• YARIM ALTIN
  1.580,00
  % 1,13
 • AMERIKAN DOLARI
  8,6580
  % 1,42
 • € EURO
  10,1795
  % 0,81
 • £ POUND
  11,9093
  % 0,72
 • ¥ YUAN
  1,3359
  % 1,24
 • РУБ RUBLE
  0,1188
  % 0,59
 • BITCOIN/TL
  412804,422
  % 0,16
 • BIST 100
  1.419,43
  % 0,10

Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Kullanımı

Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Kullanımı

YENİLENEBİLİR ENERJİ

Finansagi.com Rüzgâr ve Güneş, dünyada temiz bir enerji için fosil yakıtlar yerine, atığı olmayan ve çevreye duyarlı enerjiye dönüşmesine güç veriyor. Yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bilmeniz gerekenler ve sizin günlük hayatınıza nasıl bir etkisi olabileceğine dair bu makalede anlatmaya çalışacağım.

Teknoloji maliyetlerinin gün geçtikçe düşmesi ve temiz enerji gelecek vaadini yerine getirmeye başlamasıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı hızla artıyor. Türkiye, güneş ve rüzgar üretimi her yıl rekor kırıyor ve güvenilirlikten ödün vermeden ulusal elektrik şebekesine(enterkonnekte) entegre ediliyor.

Enerji sektöründeki yenilenebilir enerjilerin, “kirli” fosil yakıtların yerini alarak daha düşük karbon emisyonları ve diğer kirlilik türlerinin azalmasına imkân sunuyor. Ancak “yenilenebilir” olarak adlandırılan tüm enerji kaynakları da çevre için faydalı olduğunu söyleyemeyiz. Bunlardan biyokütle ve büyük hidroelektrik barajlar; yaban hayatı, iklim değişikliği ve diğer etkiler düşünüldüğünde olumsuz çevre şartlarını yarattığını görürüz.

Yenilenebilir Enerji

Yenilenebilir Enerji

YENİLENEBİLİR ENERJİ NEDİR?

Genellikle temiz enerji olarak adlandırılan yenilenebilir enerji, doğal kaynaklardan veya devamlı yenilenen olaylardan meydana gelir. Örneğin; güneş ışığı ve rüzgâr, mevcudiyetleri zamana ve hava durumuna bağlı olsa bile aydınlatmaya ve esmeye devam eder.

Yenilenebilir enerji genellikle yeni bir teknoloji olarak düşünülürken, doğanın gücünden yararlanarak uzun zamandır ısıtma, ulaşım, aydınlatma ve daha fazlası için zaten kullanılmaktadır. Rüzgâr, denizlere yelken açıp yol almak için teknelere ve tahıl öğütmek için yel değirmenlerine güç verir. Güneş, gün boyunca sıcaklık sağlayarak evlerin sıcak su teminine veya ısıtılmasına yardımcı oldu. Ancak yaklaşık son 500 yılda, insanlar giderek daha ucuz olan kömür ve gaz gibi daha kirli enerji kaynaklarına yöneldi.

Artık rüzgâr ve güneş enerjisini kullanmak ve korumak için daha yenilikçi ve daha ucuz yöntemlere sahip olduğumuza göre, yenilenebilir enerji kaynakları daha önemli bir güç kaynağı haline geliyor ve Türkiye’ nin enerji üretiminin yarısından daha fazlasını oluşturuyor. Yenilenebilir enerjideki genişleme, enerjiyi şebekeye geri satabilen evlerdeki çatı güneş panellerinden dev deniz rüzgâr güllerine kadar irili ufaklı ölçeklerde de gerçekleşiyor. Ayrıca kırsalda yaşayan insanlar ısıtma ve aydınlatma için yenilenebilir enerjiye güveniyor.

Yenilenebilir enerji üretimi artmaya devam ettikçe, Türkiye’nin önemli bir hedefi; elektrik şebekesini modernize ederek onu daha akıllı, daha güvenli ve bölgeler arasında daha iyi entegre hale getirmek olacaktır.

KİRLİ ENERJİ (YENİLENEMEZ ENERJİ)

Yenilenemez veya kirli enerji; petrol, gaz ve kömür gibi fosil yakıtlardan üretilir. Yenilenemeyen enerji kaynakları, sınırlı oranlarda mevcut olup belirli kullanım süreleri vardır ve yenilenmesi uzun zaman alır. Araçlarda kullandığımız benzini tarih öncesi çağlardan beri var olan ham petrolden rafine ederek sınırlı bir kaynak olarak kullanıyoruz.

Yenilenemez enerji kaynakları, dünyanın belirli bölgelerinde bulunur ve bu da onları bazı ülkelerde diğerlerinden daha bol kılmasını sağlar. Aksini düşündüğümüzde ise her ülkenin güneş ışığına ve rüzgâra erişimi vardır. Ülkeler, yenilenebilir enerjiye öncelik vererek fosil yakıtı zengini ülkelerden yapılan ithalata bağımlılığını azaltarak kendi ulusal güvenliklerini de artırabilir.

Yenilenemeyen birçok enerji kaynağı çevreyi veya insan sağlığını ciddi oranda tehlikeye atabilir. Örneğin, ormanlık alanlarda yapılan petrol sondajı burada madencilik yapılmasını gerektirebilir. Bu da madende yapılacak patlatma ile depremlere ve su kirliliğine neden olabilir ve kömür santralleri böylece havayı kirletebilir. En önemlisi tüm bu faaliyetler küresel ısınmaya da katkıda bulunur.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI TÜRLERİ

GÜNEŞ ENERJİSİ

Güneş Enerjisi

Güneş Enerjisi

İnsanlar, ısınma, ekin yetiştirmek ve yiyecekleri kuru tutmak için binlerce yıldır güneş enerjisinden yararlanıyor. Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’na göre, “Dünyada bir yılda herkesin kullandığı enerji, Güneşin yeryüzüne bir saatte sağladığı enerjiden azdır.” Günümüzde güneş ışınlarını evleri ve işyerlerini ısıtmada, suyu ısıtmada veya cihazları çalıştırmak gibi birçok şekilde kullanıyoruz.

Güneş veya fotovoltaik (PV) hücreler, güneş ışığını doğrudan elektriğe(dc) dönüştüren silikon veya diğer malzemelerden yapılır. Güneş enerjisi sistemleri, çatı panelleri veya tüm mahallelere güç sağlayan toplu güneş tarlaları aracılığıyla evler ve işletmeler için yerel olarak elektrik üretir. Güneş tarlaları, güneş ışığını aynaları kullanarak dönümlerce güneş hücresine yoğunlaştırarak binlerce ev için enerji üretebilir. Yüzen güneş enerjisi tarlaları veya “floatovoltaikler”, atık su tesislerini ve çevreyle ilgili hassas olmayan su kütlelerini etkili bir şekilde kullanabilir.

Güneş enerjisi(Solar), Türkiye elektrik üretiminin yüzde 6′ sından biraz fazlasını sağlıyor. Ancak tüm yeni üretim kapasitesinin üçte biri son 5 yılda güneşten geldi.

Güneş enerjisi sistemleri havayı kirleten maddeleri veya sera gazları üretmez. Çoğu güneş panelinin üretim sürecinin ötesinde düzenli bir şekilde yerleştirildikleri sürece çok az çevresel etkisi vardır.

RÜZGÂR ENERJİSİ

Rüzgar Enerjisi

Rüzgar Enerjisi

Eski moda rüzgâr değirmenlerinden günümüze kadar çok yol kat ettik. Bugün, gökdelenler kadar yüksek olan türbinler, neredeyse çapları kadar geniş olan türbinler, dünyanın her yerinde dikkat çekiyor. Rüzgâr enerjisi, bir elektrik jeneratörünü besleyen ve elektrik üreten türbinin kanatlarını döndüren enerjidir.

Türkiye üretiminin yüzde 10′ undan biraz fazlasını oluşturan rüzgâr, ülkemizde en ucuz enerji kaynağı haline geldi. En önemli rüzgâr enerjisi bölgeleri arasında Ege, Akdeniz, ve Güneydoğu Anadolu yer alır. Ancak türbinler yüksek rüzgâr hızlarına sahip herhangi bir yere (tepe ve açık ovalar gibi) veya açık denizlere yerleştirilebilir.

ALTERNATİF YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI

HİDROELEKTRİK ENERJİ

Hidroelektrik, Türkiye’ deki elektrik için en büyük yenilenebilir enerji kaynağıdır. Hidroelektrik, tipik olarak büyük bir nehirde hızlı hareket eden su veya yüksek bir noktadan hızla düşen su ve bu suyun kuvvetini bir jeneratörün türbin kanatlarını döndürmesiyle elektriğe dönüştürür.

Ulusal ve uluslararası ölçekte, büyük hidroelektrik santralleri veya devasa barajlar genel olarak yenilenemez enerji olarak kabul edilir. Büyük barajlar, akarsulara bel bağlayan hayvan ve insanların erişimini kısıtlayarak doğal su akışlarının yönünü değiştirir ve azaltır. Dikkatle yönetilen küçük hidroelektrik santraller (kurulu kapasitesi yaklaşık 40 megavatın altında), akışın yalnızca bir bölümünü yönlendirdiklerinden, çevresel zarara neden olma durumları yoktur.

Hidroelektrik Enerjisi

Hidroelektrik Enerji

BİYOKÜTLE ENERJİSİ

Biyokütle, bitkilerden ve hayvanlardan gelen mahsulleri, atık odunları ve ağaçları içeren organik materyaldir. Biyokütle yakıldığında, kimyasal enerji yanmanın etkisiyle ısı olarak açığa çıkar ve bir buhar türbini ile elektrik üretebilir.

Biyokütle genellikle kömüre ve diğer fosil yakıtlara göre temiz, yenilenebilir bir yakıt ve elektrik üretmek için daha çevreci bir alternatif olarak tanımlanır. Bununla birlikte, son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalarda, birçok biyokütle türevlerinin, fosil yakıtlardan daha yüksek karbon emisyonları ürettiğini göstermektedir. Bu enerji üretiminde kullanılan maddeler biyolojik çeşitlilik için de olumsuz sonuçlar doğuruyor. Yine de, bazı biyokütle enerjisi biçimleri, doğru koşullar altında daha düşük karbonlu bir seçenek olarak düşünülebilir. Örneğin, hızar fabrikalarından çıkan ve hızlı bir şekilde karbonu parçalayıp serbest bırakma özelliği olan talaş ve talaşlar, düşük karbonlu bir enerji kaynağı olabilir.

Biyokütle Enerjisi

Biyokütle Enerjisi

JEOTERMAL ENERJİ

Bir kaplıcada rahatladıysanız eğer jeotermal enerji kullanmışsınız demektir. Evrenin merkezindeki kayalarda bulunan radyoaktif parçacıkların yavaş yavaş bozulması nedeniyle, dünyanın çekirdeği yaklaşık olarak güneşin yüzeyi kadar sıcaktır. Derin kuyuların sondajı yapılarak, çok sıcak yeraltı suyunu hidro termal bir kaynak olarak yüzeye çıkarır ve bu daha sonra elektrik üretmek için bir buhar türbininden pompalanır. Jeotermal santraller, kullandıkları buhar ve suyu rezervuara geri pompalarlarsa tipik olarak düşük emisyonlara sahip olurlar. Yeraltı rezervuarlarının olmadığı yerlerde jeotermal santraller oluşturmanın yolları vardır, ancak bunların zaten jeolojik sıcak noktalar olarak kabul edilen alanlarda deprem riskini artırabileceğine dair endişeler vardır.

Jeotermal Enerjisi

Jeotermal Enerjisi

EVDE YENİLENEBİLİR ENERJİ

GÜNEŞ ENERJİSİ

Daha küçük ölçekte, ister PV hücre panelleri ister pasif solar ev tasarımı yoluyla olsun, tüm evi güneş ışınlarından faydalanabiliriz. Pasif solar evler, güneye bakan pencerelerden güneşi karşılar ve ardından beton, tuğlalar ve ısıyı depolayan diğer malzemeler aracılığıyla sıcaklığı korumak için tasarlanmıştır.

Güneş enerjisiyle çalışan bazı evler, gereğinden fazla elektrik üretir ve ev sahibinin fazla gücü şebekeye geri satmasına izin verir. Piller ayrıca, fazla güneş enerjisini geceleri de kullanılabilecek şekilde depolamanın ekonomik olarak önemlidir. Bilim adamları, güneş ışığı ve çatı kiremitleri gibi biçim ve işlevi harmanlayan yeni gelişmeler üzerinde yoğun olarak çalışıyorlar. Türkiye’ de de bu altyapı için yasal mevzuatlar tamamlanmış olup talep eden kişiler evlerinin çatılarına bu uygulamaları yapabilirler.

Güneş Enerjisi-Çatı Uygulaması

Güneş Enerjisi-Çatı Uygulaması

JEOTERMAL ISI POMPALARI

Jeotermal teknolojisi, buzdolabınızın arkasındaki bobinler, yiyecekleri taze ve soğuk tutmak için içerideki ısıyı kaldıran mini bir ısı pompasıdır. Bir evde, jeotermal veya jeo-değişim pompaları, yazın evleri soğutmak, kışın evleri ısıtmak ve hatta suyu ısıtmak için dış çevre veya toprak sıcaklığını kullanır.

Jeotermal sistemlerin kurulumu başlangıçta biraz pahalı olabilir, ancak genellikle 10 yıl içinde kendini amorti eder. Ayrıca daha sessizdirler, daha az bakım gereklidir ve geleneksel klimalardan daha uzun ömürlü olurlar.

KÜÇÜK RÜZGÂR SİSTEMLERİ

Tekneler, çiftçiler ve hatta cep telefonu şirketleri düzenli olarak küçük rüzgâr türbinlerini kullanır. Ancak bazı rüzgâr sistemi meraklıları türbinleri kendileri kuruyor. Elektrik ihtiyaçlarınıza, rüzgâr hızlarına ve bölgenizdeki imar kurallarına bağlı olarak, bir rüzgâr türbini elektrik şebekesine olan bağımlılığınızı azaltabilir. Türkiye’ de bu uygulama henüz çok yaygınlaşmamış olup endüstriye dönüşmemiştir.

küçük rüzgar sistemleri

Küçük Rüzgâr Sistemleri

ÜRETTİĞİNİZ ENERJİYİ SATMAK

Güneş enerjisiyle çalışan evler ve işyerleri, kendi güç sağlayıcıları tarafından sağlanan daha büyük bir elektrik şebekesine bağlanabilir. Elektrik hizmetleri, ev sahiplerinin yalnızca şebekeden temin edilen tüketilen elektrik ile ürettikleri elektrik arasındaki farkı sayaçtan okuyarak ödemelerine izin verir. Kullandığınızdan daha fazla elektrik üretirseniz, dağıtım şirketiniz sizden sadece dağıtım bedeli ücreti alır.

YENİLENEBİLİR ENERJİ ve SİZ

Yenilenebilir enerjileri desteklemek veya bunları evinizde kullanmak, temiz enerji geleceğine geçişi hızlandırabilir. Henüz güneş panelleri kurmamış olsanız bile, elektriği temiz bir enerji kaynağından almayı tercih edebilirsiniz. (Bu seçeneği sunup sunmadığını öğrenmek için elektrik şirketinizle iletişime geçin.) Böylelikle hem çevreye duyarlı hem de gelecek yeni nesillere daha temiz bir Dünya bırakabilirsiniz.

Enerjinin insan ilişkisi, çevre, yaşam ve madde konularında daha fazla makaleyi Finansagi.com adresinde bulabilirsiniz.

Siz yenilenebilir enerji hakkında ne düşünüyorsunuz? Ev veya işyerinizde bu kaynakları kullanmayı ister misiniz? Konu ile ilgili görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

https://finansagi.com/ Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin.