• YARIM ALTIN
  1.349,00
  % -2,51
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  351277,352
  % 0,94
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Temassız Kredi Kartı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Temassız Kredi Kartı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Temassız kredi kartı, her geçen gün teknolojinin ilerlemesi ile bankacılık sektöründe oluşan yeniliklerden biri olur. Temassız ödeme imkânı ile yeni bir uygulama getiren bankalar bu şekilde banka ve kredi kartlarının şifresiz kullanımını sağlıyor. İnsanların en büyük serveti olan zamanın iyi kullanılması gerekir bu bağlamda temassız özellik pek çok kolaylığı beraberinde getiriyor.

Temassız ödeme ile kart POS cihazında belirli bir yerine gösterilmesinin ardından belirlenen limit doğrultusunda daha hızlı ve kolay bir ödemenin gerçekleşmesi işlemi olur. Temassız kart, kredi kart ve banka kartı gibi kartlar olup temassız özelliği taşıyan kartlar olur. Temassız ödeme özelliği bulunan kartlar ile temassız ödeme işaretinin bulunduğu mağaza ya da merkezlerden işlem yapılır.

Temassız Kredi Kartı

Temassız kredi kartı nedir sorusu son zamanlarda daha araştırılır oldu. Kredi kartlarına gelen temassız özellik ile kredi kartları, POS cihazları tarafından okunuyor ve ödeme işlemi şifresiz ve daha hızlı şekilde tahsil ediliyor. Son zamanlarda POS cihazlarına çipi okutmak yerine teknoloji yardımı ile şifre kullanımı da devre dışı kalarak ödeme süreci daha da kısalır ve zaman kaybını önlenir.

Kart, temassız ödeme ile POS cihazı üzerindeki okuyucu ve radyo frekans dalgalarının beraber çalışması sonucunda aktif hale gelir. Tüketicinin mikro alışverişleri için kullanabilecekleri kolay yöntemlerden biri olur. Bu uygulamanın bankaların kartlara bu özelliği tanımlaması aynı zamanda kullanıcıların da bu işlemin aktif olmasına izin vermesi ile kullanılabilir hale gelir.

Temassız Kredi Kartı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Temassız Kredi Kartının Özellikleri Nedir

Kullanımı kolay ve daha hızlı sürede çözüm getiren temassız kredi kart kullanıcıları yapılan alışverişlerde uzun kuyrukların oluşumunu engeller ve tüm işlemler daha pratik hale gelir. Alışveriş haricinde ulaşım için de kullanılan temassız kartlar ile ulaşım ödemeleri de daha hızlı ve güvenilir hale gelir.

Temassız kredi kartı özellikleri arasında alışverişlerde müşterilere ve kasa görevlilerine zaman kazandırdığı da yer alır. Sahte para kullanımının da öne geçildiği bu sistem ile nakit para korunur ayrıca nakit paranın korunması için harcanan gayretin azalmasını sağlar.

Temassız ödeme sağlayan kartların güvenli olması açısından kartlara genellikle düşük bir limit tanımlanır ve düşük tutarlı yapılacak alışverişlerde tercih edilir. Bu şekilde bozuk para ihtiyacı olmayacağı gibi kişi üzerinde de nakit para da taşımıyor.

Kartın temassız ödeme özelliği kullanılmak istenir ise kredi kartı, kasalarda bulunan POS cihazlarına yaklaştırılır ve birkaç saniye beklenir. Birkaç saniye bekledikten sonra kart cihazdan uzaklaştırılır ve tüketici, ödemenin yapıldığına dair bir uyarı alır. Bu uyarı sonrasında ödeme işlemi sonuçlanmış olur.