• YARIM ALTIN
  1.349,00
  % -2,51
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  351330,342
  % 0,92
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Ünlü Analistlerin Yeni Tartışması: Yatırımcı Altın mı Bitcoin mi Almalı?

Ünlü Analistlerin Yeni Tartışması: Yatırımcı Altın mı Bitcoin mi Almalı?

Ünlü Analistlerin Yeni Tartışması Son birkaç yıl içinde, birkaç ekonomist ve finans alanında çalışanlar bir durgunluk bekliyorlardı. Birkaç yıllık piyasa çöküşünden sonra, yatırımcılar bu olasılıktan endişe duyuyorlardı, aniden varlıklarını daha güvenli yerlere taşımanın bir yolunu aramaya başlayabilirlerdi. Ünlü analistler son dönemlerde en çok yatırım için altın mı yoksa bitcoin mi tercih edilmeli sorusunu tartışmaya başladı.

Tipik hareket altın stok dalgalanmalarına karşı korunmak olacaktır. Bunun tarihte başarılı bir yaklaşım olduğu kanıtlanmıştır, ancak modern bir çözüm, eski okul için güvenli bir Liman’dır. 2009 yılında geliştirilen Bitcoin, yeni bir dijital para birimi çağını başlattı. Ana kripto para birimi olarak, bitcoin’in birçok para birimi özelliği vardır, ancak onu geçerli bir sığınak haline getirebilecek bazı özel niteliklere sahiptir. Ancak günün sonunda, bir finansal sıkıntı anında bitcoin’in kabul edilebilir güvenli bir yer olup olmadığına bireysel kullanıcının karar vermesi kalır. Aşağıda, altın ve bitcoin’i güvenli Liman seçenekleri olarak eşitleyeceğiz.

BAZI ALTINLARA YATIRIM YAPIN:

Pek çok neden, altını iyi bir sığınak meta yapar. Mücevherat ve elektronik cihazlar gibi tüketici ürünleri için bir kaynak olarak önemlidir ve nadirdir. Büyümeye rağmen, arz orantısız şekilde düşük kalıyor. Altın, yeni hisseler yaratan bir şirket veya federal rezerv bankasının para birimi yayınlaması olarak yaratılamaz. Yerden çekilip depolanması gerekiyor.

Sonuç olarak, altının, varlıklar ve S&P 500 gibi hisse senedi endeksleri gibi emtialarla neredeyse hiçbir ilişkisi yoktur. Değerli emtia, Başkan Nixon’un ABD para birimi ile altın arasındaki ilişkileri temel olarak kestikten sonra 1971’e kadar dolar ile bağlantılıydı. O zamandan beri, borsa dalgalanmalarıyla en üst düzeyde mücadele etmek istemeyenler altına katıldı. Kıymetli metal, finansal piyasalarda bir gerileme olduğunda veya en fazla % 10’luk bir düşüş olduğunda etkiyi veya belki de faydayı hafifletme eğilimindedir. Altın tipik olarak düzeltmelerde başarılı olur ve iyileşmese de diğerleri düştüğünde durgun kalan bir emtia tampon olarak çok yararlıdır. Artı, çünkü daha fazla insan hisse senetlerini bırakıyor ve onlara yatırım yapıyor.

BITCOIN GİRİŞ YAPAR:

Bitcoin, altın eşdeğerleriyle belirli özellikleri paylaşan blok zinciri tabanlı bir sanal para birimidir. Gerçekte, çoğu, diğer tüm varlıklarla, özellikle de hisse senedi ile olan minimum bağlantı nedeniyle tarihte bitcoin “dijital altın” olarak adlandırılmıştır. Döviz tüccarları, 2017’de tek bir bitcoin’in maliyetinin ilk kez tek bir ons altının maliyetini aştığını fark edebilir. Ocak 2020 itibariyle, bitcoin’in fiyatı 8.700 doların üzerinde, ancak bu ne kadar faydalı? Daha acil olarak, hissedarlar dijital para birimine yatırım yapmayı düşünmeli mi?

Altın gibi, minimum bitcoin Satoshi Nakamoto arzı var, bitcoin’in anonim yaratıcısı sabit değeri 21 milyon jetonla sınırladı. Bitcoin tıpkı altın gibidir çünkü para sistemi veya ulusal hükümet tarafından yetkilendirilmemiştir. Merkezi olmayan bir kripto para birimi olan bitcoin, Bitcoin blok zincirinde gerçekleşen ve zamanları, hesaplama altyapısı ve bitcoin taahhüdü için telafi edilen transferleri doğrulamak için kullanılan “madencilerin”, varlıkların ve personel havuzlarının karşılıklı hesaplama yetenekleri tarafından üretilir. Bitcoin Spesifikasyonu, arzın doymamış olduğunu garanti etmek için, bu teşviklerin yıllık olarak yarıya indirileceğini ve 2140’ta oluşturulana kadar nihai bitcoin’in dağıtılmayacağını garanti ettiğini belirtiyor.

SONUÇ:

Altın, güvenli liman emtia piyasasını binlerce yıldır geride bıraktı, ancak bitcoin yalnızca on yıl önce tanıtıldı ve yalnızca son birkaç yılda genel kabul gördü. Hem altın hem de Bitcoin değerli ürünlerdir. Altının kanıtlanmış ticaret, tartım ve izleme sistemi kusursuzdur. Onu çalmak, sahte altından kurtulmak ve hatta metale zarar vermek gerçekten çok zor. Bitcoin ayrıca kriptografik, merkezi olmayan mekanizması ve karmaşık algoritmaları nedeniyle yolsuzluğu zorlaştırıyor, ancak korumasını garanti edecek teknoloji henüz yerinde değil.

Son zamanlarda, bitcoin’den daha fazla güvenlik sağlamak amacıyla bir dizi alternatif dijital para birimi tanıtıldı. Örneğin Tether, “sabit madeni paralar” olarak adlandırılanlar arasındadır. Tether, ABD dolarına neredeyse 1970’lerden önceki altınla aynı şekilde bağlıdır. Bitcoin’den daha az belirsizlik arayan yatırımcılar muhtemelen güvenli limanlar için sanal para bölgesinin başka bir yerinde arama yapmak isteyebilir. Bitcoin’e yatırım yapmayı seçtiyseniz , herhangi bir önde gelen ticaret platformunda bir hesap açın ve yatırım yapmaya başlayın.