• YARIM ALTIN
  1.743,00
  % 0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5032
  % 0,24
 • € EURO
  11,0560
  % 0,12
 • £ POUND
  13,1058
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  1,4857
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,1347
  % 0,65
 • BITCOIN/TL
  560612,185
  % -3,59
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Smyrna Antik Kenti – İzmir

Smyrna Antik Kenti – İzmir

Smyrna Antik Kenti

Smyrna Antik Kenti Irmakların suladığı düzlükler; dağlarda varolan ormanların ürünleri Körfezin doğu ucunda kurulan kentin limanlarından Akdeniz havzasının bütün kıyılarına kolayca ulaştırır. Vejetasyon dönemi yılın 365 günü sürer burada. Dağlara kar yağsa da, düzlükler soğuk görmez.

Dünyanın en lezzetli üzümü, en tatlı inciri, en yağlı zeytini çevredeki yerlerde yetişiyordu. Üzümden şarap; zeytinden yağ elde ediliyor ve dışsatımı yapılarak halka para kazandırıyordu.  Çevre dağlarda hayvan yetiştirmek için otlaklar, biçenekler boldu.

Ormanlardan sağlanan kereste ile konutlar, çarşılar yükseltiliyor, tersanelerde gemi yapılıyordu. Körfezin hinterlandı içinde kalan yerlerde birçok maden de çıkıyor; Smyrna Kentine ulaştırılan cevherler gemilerle bilinen dünyanın birçok yerine gönderiliyordu.

Kıyılarda ve açık denizde çok çeşitli balıklar avlanıyor, deniz diplerinden sünger çıkartılıyordu. Özetle, dağlarından yağ; düzlüklerinden bal akan bu diyar insan yaşamına en uygun er idi. Güneşli mavi gök altında Smyrna halkı kaygısız, mutlu yaşıyordu.

Smyrna ve çevresinin yerleşim tarihi Tunç Çağına dek iner. Yamanlar Dağının güneyindeki Tepekule, eskiden Körfez kıyısında küçük bir yarımada idi.

İlk yerleşimlerin İÖ lll. Binyılda, günümüz Bornova ovası içinde yer alan Tepekule’deki Bayraklı Höyüğü’nde kurulduğu bilinmektedir. Buradaki yerleşmelerde İÖ 2000’lerde Leleglerin yaşadığı ya da Akatlara ait bir ticaret kolonisi bulunduğu sanılmaktadır.

Bu dönemde Anadolu’daki bazı yerleşmeler gibi Ephesos kenti ya da bu kentin bir bölümüyle Bayraklı’daki yerleşmenin Smurne adıyla anıldığı ileri sürmektedir.

Anadolu kökenli olan bu ad, Eski Yunancada Smyrna biçiminde yazılıyordu.

İÖ XI. Yy’da bir liman kenti olan Smynra Antik Kentinde Aioller ve İonlar yaşıyordu. İÖ VIII. Yy’dan İÖ VII. Yy ortalarına dek burası Phrygia ve Lydia etkisinde kaldı.

Smyrna Antik Kenti Görselleri

 • Smyrna Antik Kenti
 • Smyrna Antik Kenti İzmir
 • Smyrna Kalıntıları
 • Smyrna Antik Kenti Nerede

İÖ 800’lü yıllarda Smyrna Antik Kentinde yaşayan Homeros, Troya savaşlarını ve Odysseia’nın serüvenlerini destansı bir dille anlattı.

İÖ VIII-İÖ VII. Yy’lar arasında yıkıma uğrayan kent İÖ VI.Yy’da  Pers egemenliğine girdi ve tekrar yakılıp yıkıldı. Fakat, Filozofi (felsefe) alanında büyük gelişmeler de bu sırada kendini gösterdi.

Ephesos’ta yaşayan Herakleitos öğretisiyle bütün Ege kültürlerini etkiledi. Yazının buluşundan sonra Kolophon’lu Ksenephon, Anadolu kültürünü Sicilya’ya dek yaydı. Onun çağdaşı Anaksagros gökbiliminin (astronomi) kurucusu oldu. Theoslu Anethron lirik şiirliye Ege dünyasını büyülüyordu.

İÖ IV. Yy boyunca  nüfusu artan Smyrna Kentini İskender İÖ 333’te ele geçirdi. Kent kalabalıktı ve surların içine kolay bir şekilde sığamıyordu.

Kadifekale’nin bulunduğu Pagos’ta yeni “Smyrna” kuruldu. İÖ I.Yy’a geldiğinde kentin küçük bölümünü Pagos’ta büyük bölümü ise liman çevresindeydi.

İskender’den sonra Antigonos’un ve daha sonra Lysimakhos’un yönetimde kalan kent İÖ 280’de Pergamon Devleti’nin egemenliğini tanıdı. Attatos III, İÖ 133’te ölünce, vasiyieti gereği Pergamon Krallığı Roma İmparatorluğuna bağlanınca Smyrna da Roma egemenliğine girmiş oldu.

Bizans döneminin ilk yıllarında gelişen Smyrna, VII. Yy’da Arap akınlarından büyük zarar gördü. IX. Yy’da Bizans’ın deniz üssü olan kentte bir tersane vardı.

Askeri üs durumuna gelen kent X. Yy’da bayındırlaştırıldı. Nikaia İmparatorluğu dönemininde önemli bir uluslararası liman kenti oldu.

XIII. Yy’da Bizans’ın Samos Theması sınırları içie alındı. Faka, kentin kültür yaşamı giderek zayıfladı, söndü.

Smyrna Antik Kenti Nerede

Smyrna Antik Kenti Nerede? Ege coğrafyasının üstünlüklerini değerlendiren kent yerleşimlerinden biri de Smyrna Antik Kentidir. Kentin Kuruluş yeri olağanüstüdür. Bakırçay, Gediz, Küçük Menderes, Büyük Menderes ovalarına yakındır; Bozdağlar ile Aydındağları uzak değildir.

Smynra Antik Kenti için yapılan kazılar, araştırmalar ve daha fazla bilgi almak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.