• YARIM ALTIN
  1.618,00
  % 1,36
 • AMERIKAN DOLARI
  8,8619
  % 1,12
 • € EURO
  10,3926
  % 0,75
 • £ POUND
  12,1250
  % 0,62
 • ¥ YUAN
  1,3704
  % 1,05
 • РУБ RUBLE
  0,1216
  % 0,69
 • BITCOIN/TL
  375778,578
  % -3,20
 • BIST 100
  1.383,96
  % -1,25

Temaslılarda İş Göremezlik Raporu

Temaslılarda İş Göremezlik Raporu

Temaslılarda İş Göremezlik Raporu , Covid-19 virüsünün bulaşma riski nedeniyle, çalışan hasta olmasa dahi, aile bireylerinden birinin pozitif çıkması durumunda “temaslı olduğu için” evde karantina uygulaması zorunlu. Peki, böyle bir durumda, temaslı çalışanın ne yapması gerekir? Temas durumunda karantina uygulanan sürelerde işveren kendisine ücret ödemek zorun da mı? Bugünler için iş göremezlik ödeneği hesaplanır mı?

Temaslılarda Karantina Uygulaması 

Testi pozitif çıkan hastanın aynı evde yaşadığı aile bireylerinin test sonuçları negatif olsa bile evde 14 gün karantina uygulaması zorunlu. Hasta kişilerin ise karantina süresi, hastalığın seyrine göre değişmekle birlikte genellikle 10 gün olarak uygulanıyor. Temaslı ve hasta olan kişilerin karantina süresi boyunca evden dışarı çıkmaları yasak. Sağlık bakanlığının ilçe sağlık merkezleri tarafından görevlendirilen filyasyon ekipleri, karantinada olan kişilere günlük ziyaretler gerçekleştirip, ilaçlarını teslim ediyor.

Filyasyon ekiplerinin bir görevi de, temaslıları sisteme kaydetmek. Sağlık bakanlığının HES kodu uygulaması ile, bu kişilerinde dışarı çıkmaları, seyahat etmeleri engellenmiş oluyor. Bu sebeplerle, işe gidemeyen çalışanların da temaslı oldukları ile ilgili bilgileri filyasyon ekiplerine yer alıyor.

Temaslılar İçin İş Göremezlik Raporu Veriliyor mu?

İlk dönemlerde sadece hastalığa yakalanmış kişiler için istirahat raporu düzenleniyordu. Temaslı olan çalışanlar evde karantina uyguladığında, işe gidememeleri iş yerlerinde soruna neden oluyordu. İşverenler, istirahat raporu olmayan bu çalışanlarına nasıl bir izin uygulayacaklarını tespit edemiyorlardı. Bu sorun ortadan kaldırılmıştı, uzun zamandır temaslılara da iş göremezlik raporu uygulanıyor.

İstirahat Raporu Nereden Temin Edilebilir?

Temaslıların istirahat raporlarını filyasyon ekipleri düzenleyebiliyor. Yakın zamana kadar, istirahat raporları aile hekimlerinden alınıyordu. Karantina uygulayan bu kişilerin sağlık kuruluşlarına gitmesinin büyük risk oluşturduğu gerekçesiyle, artık rapor düzenleme işlemi filyasyon ekiplerinin kullandığı FİTAŞ uygulaması üzerinden yapılabiliyor.

Pozitif çıkan aile bireyi tarafından temaslı olarak bildirilmiş kişiler, haneyi ziyaret eden filyasyon ekiplerinden talep ederek istirahat raporu alabiliyor. Filyasyon ekibinin çalışanın rapor talebini sistemden SGK’ya iletmesinin ardından, rapor e-Nabız ya da e-Devlet üzerinden ulaşılabilir oluyor.

Temaslı olup istirahat raporu alan çalışan, bu süreler için iş göremezlik ödeneği alabiliyor. Aynı zamanda iş yerleri de işe gelemeyen çalışanını raporlu olarak gösterebiliyor.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.