• YARIM ALTIN
  2.488,00
  % -0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  13,6788
  % 1,38
 • € EURO
  15,5382
  % 1,99
 • £ POUND
  18,1230
  % 1,26
 • ¥ YUAN
  2,1617
  % 1,65
 • РУБ RUBLE
  0,1859
  % 1,99
 • BITCOIN/TL
  692390,266
  % 1,29
 • BIST 100
  2.004,55
  % 1,19

Stresi Azaltmanın 9 Basit ve Etkili Yolu

Stresi Azaltmanın 9 Basit ve Etkili Yolu
Stresi Azaltmanın 9 Basit ve Etkili Yolu Bu temel yöntemlerin etkinliği araştırmalar ile doğrulanmıştır.

1. Derin nefes alın

Bu tavsiye basit ama en etkili yöntemlerden biri. Derin nefes almak ve vermek, stres seviyelerini azaltmanın hızlı bir yoludur. Yapılan bir araştırmaya göre, doğru nefes almak kan basıncını normalleştirir ve vücudu rahatlatır. Aynı zamanda düşüncelerde çok önemlidir. Kafanızda stresli bir sorunu çözmeye devam ederseniz, bu yöntem bir işe yaramayacaktır.

2. Daha çok gülün.

YouTube’da komik videolar veya komik bir dizi izleyin. Zihinsel stresi ciddi oranda azaltacaktır. Kahkaha, stres hormonları olan kortizol ve adrenalin seviyelerini düşürür.

Bununla birlikte, bilim adamları gülmenin stresi azalttığını kanıtladılar. Gülmek stres hormonlarımızı azaltır. Yani, ruh halini ve rahatlamak için, en sevdiğiniz mizah şovunun yeni bir dizisinin piyasaya sürülmesini öğrenmek yeterlidir ve onu izlemek sonucu pekiştirecektir.

3. Bir yapılacaklar listesi yapın ve gereksiz şeylerin üzerini çizin.

Net bir eylem planı, görevleri acil değil olarak sıralamanıza izin verecektir. Elinizde bir yapılacaklar listesi varken odaklanmak, bunları tamamlamanın ne kadar süreceğini değerlendirmek sizi rahatlatacaktır.
Aynı zamanda, yapabileceğinizi yarına ertelemekte özgürsünüz, bugün yapmak zorunda değilsiniz. Kendiniz için aşırı gereksinimler stresin en büyük sebebidir. Bu nedenle, mükemmeliyetçi değil, kusurlu ve rahat olun.

4. Alkolü bırakın

Rahatlamak için içmek aslında sizi bir kısır döngüye sürüklüyor. Klinik ve deneysel araştırmaya göre akut stres daha fazla alkol tüketimini tetikler ve alkol de stres seviyelerini yükseltir. Yani rahatlama yolunda biraz ayık olmalısınız.

5. Egzersiz yapın

Bir maraton için antrenman yapmanıza veya ağır dambıllar kaldırmanıza gerek yok. Hoşunuza giden herhangi bir fiziksel aktivite, temiz havada yürümek de dahil olmak üzere stresinizi azaltacaktır. Aktivite beynin stres tamponlarını uyarır ve mutluluk – endorfin hormonunun üretimini sağlar, böylece hayatın zorluklarına katlanmak daha kolay olur.

6. Çikolata yiyin

Bilim adamları çikolata yemenin stresin üzerinde etkileri hakkında deney yaptılar, Denekler günde 40 gram bitter veya sütlü çikolata yedikler. Diğer grup hiç çikolata yemedi. 14 gün sonra çikolata yiyen grubun stres düzeylerinde azalma oldu. Aynı zamanda, bu deney kadınlar üzerinde, erkeklerden daha etkili olduğu ortaya çıktı.

7. Aile bütçenizi koruyun

Amerikan Psikoloji Derneği’ne göre, mali konular streslidir. Para stresi,sağlık üzerinde baskı oluşturur .Stres düzeyini etkiler. Kendinizi daha az gergin hale getirmek için, aile bütçenizi yönetin , tüm masrafları göz önünde bulundurun ve masrafları planlayın..

8. Kitap okuyun

Akdeniz Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, altı dakikalık okumanın bile yeterli olduğunu kanıtladı. Okumak, stresi azaltmaya yardımcı oluyor, stres seviyelerini %68 oranında azaltıyor. Bilim adamlarına göre kitap okumak, insan zihni, kalp de dahil olmak üzere kaslardaki gerilimi azaltıyor. Maksimum etki için, internette makale okumak değil, kitapları kurcalamanız gerekiyor .

9. Yeterince uyuyun

Yeterli uyku, stresi azaltmanın en etkili yollarından biridir. Stresin uyku üzerinde etkisi ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre, günde ortalama 8 saatten fazla uyuyan kişilerde kaygı düzeyi çok daha düşüktür. Saat 7’nin altında kalanlar kendini kötü hissetmekten, uyuşukluktan ve konsantre olamamaktan şikayet ederler.

İyi bir gece uykusu ile gündüz uykusundan iyidir. Eğer gece uykusuz kaldıysanız, gündüz biraz kestirmek uykululuğu azaltır, performansı artırır ve kortizol ve interlökin-6 salgılanmasında faydalı değişikliklere neden olur.