• YARIM ALTIN
  2.335,00
  % 0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  12,7859
  % -0,54
 • € EURO
  14,4648
  % -0,41
 • £ POUND
  17,1149
  % -0,33
 • ¥ YUAN
  2,0147
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,1718
  % -0,45
 • BITCOIN/TL
  738997,483
  % 4,15
 • BIST 100
  1.808,79
  % 1,82

Van Önemli Yerler-Van Gezi Rehberi

Van Önemli Yerler-Van Gezi Rehberi

Van gezilecek yerler, Van önemli yerler, Van gezi rehberi, Van turistik yerler, Van ili hakkında bilgiler için Finansagi.com

Doğu Anadolu bölgemizin en şirin ve gelişmiş illeri arasında yer alan Van gezilecek yerler arasında, doğal güzellikler ile birlikte tarihi ve kültürel yapıları da bir arada bulmak mümkündür. Akdamar Adası ve Kilisesi, Van Gölü ve dünyaca ünlü Van kedilerinin olduğu Van Kedi Evi, Van önemli yerler denilince akla ilk gelenlerden bazılarıdır. Ancak muhteşem lezzeti ile Van kahvaltısı, bu listenin dışında kalmamalıdır.

Dünyanın önemli yerleşim birimlerinden biri olan Van, bu önemini daha çok en eski yerleşim birimi olmasıyla birlikte kazanmıştır.

Van Önemli Yerler

Van ilinde bulunan ve gezmeye değer yerleri sizler için araştırdık.

Van Kedi Evi

Van’ın en önemli simgelerinden biri olan ben nesli tükenmek üzere olan Van kedilerinin daha sağlıklı koşullarda barınmaları ve ziyaretçilerin Van kedilerini görmelerine imkân tanıyan kedi bakım evidir. Van Kedi Evi içerisinde sayısı yüzleri bulan Van kedilerini bir arada görebilirsiniz.

Erçek Gölü

Muhteşem doğal güzelliği ile Van gezilecek yerler arasında bulunan Erçek Gölü, Türkiye’de bulunan kuş türlerinin yaklaşık olarak yarısına ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde hiçbir balığın yaşayamadığı Erçek Gölü, aynı zamanda her sene flamingo festivali gibi çeşitli eğlenceli aktivitelerin düzenlendiği bir doğal güzelliktir.

Şeytan Köprüsü

Birleşik kayalıkların üzerine inşa edilmiş Şeytan Köprüsü, tarihi yapısıyla birlikte, görsel olarak daha büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Kim tarafından hangi tarihte yapıldığına dair kesin bilgi bulunmayan Şeytan Köprüsünün, 13. Yüzyılın başlarında yaptırıldığına dair ipuçları bulunmaktadır.

Van Yedi Kilise

7 kilise ismi ile anılması nedeniyle yedi kiliseden oluştuğunun tahmin edilmesinin, tam aksine 2 farklı grup şeklinde eş kiliseden oluşan Van Yedi Kilise, Hristiyan dünyası için büyük bir önem taşımaktadır.

Kilisenin bir kısmı 8. Yüzyılda inşa edilmişken, diğer bir kısmı ise 1021 senesinde yaptırılmıştır. İç kısmından dörtlü yonca yaprağını andıran bir plan üzerine yapılan Van Yedi Kilise, mimarisi ve iç süslemeleri ile önemli bir yapı olmasına rağmen günümüzde harap duruma düşmüştür.

Vanadokya

Tıpkı Kapadokya bölgesinde olduğu gibi rüzgâr ve yağmur sularının yumuşak kayalardan oluşturduğu farklı şekiller görsel bir zenginliğinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Başkale ilçesi sınırlarında bulunan Vanadokya, Van’da gezi rehberi listenizde yer verebileceğiniz güzellikte bir oluşumdur.

Van Kalesi

Şehir merkezinden 5 kilometre mesafede bulunan Van Kalesi, sarp kayalıkların üzerine yüksek bir tepeye inşa edilmiştir. Milattan önce 840 yılında yaptırıldığı tahmin edilen Van Kalesi’nin genişliği 120 metre, yüksekliği 80 metre ve uzunluğu ise 1800 metre olarak bilinmektedir. Urartu döneminden kalma tarihi kale içerisinde, Urartu krallarına ait birçok mezar odası bulunmuştur.

Van Gölü

Van’ın en önemli doğal güzelliklerinin başında gelen Van Gölü, gezginlerin Van gezilecek yerler listelerinde her zaman liste başı yer almıştır. Erciş ilçesi sınırlarında bulunan Van Gölü, şehirde muhteşem bir doğal güzelliği ziyaretçilerine sunmaktadır.

Adeta denizi olmayan Van’ın denizi olan bu muhteşem doğa güzelliği, çevresinde bulunan yeme içme mekânları ile de sosyal aktivitenin yoğunlaştığı bir merkez haline gelmiştir. Eğer bir gün yolunuz Van’a düşerse, mutlaka Van Gölü etrafındaki tesislerde muhteşem bir Van kahvaltısı yapmanızı tavsiye ederiz.

Kaya Çelebi Camii

Kaya Çelebi Camii 1660 senesinde Kaya Çelebizade Koçi Bey tarafından yaptırılmaya başlanmış, ancak Kaya Çelebizade Koçi Beyin idam edilmesi sebebiyle bir süre yarım kalmıştır. Daha sonra cami başka bir hayırsever tarafından tamamlanarak günümüzdeki halini almıştır. Kaya Çelebi Camii fazla tadilat görmeden orijinal bir şekilde günümüze kadar gelebilen, nadir yapılar arasında yer almaktadır.

Van Müzesi

Van şehir merkezinde 1972 yılından beri faaliyette olan Van Müzesi, şehrin genelinde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonrasında gün yüzüne çıkarılan tarihi eserlerin sergilendiği sergi salonlarında sahiptir.

Müze içerisinde özellikle geçmiş döneme ait altın takılar, altın kaplama silahlar ve farklı kişisel eşyalar bulunmaktadır. Aynı zamanda müze bahçesi bir açık hava müzesi niteliğinde olup, anıt mezarlar ve kaya heykelleri gibi farklı yapılar müzenin bahçesinde sergilenmektedir.

Akdamar Adası ve Kilisesi

Hristiyan dünyası için önemli bir yere sahip olan Akdamar Adası, Van turistik yerler arasında yerli turistler kadar yabancı turistlerin de bir hayli ilgisini çekmektedir. 915 yılında yaptırıldığı bilinen Akdamar Kilisesi, muhteşem bir doğa güzelliğine sahip olan Akdamar Adası üzerinde bulunmaktadır. Van Gölü’nün ikinci büyük adası konumundaki Akdamar Adası, farklı doğal güzelliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

Hüsrev Paşa Camii

1567 senesinde yaptırılan tarihi cami, şehirdeki en önemli O smanlı eserleri arasında yer almaktadır. Hüsrev Paşa Camii’nin en önemli özelliği ise, şehirde bulunan Mimar Sinan eseri olmasıdır.

Dış mimarisi kadar caminin iç süslemeleri de Osmanlı’nın inceliklerini yansıtırken, bugüne kadar farklı restorasyon çalışmaları yapılan cami halen ibadet amacıyla kullanılmaktadır.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.