• YARIM ALTIN
  1.449,00
  % -1,06
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1530
  % -0,05
 • € EURO
  9,7153
  % 0,05
 • £ POUND
  11,2275
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  1,2467
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,1054
  % -0,12
 • BITCOIN/TL
  489843,277
  % 0,11
 • BIST 100
  1.375,91
  % -1,24

Yanlış Hesaba Para Yatırma ve İade İşlemi

Yanlış Hesaba Para Yatırma ve İade İşlemi

Günümüzde internet bankacılığının çok sık kullanılması ise birçok sorun da doğmuştur. Özellikle bankaların yaptığı açıklamalarda da görüldüğü üzere her gün birçok yanlış transfer gerçekleşmektedir. Yani yanlış hesaba para yatıran tek kişi siz değilsiniz. Özellikle IBAN veya hesap numarası yazılırken yapılan bir rakam hatası, paranın çok farklı yerlere gitmesine neden olabilir. Özellikle mobil cihazlarla ve dikkatsizlik sonucu bu hatayı yapmak mümkündür. Peki,

ade işlemi nasıldır?

Yanlış Hesaba Para Yatırma ve İade İşlemiYanlış Hesaba Para Yatırma ve İade İşlemi

Yanlış Hesaba Para Yatırdım, Nasıl Geri Alabilirim?

Yanlış hesaba para yatırdığınızda bu parayı geri almanız mümkündür. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Yanlış hesaba para yatırdığınızı fark ettiğinizde, hemen bankanızı aramalısınız. Yetkililere parayı yanlış hesaba yatırdığınızı bildirmeniz gerekmektedir.

Burada farklı iki durum söz konusudur. Yanlış hesaba para yatırma işlemini aynı bankalar arasında yaptıysanız işleminiz hızlıca hallolur. Yani siz A bankasını kullanıyorsunuz ve yanlış gönderim yaptığınız hesap da A bankası ise kısa sürede paranızı geri alabilirsiniz. Ancak farklı bankalar söz konusu ise, bu işlem biraz daha uzun sürebilmektedir.

Yanlış Hesaba Para Yatırma ve İade İşlemiYanlış Hesaba Para Yatırma ve İade İşlemi

Yanlış hesaba para yatırma konusunda bir diğer önemli nokta, yatırdığınız paranın büyüklüğüdür. Eğer yüksek miktarlarda bir parayı yanlış hesaba yatırdıysanız, bunu fark ettiğiniz anda bankanıza bildirin. Bu sayede gönderdiğiniz hesabı hızlıca bloke edebilirler. Böylece o hesaptan yapılacak işlemlerin önüne geçilmiş olur. Unutmayın ki yanlış göndermiş olduğunuz hesapta yapılan harcamalar için bir iade söz konusu değildir. Böylece o hesap bloke edilir ve paranız size teslim edilir.

Ayrıca

Sık karşılaşılan durumlardan birisi de karşı tarafın bu parayı geri ödemek istememe durumudur. Böyle bir şey söz konusu ise hukuki yollara başvurmalısınız. Zaten yanlış hesaba para yatırma durumu kanunen de düzenlenmiş bir konudur. Dava sonucunda muhtemelen paranızı geri alabilirsiniz. Çünkü yanlış hesaba para yatırdığınız kişi kanunen “sebepsiz zenginleşmiş” sayılır. Bu durumda da hem paranızı geri alırsınız hem de dava için harcanan masrafları karşı tarafa ödetebilirsiniz. Bunun dışında banka kaynaklı yanlış hesaba para yatırma söz konusu ile, sorumluluk ve masraflar tamamen bankaya aittir.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.