• YARIM ALTIN
  2.504,00
  % 0,94
 • AMERIKAN DOLARI
  13,7960
  % 0,56
 • € EURO
  15,5901
  % 0,21
 • £ POUND
  18,3163
  % 0,58
 • ¥ YUAN
  2,1601
  % 0,39
 • РУБ RUBLE
  0,1857
  % -0,17
 • BITCOIN/TL
  678304,386
  % 0,41
 • BIST 100
  1.927,39
  % 0,89

Tekirdağ Turistik Yerler-Tekirdağ Gezi Rehberi

Tekirdağ Turistik Yerler-Tekirdağ Gezi Rehberi

Tekirdağ turistik yerler, Tekirdağ gezi rehberi, Tekirdağ gezilecek yerler, Tekirdağ’a dair her şey, Tekirdağ’da günübirlik ziyaret edilecek yerler için Finansagi.com

Türkiye’nin tarım ve sanayi bakımından önemli şehirlerinden biri olmasına rağmen turizm alanında fazla gelişmemiş olan Tekirdağ, son yıllarda yapılan hummalı çalışmalar sonrasında hak ettiği değeri almaya başlamıştır. Tekirdağ gezilecek yerler listesine eklenebilecek birçok tarihi mekân olmasına rağmen, son 10 yıl öncesine kadar bu mekânların onarım ve tanıtım çalışmalarının kapsamlı bir şekilde yapılmaması sebebiyle tarihi yapıların birçoğu turizme kazandırılamamıştır.

Son 10 yıllık süreçte ise doğal alanların düzenlenmesi ve tarihi yapıların yenileme çalışmalarının önemli bir kısmını tamamlanması sebebiyle, şehrin turizminde önemli bir hareketlilik oluşmaya başlamıştır.Tekirdağ’da ailenizle ve sevdiklerinizle zaman geçirebileceğiniz, günübirlik gezebileceğiniz güzel zamanlar geçireceğiniz Tekirdağ Gezi Rehberi listesini sizler için oluşturduk.

Tekirdağ Turistik Yerler

Tekirdağ turistik yerler listesini turistlerin en fazla ziyaret ettiği mekanlar;

Rakoczi Müzesi

Macar prensi adına yaptırılan müze, prensin 15 yıl yaşadığı binada faaliyet göstermektedir. 1931 yılında Macaristan hükümeti prensin 15 yıl yaşamış olduğu binayı satın aldıktan sonra, müzeye çevrilmiştir.

Ölene kadar Tekirdağ’da farklı evlerde ikamet eden dönemin Macar prensinin adını yaşatmak için kurulan müze içerisinde, prense ait çeşitli eşya ve belgeler sergilenmektedir.

Hora Feneri

1861 yılında inşa edilen Hora Feneri, Fransız müteahhitlerin Fransa’dan özel malzeme getirerek Osmanlı döneminde yapımını üstlendikleri yapılardan biridir.

Fenerin yerden yüksekliği 25 metreyi bulmakta olup, ilk yapıldığında sadece gazyağı ile yol gösterirken daha sonrasında elektrik lambası ile görevini yapmaya devam etmiştir.

Çamlıköy Kastro Sahili

Tekirdağ’ın doğal güzellikleri arasında yer alan Kastro Sahili, Saray ilçesinde bulunmaktadır. Muhteşem kumsalı ile dikkat çeken doğal güzellik, yaz aylarının yaklaşması ile birlikte insanların vazgeçilmez mekânlarından biri olmaktadır.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Ziyaret ettiğinizde içerisinde binlerce arkeolojik ve etnografik eseri bulabileceğiniz müze, 1968 yılından beri Tekirdağ il merkezinde hizmet vermektedir.

Özellikle Tekirdağ’da yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonrasında ortaya çıkarılan tarihi eserler, bu müzede sergilenmektedir. Ayrıca müzenin bahçe kısmında anıt mezarlar, kaya heykelleri ve çeşitli büyüklüklerde benzer tarihi eserler sergilenmektedir. Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Tekirdağ turistik yerler listesinde ilk sıralarda kendine yer bulmaktadır.

Çorlu Kalesi

6. Yüzyılda inşa edilen Çorlu Kalesi, Tekirdağ gezilecek yerler listesinde bulunan Bizans eserlerinden biridir. Adını almış olduğu Çorlu ilçesinde bulunan tarihi kale önemli ölçüde tahrip olmuş olsa da, başta tarihi araştırmacılar olmak üzere yerli ve yabancı turistler tarafından halen şehirdeki önemli ziyaret yerleri arasındadır.

Tekirdağ Şehitler Abidesi

Şehir merkezinde Tekirdağ’ın fethedilmesi esnasında canlarını vererek şehit düşen askerlerin anısı için, 1949 yılında yaptırılmıştır. Şehir merkezinde özellikle şehri ziyaret eden yerli turistlerin ilgi gösterdiği Tekirdağ Şehitler Abidesi, yabancı turistler tarafından da ziyaret edilen yerler arasındadır.

Namık Kemal Evi

Tekirdağ gezi rehberi listenizde yer verebileceğiniz Namık Kemal Evi, şairin anısına kendi evinin ziyaretçilere açılmıştır. 1993 yılından beri ziyaretçi kabul edilen ev, Namık Kemal öldükten sonra önemli oranda harap olmuş ancak sonradan detaylı bir tadilat görmüştür. Evin içerisinde, ünlü şaire ait çeşitli eşyalar bulabilirsiniz.

Rüstem Paşa Camii

1800 yılında tadilat gören cami, 1546 yılında Süleymanpaşa ilçesinde yaptırılmıştır. Banisi adını aldığı Rüstem Paşa’dır. Günümüzde hala ibadet amacıyla kullanılan caminin mimarı ise, ünlü mimarlarımızdan biri olan Mimar Sinan’dır. Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı olan Rüstem Paşa, büyük bir küllüye yaptırmış ve bu camide külliyenin önemli bölümlerinden biridir.

Uçmakdere

Tekirdağ gezilecek yerler listemize son olarak, yamaç paraşütü tutkunları için Uçmakdere’ye yer verelim. Yamaç paraşütü için bölgenin en uygun alanlarından birine sahip olan Uçmakdere, aynı zamanda çevrenin eşsiz güzelliğini kuş bakıcı izlemek isteyenlere de tavsiye edebileceğimiz yerlerden biridir.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.