• YARIM ALTIN
  1.337,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4839
  % -0,41
 • € EURO
  8,9662
  % -0,62
 • £ POUND
  10,4977
  % -0,17
 • ¥ YUAN
  1,1577
  % -0,35
 • РУБ RUBLE
  0,1006
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  363304,217
  % -4,23
 • BIST 100
  1.538,04
  % 0,46

Ünlü Analist 2021 altın fiyatları için pozitif olacak dedi

Ünlü Analist 2021 altın fiyatları için pozitif olacak dedi

Capital Economics’te Emtia Ekonomisti James O’Rourke, geçen yıl altın fiyatlarında yaşanan artışa rağmen, altına fiziksel talebin hızla düştüğünü belirtti. Daha parlak bir ekonomik görünümün bu yıl tüketici talebini artıracağını ve altın fiyatının yükselmesine yardımcı olacağını düşünüyorlar.

Ünlü Analist 2021 altın fiyatları için pozitif olacak dedi

“Bu yıl Hindistan’da fiziksel altın talebini destekleyecek güçlü bir ekonomik iyileşme bekliyoruz. Nitekim, Hindistan Maliye Bakanlığı nihayet talebi artıracak önemli mali teşvikleri açıkladı. ”

“Dünyanın en büyük fiziksel altın tüketicisi olan Çin’de talebin daha normal seviyelere dönmesini bekliyoruz. Nitekim, yerel altın fiyatındaki prim yapması, tipik olarak güçlü fiziksel altın talebinin olduğu bir dönem olan Ay Yeni Yılı tatili yaklaşırken talebin şimdiden toparlandığını göstermektedir. Bu güç, bayram sezonuna yavaşça başlamasına rağmen geliyor.”

“Hindistan ve Çin’in kilit tüketicilerinde mücevher tüketimindeki canlanmanın, altına olan yatırım talebi biraz azalsa bile bu yıl altın fiyatının altına bir taban koyacağını düşünüyoruz.”

Doların yükselmesi ve ABD getirilerinin yükselmesiyle altın fiyatları düştü. Sarı metal genellikle dolar yükselirken düşük performans gösteriyor. Nedeni, altının nasıl fiyatlandırıldığından farklıdır. Altının çoğu dolar cinsinden kote edildiğinden, güçlü bir dolar altının daha yüksek toplam değere ayarlanması için düşmesi gerektiği anlamına gelir. Pazartesi günü% 10 yükselen gümüş fiyatları, seyri tersine çevirerek altın fiyatlarına ağırlık verdi.

3 Şubat Altın Teknik Analiz

Altın fiyatları yüzde 1.4 düşüşle 1.819 dolara yaklaşan yükselen bir trend çizgisine yakın desteği test etmeye hazırlanıyor. Bu seviyenin altında bir kapanış, Ocak ayının en düşük seviyesi 1.802’de test edilmesine yol açabilir. Bu trend çizgisi güçlü bir destek oldu ve fiyatların bu seviyede yükselmesi muhtemel. Sarı metal üzerindeki direnç, 10 günlük hareketli ortalamanın yakınında 1.853’te görülüyor. Hızlı stokastik bir çapraz satış sinyali oluşturmak üzere olduğundan kısa vadeli momentum negatife dönmeye hazırlanıyor. Orta vadeli momentum, MACD (hareketli ortalama yakınsama sapması) endeksi bir çapraz satış sinyali ürettiğinden negatife döndü. Bu, MACD çizgisi (12 günlük hareketli ortalama eksi 26 günlük hareketli ortalama) MACD sinyal çizgisinin (MACD çizgisinin 9 günlük hareketli ortalaması) altından geçtiğinde gerçekleşir.

Güçlü Avrupa GSYİH’sına Rağmen Dolar Kazanıyor

Almanya, Fransa ve İspanya, beklenenden daha iyi GSYİH rakamları bildirdi. Sağlam modellere rağmen Euro, Kasım ayından bu yana en düşük seviyesi olan 1.20’ye geriledi. EUR / USD’de devam eden kırılma, altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacaktır. ABD getirilerindeki güç, altın fiyatları için de olumsuzdur. ABD’nin 10 yıllık hazine getirisi 4 gün üst üste arttı ve bu da altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu.