya neden olur.
 • Sivilce nedenini aramamak
 • Yüzün sık sık temizlenmesi ve soyulması.
 • Doktorların değil, arkadaşların tavsiyelerine dikkate almak
 • Sivilce sıkmak – bir enfeksiyon oluşturabilirsiniz.-

İyi

 • Cilt türünüze göre tıbbi ya da profesyonel kozmetik kullanın.
 • Testleri yaptırın.
 • Doktorları ziyaret edin.
 • Sivilce oluşma sebebini öğrenin
 • Sivilce sorunları yaşıyorsanız, bir psikoterapiste danışın.
 • Dermatoloğunuza güvenin.

Bana ne yardımcı oldu

Sivilce olmadan iki yıl süren hayattan sonra iltihap tekrar geri döndüğünde, onları tedavi etmenin ne kadar zor ve uzun olduğunu biliyordum.

Doktorlara gittim, test edildim ve farklı bakım denedim. Sonunda, bademcikler kaldırmak için bir operasyon karar verildi. Ona tatildeyken gittim, çünkü her şeyin biteceğini biliyordum.

Aynaya bakamadığım da, sivilceleri de olan ünlüler hakkında makaleler okudum. Stresi azaltmak için yoga yaptım ve meditasyon yapmayı öğrendim: stres sadece cildi kötüleştiriyor.

Derinin temizlenebilmesi için, aylarca her gün üzerinde çalışmanız gerekir. Temiz tutmak yıllar alacaktır. Ancak sivilce ile yaşayabilirsiniz ve sivilce ile tedavi edilmesi gerekiyor.

Sivilce tedavisi için 10.000 ₺ harcadım.

Makalede belirtilen tüm ilaçların kontrendikasyonları var. Kullanmadan önce doktorunuza danışın.