• YARIM ALTIN
  2.504,00
  % 0,94
 • AMERIKAN DOLARI
  13,7960
  % 0,56
 • € EURO
  15,5901
  % 0,21
 • £ POUND
  18,3163
  % 0,58
 • ¥ YUAN
  2,1601
  % 0,39
 • РУБ RUBLE
  0,1857
  % -0,17
 • BITCOIN/TL
  678304,696
  % 0,41
 • BIST 100
  1.927,39
  % 0,89

Yapay Zeka Nedir?İnsanlığın Sonunu mu Getiriyor?

Yapay Zeka Nedir?İnsanlığın Sonunu mu Getiriyor?

Son yıllarda oldukça önemli tartışmaların odağı haline gelen ve bilim insanlarını dahi ikiye bölen konular arasında yapay zekâ oldukça merak uyandırıyor. Birçok bilim insanının bunları üretmeyin uyarılarına karşın farklı bir taraf bu alanda ilerleme kaydedebilmek için tam gaz çalışmalara devam ediyor. Peki, yapay zeka nedir ve insanlığın sonunu mu getiriyor yoksa insanlık adına bambaşka bir çağın habercisi mi?

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zekâ günümüzde teknolojiyi yakından takip eden birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Bunlar insanların zeka düzeyini taklit eden ve verilerle sürekli olarak kendilerini yenileyen makinelerdir. Bu teknolojinin İngilizcede ki karşılığı ise Artificial Intelligence’dir.

Bu teknoloji ile üretilen bilgisayarların insanlar gibi düşünmesi sağlanır ve en karmaşık sorunları dahi kısa süre içerisinde çözmeleri sağlanır. Birçok karmaşık, zeka gerektiren sorunlar bu bilgisayarların yardımı ile çok kısa bir süre içerisinde çözümlenebilmektedir.

Yapay Zeka Kısa Tarihçesi

Yapay zeka terimini ilk defa ortaya atan kişi Prof. John McCarthy’dir. 1956 senesinde Dartmouth Konferansı’nda konuşan bu profesör bu alanda önemli bilgiler sunmuştur. Bu alanda birtakım gelişmeler yaşanmış ve çalışmalara hız verilmiştir. Ancak dünyanın yapay zekalara olan ilgisinin artış göstermesi 1997 senesinde olmuştur. 1997 senesinde IBM tarafından geliştirilen Deep Blue isimli bilgisayar bu dönemde dünyanın yenilmesi güç satranç şampiyonu Garry Kasparov’u yenmiştir.

2011 senesine gelindiğinde ise yine IBM tarafından geliştirilen ve ismi Watson olan bir bilgisayar televizyon programında tüm rakiplerini yenmeyi başarmıştır. Bu olay ise o dönemde yapay zeka bir bilgisayarın insanları matematik dışında da birçok alanda yenebileceğini kanıtlamıştır.

Bu çalışmalar yıldan yıla gelişme göstermiş ve birçok alanda günümüzde yararlanılabilir bir hale getirmiştir. Bu durum ise birçok kişide yapay zekaların insan hayatı açısından artılarının ve eksilerinin tartışılmasına neden olmaktadır.

Yapay Zeka Hangi Alanlarda Kullanılır?

Yapay Zeka Hangi Alanlarda Kullanılır

Yapay zekanın kullanım alanları günümüzde oldukça fazladır. En çok kullanıldığı alanlar arasında ses tanıma teknolojileri bulunuyor. Bilgisayarların esleri tanıması için çeşitli mikrofonlar kullanılmaktadır. Bu mikrofonlar yardımı ile sesler dijital hale getirilir ve frekanslar üzerinden kelimeler kavranmaya çalışılır. Bu kelimeler daha sonra sayılara dönüşebilir. Bu sayılar yardımı ile yapay zekalar da sesleri tanır ve size karşılık verir. En güzel örnekleri arasında ise Siri, Echo ve Cortana vardır.

Yapay zekalar görüntü işleme alanında da son derece başarılıdır. Kameralar ile çekilen tüm görüntüler dijital bir ortama dönüştürülür ve daha sonra piksellere ayrılır. Her piksel koda çevrilir ve bu da yapay zeka algoritmalarını oluşturur.

Günümüzde yapay zeka uygulama alanları içerisinde doğal dil işleme alanı da vardır. Bu uygulama alanı en zor olanıdır. Çünkü insan ve bilgisayarların etkileşim düzeyinin en üst seviyeye çıkarması beklenmektedir. Farklı yaklaşımların kullanıldığı bu alanda en başarılı örnekler Google Asistan, Siri, Yandex uygulamaları sayılabilir. Bu ve bunun gibi birçok alanda yapay zekaların avantajlarını görebilmek mümkündür.

Peki Yapay Zeka Bu Kadar Faydalıyken Neden Tehdit Olarak Görülüyor?

Yapay Zekâ Tehdit mi

Ünlü bilim insanı Profesör Stephen Hawking insan yapımı zekalar karşısında çok ciddi uyarılar yapanlar arasındaydı. Bu teknolojinin insanlığın sonunu getireceğini dahi açıkça vurgulayan profesör, bu alanda ki çalışmaların da durdurulması gerektiği konusunda ciddi söylemlerde bulunmuştur. Bu konuda ki görüşlere son dönemlerde Tesla firmasının sahibi Elon Musk da katılmıştır.

Musk, kontrol edilmesi son derece güç olan bu zekaların insanlığın sonunu getirebileceğini açık bir şekilde ifade etmiştir. Şu anda pek fazla kişinin bilgi sahibi dahi olmadığı yapay zeka filmlerdeki korku senaryolarını gerçeğe dönüştürebilecek bir altyapıya sahiptir. Hatta Google firmasının baş mühendisi olan Ray Kurzweil de bu konuda oldukça kaygılı. Çünkü ona göre bu teknoloji yazılımlarını kontrol altına almaya yetecek niteliklerde kod yazmanın son derece zor.

Yapay Zekalar Tehdit Olarak Görülebilir Mi?

Yapay zekalar tehdit mi sorusuna verilebilecek yanıt şuan için kesin olarak bilinmiyor. Çünkü sadece öngörüler dile getiriliyor. Günümüzde en karmaşık matematik sorularını insan zekası çözemezken bu bilgisayarların çok kısa sürede çözmesi, bilgi yarışmasında her türlü rakibi kolaylıkla yenmeleri, insan gibi düşünebilmeleri yapay zekalar konusunda az da olsa uyarı sinyalleri vermektedir.

Yapay zekâ teknolojisinin tehlikeli olabilmesindeki en büyük etken olaraksa bilgisayar korsanları görülmektedir. ??

Bu sistemler yalnızca insanlar gibi düşünmüyor. Aynı zamanda insan beyninden daha fazla olasılıkla daha geniş bir çerçevede düşünme becerisine sahip olabiliyor. Özellikle her alanda kullanılabilecek sistemler olması gelecekte insanların işsizlikle karşı karşıya kalabileceğinin de göstergesidir.

Yapay Zekâ Robot Örnekleri

Yapay Zekânın Örnekleri

Günümüzde bu alandaki çalışmalar korkutsa da büyük bir hızla da çalışmalara devam edilmektedir. Öyle ki bilim adamları bu alanda ciddi gelişmeler kaydederek insansı robotlar üretmeye bile başladı. Bu robotların en ünlüsü ise Sophia’dır.

Sophia en merak uyandıran yapay zeka robotlar arasındadır. İlk robot vatandaşı olmaya layık görülen Sophia’ya, 25 Ekim tarihinde Suudi Arabistan tarafından vatandaşlık verilmiştir. Hanson Robotics tarafından yaratılan bu robot birçok insansı hareketleri yapabiliyor. Ayrıca 50’den fazla yüz ifadesini de taklit edebiliyor. Çok etkileyici gözleri olan Sophia son derece popüler robotlardan biridir.

Farklı bir yapay zekâya sahip robot olan Jia Jia ise konuşma yeteneği olan robotlardan biridir. Üç üzerinde çalışılan bu robot sınırlı da olsa hareket edebiliyor ve resmi olarak sohbet edebiliyor. Zamanla daha da geliştirilmesi beklenen robot türleri arasındadır.

Yapay zekâya sahip robotlar her geçen gün biraz daha geliştirilmeye devam ediyor. Bu düşünceyle birlikte onların yakın bir gelecekte tüm hayatın içerisinde yer alacak gibi duruyorlar.

İmaj Kaynakları