• YARIM ALTIN
  1.743,00
  % 0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  9,5006
  % 0,21
 • € EURO
  11,0598
  % 0,14
 • £ POUND
  13,1098
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  1,4851
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,1346
  % 0,59
 • BITCOIN/TL
  562418,446
  % -3,11
 • BIST 100
  1.519,25
  % 0,67

Transformatör İşletme Teknisyeni Sınav

Transformatör İşletme Teknisyeni Sınav

Finansagi.com Transformatör

Trafo İşletme  Mesul Teknisyeni 2. Derece Sınav Soruları

1- 154 kV hat fiderinde sf6 gaz basıncı düşük sinyali alındığı andan itibaren yapılacak işlemleri sıralayınız?

 • Sinyal susturulur.
 • YTM ile Bölgeye İşletme Birimine Bilgi verilir.
 • Kesici Gaz değeri Manometreden kontrol edilir.
 • İlgili hattın Transfere alma manevrası yapılır.
 • SF6 gazı düşük sinyali alınan kesici açılır, kartlama yapılır.
 • İSG tedbirleri alınır.

2- OYS nedir ? İşletme teknisyeninin oys programında yapması gereken işleri kısaca açıklayınız?

OYS: Operasyonel Yönetim Sistemi TEİAŞ 2018 yılı itibariyle arıza – bakım takip sistemini OYS üzerinden takip etmektedir. TM işletme teknisyeni belirlenen periyotlarda durum – bakım kontrol listelerinde teçhizatların kontrolünü yaparak teçhizatların durum bazlı bakımlarının kontrolünü sağlar. Fider açma – kapama manevralarını ( işletme gereği – Arıza ve Bakım)  Operasyonel Yönetim Sistemi’ ne işlemekte görevlidir.

3- a-)Trafo Merkezlerinde OG arıza açmalarında yapılacak prosedürler nelerdir?

Arızadan açan fiderin açma saati ve varsa çalışan role bilgisi İlgili Dağıtım Şirketi Yetkilisine bildirilir, Dağıtım şirketi yetkilisi tarafından gerek TM’ye gelinerek  Enerji Kesme – Verme Formu  gerekse ıslak imzalı nüshası sonraki gün TM’ye teslim edilecek şekilde  Enerji Kesme – Verme Formu  (Faks) istenir, Dağıtım şirketi talebine göre OG hat kesicisi kapatılır yada kalıcı arıza oluşması durumunda hat topraklanır. Kartlama yapılır.  Operasyonel Yönetim Sistemine işlenir.

b-) 3.Şahıslar tarafından yapılan çalışmalarda yapılacak prosedürler nelerdir ?

Çalışmaya gelen elemanlardan İş yeri İş güvenliği Protokolü ve Çalışma yapacak eleman ve araç-gereç listesi istenir, kimlik bilgileri kontrol edilir, çalışma yapılacak olan yetkili personel ile İGF-1 formu imzalanır, çalışma alanı teslim edilir, çalışma sonrasında İGF-2 formu imzalanır.

c-) Enerji İletim Hatlarındaki müsaadeli çalışmalarda çalışmanın başlangıcından bitimine kadar yapılacak prosedürler nelerdir?

YTM-3 formunda belirtilen çalışma sorumlusundan gelen enerji kesme isteği  YTM’ ye bildirilir çalışma yapılacak hatta ait fiderde açma manevrası yapılarak çalışma yapılacak hattın enerjisi kesilip topraklanır kartlama ve emniyet şerit uygulaması yapılır Çalışma sorumlusuna bilgi verilir.

İGF-1 Formu düzenlenir çalışma sorumlusu ile karşılıklı imzalanır( Çalışma yapılacak alan TM’ye uzak ise çalışma sorumlusu telefonla bildirerek hattın enerjisinin kestirilmesini talep edebilir.)

Çalışma bitiminde çalışma sorumlusu ile görüşülür çalışma bitti bilgisi alındıktan sonra  İGF-2 formu düzenlenerek karşılıklı imzalanır. (Çalışma yapılacak alan Transformatör Merkezine uzak ise çalışma sorumlusu enerjilendirme talimatını Telefon ile bildirebilir.) YTM’ ye bilgi verilir YTM’ den gelen talimat doğrultusunda kapama manevrası yapılır. YTM’ ye bilgi verilir.

4- Akülere hangi periyotlarla hangi bakımlar yapılmaktadır yazınız?

Günlük Bakım: Her gün Pilot Eleman üzerinde yapılan bakımlardır göz yoğunluğu, sıcaklık, gerilim ve kutup başları temizliği bakımları yapılır. Yapılan ölçümler rapora işlenir.

Aylık Bakım: Günlük Bakımda yapılan işlemler akü göz yoğunluk ölçümü, göz sıcaklık ölçümü, göz gerilimleri ölçümü yapılır  kutup başları temizliği yapılır buna ilaveten aylık bakımda redresörler servis harici edilerek akülerde şarj ve deşarj işlemleri yapılır yapılan işlemler sonrasında ölçümler rapora işlenir.

Yıllık Bakım: Yıllık bakımda Akü kapasite testleri yapılır. Akü yoğunluğu gerilim değerleri ve kutup başları kontrol edilir. Yapılan ölçümler rapora işlenir.

Sınav bitti.

Sınav için başarılar…

Enerjinin insan ilişkisi, çevre, yaşam ve madde konularında daha fazla makaleyi Finansagi.com adresinde bulabileceksiniz.

Konu ile ilgili görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.