• YARIM ALTIN
  1.349,00
  % -2,51
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  348569,737
  % -2,12
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Vahşi Doğada Yenilebilecek Yabani Otlar-Bitkiler

Vahşi Doğada Yenilebilecek Yabani Otlar-Bitkiler
Vahşi Doğada Yenilebilecek Yabani Otlar-Bitkiler

Eğer kaybolursanız çilek, fındık ve mantar varlığında kaybolmaz. Daha da kötüsü, orada olmadıklarında, ürünler bitti ve balık avlayamazsınız. Umutsuzluğa kapılma: birçok bitki yiyeceğe sığacak.

1. Kuzukulağı

Yaprak tabanında, yaprak sapı ok şeklinde bir çentik vardır. Kuzukulağı tabakasının kendisi de bir ok ucuna benzer. Yüksek askorbik ve oksalik asit içeriği nedeniyle ekşi bir tada sahiptir. Besin değeri de proteindir. Yapraklar çiğ olarak yenir ve çorbaya veya yeşil çorbaya konur.

2. Yonca

Yaprakları ezilerek salata olarak çiğ olarak yenebilir. Protein bakımından zengindirler. Haşlanmış yapraklar patates püresi ve çorba yapmak için kullanılır.

3. Karahindiba

Genç etli yapraklar yarım saat boyunca tuzlu suda bekletildikten sonra çiğ olarak yenir ve eğer tuz yoksa, acıdan kurtulmak için iki saat tatlı suda bekletilir.

Kökleri de yiyebilirsiniz: bunlar yıkanır, uzunlamasına kesilir ve kurutulur. Çıtırtı kadar ateşe kızarttıktan sonra. Kökler şeker (% 10’a kadar içerir) ve nişastadan (% 53’e kadar) dolayı hoş bir tatlı tada sahiptir. Onları kızartıp toz halinde öğütürseniz, kahve gibi görünen bir içeceğin tabanını alabilirsiniz.

4. Ravent

Büyük yapraklı, bazen kenarlarında dalgalı ve çiçek salkımına sahip bir bitki. Çiçekler daha sık beyaz veya yeşilimsi, bazen pembe veya kan kırmızısıdır.

Avrupa’da sebze olarak kullanılır. Sadece soyulmuş yaprak sapı sadece yenir – gerisi zehirlidir. Yenilebilir kısım çok sulu ve besleyicidir. Ravent sapları haşlanmış ve haşlanmış halde lezzetlidir.

5. İvan çayı (söğüt otu)

Bu yüksek bitki (bir buçuk metreye kadar) güzel bir bal aromasına sahip, çiçeklenme-fırçanın sivrilene- rindeki sivriltilmiş çiçeklerin pembemsi rengi. Kök üzerindeki yapraklar dönüşümlü olarak düzenlenmiştir ve söğüt yapraklarına benzemektedir.

Taze yaprakları ve fireweed sürgünleri çorbalara koyun. Çok hoş, tatlı kökleri çiğ yenir. Kurutulmuş köklerden, un elde edip kek pişirebilir veya püresi pişirebilirsiniz.

6. Dulavratotu

Her yerde bulunan bir bitki. Soyulmuş dulavratotu kökleri çiğ yenebilir (çiçeklenmeden önce bitkilerde daha iyi tadı). Kökler fırlarsa, tatlı ve lezzetli olurlar.

7. Kamış

Nehir ve göllerin kıyısında bulunabilir. Üzerinde ince bir gövdesi olan, üzerinde dar bir yaprak bulunan ve üstünde sivri-çırpma teli bulunan uzun bir bitkidir.

Kökleri çiğ olarak yenebilir – sulu ve yumuşaktırlar ve ayrıca biraz şeker içerirler, bu nedenle tatlıdırlar. Ayrıca kaynatılabilir ve fırınlanabilir, kurutulabilir. Kuruduktan sonra, ekmek kekleri için unu öğütün, kızartın ve bir şeyler yapın.

8. Kamış

Bol miktarda su yakınında yetişir. Bunlar ucunda mütevazı kahverengi bir salkımın olduğu yapraksız yumuşak ve hafif saplardır. Sazların köklerini yiyebilirsiniz, özellikle ilkbaharda yumuşak ve tatlıdırlar.

9. Isırgan otu

Isırgan otunun ısırmasından farklı olarak, dioecious daha yüksektir, salkımları uzundur ve yaprakları uçtan uca sivri ve uzundur.

Sürgünler ve yapraklar 5 dakika kaynatıldıktan sonra bir salataya eklenebilir. Çorba için de uygundur.

10. Rogoz

Genellikle su kütlelerinin kıyısında bulunan kadife kalınlığında kahverengi bir salkımına sahip güzel bir bitki. Buna reed de denir.

Genç sürgünler çok besleyici ve lezzetli olarak kabul eder. Haşlanır ve yenilirler. Kuşkonmaz gibi tadı vardır.

Rogy köksapı, patates gibi tamamen pişirilir. Ayrıca, kökler yarım santim kalınlığında parçalar halinde kesilir ve ateş etrafında kurutulur. Onları öğütürseniz, ekmek ve kekler için un elde edersiniz ve onları ızgara ve öğütürseniz, lezzetli ve besleyici bir içeceğin temeli budur.

11. Beyaz nilüfer (nilüfer)

12. Susak (Yakut yaban ekmeği)

Suda yetişiyor, ince uzun yaprakları var ve kaynaklanıyor. Sapın sonundaki salkım büyük pembe çiçekli bir şemsiyeye benziyor – bir apikal çiçek ve üç ayrı salkım.

Bir bitkinin köksapı  yağ ile pişirilir veya kızartılır, undan ve bir içeceğin temelinden (rogoza ve sazlık köklerinden) hazırlanır.

Sonuç olarak

Bu bitkilerin veya bazılarının bir kısmının yalnızca ısıl işlem veya ıslanma işleminden sonra yenilebilir olduğuna dikkat edin.