• YARIM ALTIN
  1.334,00
  % -0,22
 • AMERIKAN DOLARI
  7,5237
  % 0,14
 • € EURO
  8,9787
  % -0,46
 • £ POUND
  10,4056
  % -0,58
 • ¥ YUAN
  1,1610
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,1010
  % 0,45
 • BITCOIN/TL
  353275,137
  % -2,98
 • BIST 100
  1.537,96
  % -0,01

Vadeli Altın Hesabı Faiz Oranları 2021

Vadeli Altın Hesabı Faiz Oranları 2021

Vadeli altın hesabı faiz oranları, var olan altınlarını bankalar aracılığı ile saklamak isteyen kullanıcıların merak ettiği konular arasında yer alır. Düğün, nişan, sünnet düğünleri gibi benzeri organizasyonlar sonrasında kişilerin eline yüklü miktarlarda altın geçecektir.

Günümüz koşullarında bu altınları ev ya da benzeri yaşam alanlarında saklamak güven verici olmayacaktır. Bankaların açmış olduğu vadeli altın hesapları ise, altınların güvenli bir şekilde saklanabilmesine imkan sağlarken pek çok avantaj da sunabilecektir.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli Altın Hesabı Faiz Oranları

Vadeli altın hesabı nedir diye sorgulayan kullanıcılara mevduat hesabından farklı olmayan bir hesap türü olduğu söylenebilecektir. Bu hesap belirlenen vade süresi boyunca belirli bir faiz oranı ile kullanıcılara kazanç sağlamaktadır. Bu hesap türü ile kullanıcılar altınlarını güvenli bir şekilde saklayabilmekte ve bu süreçte belirli bir kazanç elde edebilmektedir.

İlk oluşturulmaya başladığı dönemde vadeli altın hesabı faiz oranları ile kullanıcılara sunulmamıştır. Bu nedenle kullanıcılar o dönemde yalnızca altınlarının güvenli bir şekilde saklanması için bankaları tercih ediyordu. Ancak hizmet içeriğinin geliştirilmesi ve kullanıcıya kazanç imkanı sunulması, vadeli altın hesabına olan ilginin de artmasına neden olmuştur.

Vadeli Altın Hesabı Faiz Oranları Ne Kadardır?

Vadeli altın hesabı faiz oranlarının miktarı seçilen bankaya göre farklılık göstermektedir. Her bankanın kendine özgü olarak belirlemiş olduğu altın hesabı faiz oranı bulunmaktadır. Bunun yanında faiz oranı yatırılan altın miktarı ve vade süreside etkilemektedir.

Bu nedenle faiz oranları hakkında bilgi alınabilmesi için seçilen bankanın şubeleri ya da müşteri hizmetleri üzerinden bilgi alınması gerekecektir. Vadeli altın hesabının getirisi yüksek olan bir hesap türü olması ile öne çıkmaktadır. Kullanıcılar bu hesap sayesinde altın işletme mantığı ile faiz getirisine sahip olabilecektir. Özellikle bu yöntem altın fiyatının yükselmesi ile birlikte kur farkının oluşması ve dolayısı ile yüksek gelirler elde edilebilmesini sağlayacaktır.

Vadeli Altın Hesabı Faiz Oranları

Vadeli Altın Hesabı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Vadeli altın hesabı hesaplaması, bankaya verilen altın sayısı ile yapılmayacaktır. Banka müşterisinin verdiği çeyrek, tam, cumhuriyet ya da benzeri altınları gram üzerinden hesaplamaktadır. Bu noktada kullanıcının kaç altına sahip olduğu değil, sahip olduğu altının gramının ne kadar olduğunun önemli olduğu bilinmelidir.

Belirlenen bankalarda bulunan eksperler altınların ölçümünü yaparak, grama dönüştürmekte ve müşteriye gram üzerinden vadeli altın hesabı açmaktadır. Gram miktarının ölçümlenmesinden sonra vadeli altın hesabı faiz oranları ve vade sayısı belirlenmektedir. Böylece hesapta bulunan altınların gram miktarı yükseldikçe, müşterinin kazancı da doğru orantılı olarak artacaktır.